Dodávatelia Carrefouru tvrdia, že došlo k porušeniu ich práv. Oficiálne požiadali o podporu a pomoc vládu. Ich stanovisko tlmočil predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Milan Semančík na vôbec prvom stretnutí s novou ministerkou pôdohospodárstva Gabrielou Matečnou.

Potravinári žiadajú ministerku o spoluprácu a podniknutie krokov, ktoré pomôžu zamedziť či zmierniť vzniknutú situáciu. „Za jeden z možných krokov považuje SPPK prerokovanie otázky odkúpenia pohľadávok štátom so zástupcami ministerstva financií,“ uvádza v tlačovom vyhlásení hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.

Dodávatelia, ktorým zostali visieť peniaze v Carrefoure, hovoria o hrozbe rozsiahlych škôd. Celkovú výšku dlhov RVS sa TREND.sk nedozvedel od samotnej firmy, súdu ani reštrukturalizačného správcu. Ku koncu roka 2014 celkové záväzky RVS podľa dostupnej účtovnej závierky presiahli 19 miliónov eur. Veriteľom v súčasnosti beží mesačná lehota na prihlasovanie pohľadávok, spísanie ich zoznamu má na starosti správca Ladislav Barát.

Veľkoplošné predajne Carrefouru sú v žalostnom stave a je ťažké si predstaviť, že by sa opäť naštartovali. I keď manažment sa o oživenie biznisu podľa vlastných vyjadrení stále snaží. Dodávatelia sa obávajú, že v reštrukturalizácii RVS prídu o peniaze. Nebudú ďaleko od pravdy, keďže nezabezpečení veritelia zvyknú vyťažiť z procesu len zlomok pôvodných pohľadávok na rozdiel od bánk.

Na miere, v akej by mali byť uspokojené nároky veriteľov RVS, sa musí dohodnúť dlžník s výborom veriteľov. Reštrukturalizácia v prípade Carrefouru je len na začiatku a jej koniec je otvorený. Preliať sa môže aj do konkurzu.

Druhá vláda Roberta Fica vlani vytvorila skupovaním dlhu Váhostavu nebezpečný precedens. Ponúkla veriteľom, že prevezme ich pohľadávky voči stavebnej firme a zaplatí im za to polovicu ich hodnoty. Pôvodne totiž mali nezabezpečení veritelia dostať podľa reštrukturalizačného plánu len necelú pätinu. Štát tak vyslal signál, že je ochotný zdieľať riziko podnikania so súkromnými firmami. Posmelení prípadom Váhostavu sa ochrany finančných záujmov teraz domáhajú potravinári.

V prípade Váhostavu mali dodávatelia dostať necelých 19 percent z pôvodných pohľadávok, čo vyšlo na takmer dvadsať miliónov eur. Štát pre oddlženie založil samostatnú eseročku Slovenská reštrukturalizačná, ktorej sa prihlásilo so žiadosťou o odkúpenie pohľadávky vyše 400 veriteľov. Celkovo má stavebná firma vyplatiť veriteľom, vrátane bánk, vyše 43 miliónov eur a miera uspokojenia pohľadávok dosahuje takmer tretinu. Nároky voči Váhostavu si robili tiež viaceré schránkové firmy.

Viac o tom, ako Carrefour uteká hrobárovi z lopaty sa dočítate v najnovšom TRENDE 14/2016, ktorý príde do stánkov vo štvrtok, v digitálnej podobe bude dostupný už v stredu poobede