Prežijú len paranoidní ľudia. Úspech totiž prináša pohodlie a pohodlnosť plodí zlyhanie, povedal Andrew Grove, niekdajšia legenda Silicon Valley a bývalý šéf Intelu. Mnohí úspešní ľudia si myslia, že úspech trvá večne. Po vrchole však často nasleduje pád a aj z ľudí na výslní sa raz môžu stať „lúzri“. Udržať si úspech stojí ešte väčšie úsilie než ho získať. Ľudia, ktorí trpia optimistickou paranojou, sú vďační za to, čo nadobudli, uvedomujú si však, že o to môžu kedykoľvek prísť, ak nebudú obozretní. A ak na sebe nebudú kontinuálne pracovať.
Vrchol je miesto, kde je človek najzraniteľnejší, hovorí medzinárodný kouč Robin Sharma vo svojej knihe Manifest každodenného hrdinu. Hoci tým poukazuje najmä na biznis, ako príklad uvádza paralelu zo športu – horolezcov, ktorí zvyčajne nezahynú cestou na vrchol, ale až po tom, čo ho raz zdolali, pretože môžu nadobudnúť pocit, že im už nič nehrozí.

Ako používať celý mozog a prečo v strachu nefunguje pamäť, hovorí absolventka Harvardu
„Na vrchole je miesto, kde si musíte dávať najväčší pozor. Pohodlnosť vás zabije,“ hovorí R. Sharma a menuje, v čom by mal byť človek obozretný. Okrem pohodlnosti je to arogancia, uspokojenie sa s priemernosťou, utlmenie tréningu a túžby byť najlepší.
Kniha Manifest každodenného hrdinu prináša v stovke kapitol návod na to, ako aktivovať pozitívne myslenie, maximalizovať produktivitu a plniť si sny. Zároveň je v nej veľa osobných príbehov, skúseností a vyznaní R. Sharmu, ktoré odkrývajú, čo ho v živote formovalo. Kanadský kouč, autor bestsellerov Klub ranostajov či Mních, ktorý predal svoje Ferrari, príde v marci do Bratislavy.
Pozitívne myslenie nefunguje
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?