Podľa agentúry Bloomberg Google doteraz investoval viac ako miliardu dolárov do veterných a solárnych elektrární v USA, Afrike a Európe. Ich výkon je spolu viac ako 2 gigawatty. Elektrárne by mali spolu vyrobiť 5-tisíc GWh ročne, čo je, ako píše Google na svojej stránke, „oveľa viac elektriny, než sami spotrebúvame“. Na porovnanie, výkon atómovej elektrárne v Mochovciach je približne 0,9 gigawattu.

Podľa magazínu Forbes internetová spoločnosť vytvorila firmu Google Energy, ktorá získala od americkej vlády povolenie na nákup a predaj elektriny na trhu. Podľa vyjadrení Googlu sa firma investíciami do energetiky snaží zmenšiť uhlíkovú stopu svojich datacentier. 

„Mohli by ste si myslieť, že ošiaľ okolo obnoviteľných zdrojov po nejakom čase opadne. Ale nie – sme v tom ako nikdy, preto sme veľmi radi, že vám môžeme oznámiť našu štrnástu investíciu do obnoviteľných zdrojov,“ píše na blogu Googlu šéf firemných investícií Kojo Ako-Asare. Výkon šiestich elektrární v Kalifornii a Arizone je 106 megawattov a budú uvedené do prevádzky v januári 2014. 

Google investuje do energetiky už od roku 2010. V januári tohto roka kúpil veternú farmu v Texase za 200 miliónov dolárov. Sedemdesiat veterných turbín má spolu výkon 161 megawattov, čo je dostatok energie pre 60-tisíc domácností. V Texase sa až jedna štvrtina všetkej energie vyrába z vetra. 

„Hľadáme projekty, ako je tento v Texase,“ napísal v januári na blogu K. Ako-Asare. „Nielenže produkujú energiu z obnoviteľných zdrojov a podporujú lokálnu ekonomiku, je to pre nás aj výhodná investícia, keďže ponúka atraktívny výnos pri nízkom riziku a dovoľuje nám investovať do širokého spektra aktív.“ 

Jednou z najväčších energetických investícií bolo pre Google vytvorenie špeciálneho fondu spolu s firmou SolarCity, ktorej predsedom predstavenstva je Elon Musk, zakladateľ a šéf automobilky Tesla.

SolarCity poskytuje komplexný servis solárneho systému pre domácnosti vrátane povolení a zmlúv o dodávke elektriny do verejnej siete. Google v tomto projekte poskytuje financovanie. Do fondu, ktorý umožňuje domácnostiam nákup solárneho systému na lízing, Google investoval 280 miliónov dolárov. 

Internetová firma na svojom blogu píše, že pri zvažovaní investície do obnoviteľných zdrojov im projekt musí dávať zmysel po finančnej stránke. Keďže Južná Afrika má podľa Googlu priaznivú politiku podpory obnoviteľných zdrojov a je momentálne najatraktívnejším miestom pre investovanie, Google sa tu rozhodol umiestniť 12-miliónovú investíciu do solárnej elektrárne. Po dokončení by mala byť s výkonom 94 megawattov jednou z najväčších solárnych elektrární na africkom kontinente.    

Do hľadáčika Google Energy sa dostala aj Európa. V roku 2011 Google investoval do jednej z najväčších solárnych elektrární v Nemecku. Fotovoltaické panely majú spolu výkon 18 megawattov a sú rozmiestnené na 47 hektároch blízko Berlína na mieste, ktoré kedysi slúžilo ako cvičisko pre ruskú armádu.

K jedným z investičných projektov Googlu patria aj veterné elektrárne v Atlantickom oceáne


Unikátna solárna elektráreň, ktorá využíva teplo koncentrované zrkadlami do jedného bodu na výrobu pary pre turbínu