Návrh budovy sa okamžite po zverejnení stretol s veľkou odozvou verejnosti a názory sa na ňu rôznia. Tým, že dominantným prvkom budovy bude „vrak lode“, je projekt médiami, ale aj verejnosťou spájaný s potopeným Titanicom či Gretou Thunbergovou.

Veža si už našla aj svoje ľudové pomenovanie, ktoré jej dal komentátor českého Reflexu. Výraz Vrakodrap sa dnes už skloňuje takmer v každom diskusnom fóre.

Je tak možné, že podobne ako londýnsky vežiak 30 St Mary Axe, ktorý je dnes známy ako Gherkin, pre svoj tvar uhorky, bude Top Tower už navždy pre väčšinu ľudí Vrakodrap. 

Autori diela sa zrejme neurazia. Na návrhu projektu sa podieľal kontroverzný sochár a architekt David Černý a architekt Tomáš Cisár zo štúdia Black n'Arch. Vrak má znázorňovať súčasnú ekologickú krízu. Má byť povestným varovným prstom, čo sa môže stať s našou planétou.

Podoba budovy má evokovať postapokalypticé výjavy a mala by pripomínať ekologické hrozby, ktoré stoja pred ľudstvom v súvislosti s globálnym otepľovaním.

Veža a vrak  

Budova Top Tower sa bude skladať z dvoch častí. V 125 metrov vysokej veži so zužujúcim sa výčnelkom má byť bývanie, v nižších podlažiach kancelárie. Súčasťou budú aj priestory pre multifunkčné kultúrne centrum prepojené s verejne prístupnou strešnou záhradou.

Praha dostane novú najvyššiu budovu. „Vrakodrap“ má byť umelecké dielo

Druhou časťou bude oranžovo-červený vrak lode s výškou 135 metrov zapichnutý špičkou do zeme. Po dokončení sa stavba stane najvyššou budovou v Česku.

Konštrukcia vraku je zo špeciálnej ocele, zvanej Atmofix. Oceľový základ materiálu obsahuje aj malý podiel medi, ktorá dáva materiálu konzervačnú patinu. Oceľ Atmofix bola vyvinutá v období po roku 1968 v bývalom Československu, v našich končinách sa použila v rôznych nosných oceľových konštrukciách a architektonických aplikáciách. 

Konštrukciu z ocele majú obopínať rôzne druhy popínavých rastlín. Vchod budovy bude pod obrovskou sochou vrtule, ktorá má vytvoriť dojem, že sa odtrhla od vraku.

Top Tower, ktorý je situovaný v Nových Butoviciach, má nadväzovať na novú takmer kilometrovú pešiu zónu, ktorá vedie od stanice metra cez Sluneční náměstí až k ďalšej stanici metra Hůrka.

Trigema zóna 

Budova bude dosahovať výšku 135 metrov a na najvyššom bode stavby bude umiestnená verejne prístupná vyhliadka. Z nej bude podľa developera vidno takmer celý výjav Prahy, od Pražského hradu cez Národné divadlo, Vyšehrad až po Zbraslav.

Súčasne bude budova stáť v tesnom susedstve projektu (tiež od Trigemy) technologicko-informačného centra Cyberdog (kde je prvá robotická vináreň v Európe), plastiky Davida Černého Trifot či bytového areálu Smart Trigema.

Stavba by mala odštartovať v roku 2021 a projekt by sa mohol dokončiť za necelé tri roky. Investičné náklady tohto diela developer Trigema odhaduje na 78 miliónov eur. 

Praha dostane novú najvyššiu budovu. „Vrakodrap“ má byť umelecké dielo

Samotná budova má byť ukotvená vo výške 125 metrov. Dokopy bude v objekte k dispozícii približne 250 menších bytov na prenájom a co-living.

V prízemí a druhom nadzemnom podlaží budú najmä obchody a prevádzky služieb. V podzemí majú byť garáže so smart parkovaním, ktoré bude určené aj pre širokú verejnosť a má byť sprístupnené non-stop.

Investor počíta s certifikáciou budovy certifikátom LEED Gold, čím má byť zaručená energetická úspornosť.

Nedotknutá panoráma

Ako dokladá výšková štúdia investora, pripravovaný projekt nebude stáť v ochrannom pásme mestskej pamiatkovej rezervácie. Zároveň je mimo oblastí zákazu výškových stavieb. Investor tiež tvrdí, že stavba je umiestnená tak, že z väčšiny frekventovaných miest nebude vidieť, a tak sa zachová nedotknutá panoráma mesta.

