Pre mnohých brigádnikov je leto sklamaním. Viete, ako sa vyhnúť podvodom?
Okrem prázdnej peňaženky hrozí niektorým pracovníkom aj strata údajov či trestné stíhanie
1/10 Dohody o prácach mimo pracovného pomeru môže zamestnávateľ uzatvárať:
Dohody o prácach mimo pracovného pomeru môže zamestnávateľ uzatvárať výnimočne. V praxi to znamená, že by nimi nemal nahrádzať trvalý pracovný pomer. Ich cieľom je umožniť uchádzačom pracovať v menšom rozsahu, respektíve dočasne. Bežným príkladom je sezónna práca alebo príležitostná brigáda popri štúdiu.
2/10 Dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru musia byť:
Dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru je zamestnávateľ povinný uzatvoriť písomne, inak sú neplatné. Medzi takéto dohody patrí dohoda o vykonaní práce, dohoda o brigádnickej práci študentov a dohoda o pracovnej činnosti.
3/10 Zamestnávateľ môže brigádnikom nariadiť alebo s nimi dohodnúť prácu nadčas:
Národný inšpektorát práce upozorňuje, že zamestnancom, ktorí vykonávajú prácu na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, nemožno nariadiť ani s nimi dohodnúť pracovnú pohotovosť a prácu nadčas.
4/10 Mladistvý brigádnik môže počas 24 hodín pracovať maximálne:
Pracovný čas zamestnancov, ktorí vykonávajú prácu na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, nesmie v priebehu 24 hodín presiahnuť 12 hodín. U mladistvého zamestnanca nesmie v priebehu 24 hodín presiahnuť 8 hodín.
5/10 Dohody o prácach mimo pracovného pomeru nemožno uzatvárať napríklad s:
Národný inšpektorát práce uvádza, že dohody o prácach mimo pracovného pomeru nemožno uzatvárať na činnosti, ktoré sú predmetom ochrany podľa autorského zákona. Ide o autorské dielo, napríklad vo forme kníh, hudby, vedeckých prác, ale aj počítačového programu či databázy.
6/10 V dohode o brigádnickej práci študentov musí byť dohodnutý:
V dohode o brigádnickej práci študentov, ako aj v dohode o pracovnej činnosti, musí byť uvedený druh práce, výška odmeny, rozsah pracovného času a doba, na ktorú sa dohoda uzatvára. V opačnom prípade odborníci upozorňujú, že môže ísť o podvod. Dohoda o vykonaní práce musí obsahovať vymedzenú pracovnú úlohu, odmenu za jej vykonanie, čas, za ktorý sa má úloha vykonať, a rozsah práce, ak jej rozsah nevyplýva priamo z vymedzenia pracovnej úlohy.
7/10 Platia sa za sprostredkovanie brigády poplatky?
Za sprostredkovanie brigády či zamestnania neplatia uchádzači žiadne poplatky. Agentúry si však môžu účtovať poplatky za služby nad rámec tejto zákonnej povinnosti. Ich výška sa líši od jednotlivých agentúr aj od pozície, ktorú chcú obsadiť. Seriózne spoločnosti by však mali o ich výške komunikovať transparentne a vopred.
8/10 Podvodný inzerát často obsahuje:
Medzi typické varovné signály v inzerátoch patrí vysoký zárobok za nenáročnú prácu. Marketingová riaditeľka zo spoločnosti Grafton Jitka Kouba ďalej upozorňuje na firmy, ktoré ponúkajú prácu len pre dievčatá alebo prácu bez zmluvy. „Vždy by ste mali trvať na tom, aby bola vaša zmluva alebo dohoda o brigáde v písomnej forme a tiež na tom, aby bola podpísaná oboma zmluvnými stranami, ideálne osobne. Práve písomná zmluva totiž chráni záujemcu o prácu pred väčšinou neserióznych praktík“ dodáva.
9/10 Seriózny zamestnávateľ by mal mať na internete zverejnené:
Uchádzači by si mali budúceho zamestnávateľa preveriť. Seriózna firma by mala mať zverejnené všetky základné informácie a kontaktné údaje. Jej históriu a pôsobenie na trhu si vie uchádzač v prípade slovenských podnikateľov overiť aj na Obchodnom registri alebo na online platformách, ktoré poskytujú finančné a právne dáta. Prípadne ich vie aj navštíviť. Zahraničný zamestnávateľ by mal mať dostupné a funkčné kontaktné údaje. K jeho prevereniu pomôžu napríklad sociálne siete, kde ľudia zdieľajú svoje pracovné skúsenosti.
10/10 Na pracovnú ponuku netreba reagovať ak je uchádzač oslovený prostredníctvom:
Seriózne spoločnosti väčšinou uchádzača kontaktujú priamo emailom, telefonicky alebo prostredníctvom na to určených pracovných portálov a sociálnych sietí, ako napríklad LinkedIn. Predstavia sa, objasnia, odkiaľ volajú a transparentne uvedú, odkiaľ získali údaje uchádzača. Bežným zdrojom sú pracovné portály, kde záujemca zverejnil svoje kontaktné údaje. Sms alebo iné správy z neznámych zahraničných čísel s ponukami práce sú známkou podvodu. Jeho cieľom je jednotlivca obrať o údaje, peniaze alebo z neho dokonca urobiť spolupáchateľa trestného činu.
Tvoj výsledok Veľa šťastia nabudúce
Zdroj: shutterstockVeríme, že ste sa niečo užitočné naučili.
Tvoj výsledok Len tak ďalej!
Zdroj: shutterstockVeríme, že ste sa niečo užitočné naučili.
Tvoj výsledok Gratulujeme!
Zdroj: shutterstockVeríme, že ste sa niečo užitočné naučili.