Cyprus ale nie je problémom celého bankového trhu. Ako spresnil na pôde parlamentu podľa agentúry TASR guvernér NBS Jozef Makúch, týka sa jednej konkrétnej banky. V nej už centrálna banka z tohto dôvodu rieši aktuálne druhú dohliadku.
„Výsledky hodnotenia a ďalší postup NBS vyplývajúci z tohto hodnotenia je predmetom dohľadu a služobného tajomstva,“ odpovedala hovorkyňa centrálnej banky Martina Solčányová na otázku TRENDu, aké kroky od banky bude požadovať. Opozičný poslanec Miroslav Beblavý spresnil, že ide o Poštovú banku.
Cez pol miliardy
Samotná banka vo výročnej správe za rok 2014 priznáva úvery poskytnuté subjektom na Cypre v sume takmer 550 miliónov eur. O niečo nižší objem úverov do tejto krajiny banka evidovala aj ku koncu roka 2013.
Na Cypre sídli menšinový akcionár banky Istrokapitál SE. Väčšinu akcií – vyše 90 percent vlastní finančná skupina J&T s oficiálnym hlavným sídlom v Českej republike. Do tejto krajiny smerovala Poštová banka druhý významný objem úverov - za asi štvrť miliardy eur. Pre porovnanie, banka ku koncu roka požičala spolu klientom na Slovensku 1,3 miliardy eur. Vlastné imanie banky na konci vlaňajška predstavovalo 566 miliónov eur.
„Poštová banka dodržiava všetky pravidlá stanovené legislatívou, vrátane limitov majetkovej angažovanosti, ktoré sú pod pravidelným dohľadom Národnej banky Slovenska,“ uviedla Anna Tkáčová, hovorkyňa Poštovej banky. Prečo v takej výraznej miere smeruje úvery za hranice Slovenska, banka nekonkretizovala s argumentom, že „našu stratégiu poskytovania úverov kvôli konkurenčnému prostrediu nezverejňujeme.“
Voľný obchod
Banka zdôrazňuje, že Cyprus je riadnym členom Európskej únie a že sloboda podnikania je jedným zo základných pilierov únie. M. Beblavý ale vidí problém v tom, že ide hlavne o Cyprus, krajinu známu zriaďovaním takzvaných schránkových firiem, kde dohliadanie konečných vlastníkov je zatiaľ pre tunajšie kontrolné orgány stále dosť problematické. I keď banka ako priamy účastník úverovej zmluvy by mala konečného vlastníka poznať. Podľa M. Beblavého zahmlené pozadie vlastníkov ponúka priestor na manévrovanie medzi pravidlami pre úverovanie spriaznených osôb, čo sú aj samotní akcionári bánk.
V rodine
Úverovanie cyperských firiem ale nie je jediným rizikom, ktoré NBS v súvislosti so stabilitou finančného sektora za vlaňajšok riešila. Vidí ho aj v prepojení na vlastné bankové skupiny a uvoľňovanie úverových štandardov.
Príliš vysokú finančnú previazanosť voči vlastnej bankovej skupine vidí NBS „v prípade niektorých stredne veľkých bánk.“ Preto NBS znižuje od januára 2017 limit pre maximálnu výšku vystavenia sa voči bankovým skupinám z terajších 150 na 50 miliónov eur, pokiaľ expozícia zároveň presiahne 25 percent vlastných zdrojov.
NBS si tiež vo „vybraných“ bankách všimla uvoľnenie úverových štandardov. Ide o nároky kladené bankami na žiadateľov o pôžičky. Keďže toto uvoľňovanie už začiatkom tohto roka nepokračovalo, banka ho špeciálne ďalej neriešila.
Viac informácií o tom, do ktorých krajín s obľubou tunajšie banky požičiavajú peniaze, nájdete v najnovšom TRENDe, ktorý príde do stánkov vo štvrtok 4. júna.
TREND 22/2015