„Projekt Top Tower pripravujeme už viac ako dva roky a finálnej podobe predchádzalo osem iných variantných riešení. V priebehu tejto doby sme zbierali a stále ešte zbierame podnety od odborníkov, dotknutých orgánov štátnej správy a samosprávy a samozrejme aj miestne verejnosti, s ktorej zástupcami už prebehla a ďalej budú prebiehať rokovania,“ hovorí Marcel Soural, predseda predstavenstva Trigemy.

Projektový tím podľa M. Sourala ešte dáva dokopy projektovú štúdiu, aby sa rozbehlo stavebné konanie. Na štart výstavby potrebuje 70 rôznych povolení. 

„Komunikovali sme pred predstavením s inštitútom, mestskou časťou, odborom územného plánovania, so susedmi. O projekte vie Metroprojekt kvôli blízkej stanici metra aj Riadenie letovej prevádzky, či je výška v poriadku. Veríme, že táto budova môže mesto obohatiť a že sa na podobný koncept už dlho čakalo,“ hovorí pre TREND Reality Radek Polák, hovorca Trigemy.

Praha sa výšky bojí

Developer sa púšťa do neistých vôd. Praha je, čo sa týka výškovej zástavby, skôr konzervatívna. Historické centrum Prahy je zaradené k svetovému dedičstvu UNESCO. Výškové budovy sú v centre mesta úplne zakázané. A aj zvyšok mesta je s nimi opatrný. 

Napriek tomu, že s výškovou zástavbou v Juhozápadnom Meste sa počítalo už v urbanistickej štúdii od Iva Obersteina z roku 1968, vyššie budovy sa takmer neschvaľujú ani v tejto časti mesta.

Praha dostane novú najvyššiu budovu. „Vrakodrap“ má byť umelecké dielo

Najvyššia budova v Prahe je aktuálne City Tower so 109 metrami z roku 2008. Pre porovnanie, na Slovensku mala už v roku 1975 výšku 108 metrov budova Slovenskej televízie v Mlynskej doline. 

Aktuálne je najvyššia budova v Bratislave Nivy Tower so 125 metrami a pripravuje sa prvý slovenský mrakodrap Eurovea Tower so 168 metrami. V Prahe je predstava mrakodrapu ešte stále tabu téma. Aktuálne majú výšku nad 100 metrov iba tri budovy. Okrem City Tower ešte City Empiria a V Tower. 

Najvyššia budovou v Česku je v súčasnosti brnianska AZ Tower vysoká 111 metrov.

Súčasťou projektu Top Tower je aj revitalizácia verejnej pešej zóny medzi obomi vstupmi a výstupmi zo stanice metra Nové Butovice. Celkovo sa napojí na korzo, ktoré Trigema v minulosti developovala.

Súčasne investor oznámil prípravu nového parkovacieho domu na rohu ulíc Petržílkova a Bucharova s ​​kapacitou 360 miest. Ten by mal stáť neďaleko projektu a nahradiť existujúci dom s  kapacitu 60 miest.

Developer Trigema a architektonické štúdio Black n'Arch spolu vytvorili aj koncept pre rezidenciu Invalidovna. Tá sa začne stavať už na jar, prinesie 144 bytov. Budovy sú podoprené obrími sochami Davida Černého.

Kontroverzný umelec

D. Černý je Česku už známy autor, zviditeľnil sa najmä svojimi kontroverznými dielami, ktoré sú pravidelne v centre pozornosti českých, ale aj svetových médií.

Praha dostane novú najvyššiu budovu. „Vrakodrap“ má byť umelecké dielo

Prvý raz rozvíril vody v roku 1991, keď pretrel národnú kultúrnu pamiatku Tank číslo 23 ružovou farbou a na jeho vrchole vztýčil prostredník. Ten bol známy aj ako Smíchovský tank, išlo o sovietsky ťažký tank IS-2m, ktorý bol 29. júla 1945 umiestnený ako pamätník oslobodenia Prahy Červenou armádou a konca druhej svetovej vojny na päť metrov vysokom kamennom podstavci.

Praha dostane novú najvyššiu budovu. „Vrakodrap“ má byť umelecké dielo

D. Černý bol za tento kúsok stíhaný, po pár rokoch Tank číslo 23 prišiel o status národnej kultúrnej pamiatky a zo Smíchova sa presunul do múzea.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa