K ďalším métam aj dotáciami

Obľúbenosť drevostavieb na Slovensku by pritom podľa zväzu mohla rásť aj naďalej. Ich pribúdanie by mali zdynamizovať nové dotačné podpory od Ministerstva pôdohospodárstva SR. Koľko bude štát preplácať objednávateľom takýchto stavieb z verejných zdrojov, zatiaľ rezort nespresnil. Podporovať by však mal hlavne také drevostavby, ktoré významnou mierou prispejú aj k šetreniu energií.

Štát touto podporou nechce zvýšiť iba finalizáciu spracovania dreva priamo na Slovensku, ale týmto programom chce prispieť aj k šetreniu energiami.

Cena drevostavieb je pritom porovnateľná s cenou tradičných kamenných rodinných domov, a tak by žiadne zlacňovanie cez dotácie ani nebolo potrebné. Štát však chce dotáciou potlačiť nedôveru ľudí k takýmto stavbám. Veľa Slovákov si totiž stále mylne myslí, že drevené domy sú menej odolné voči požiarom. „Prax z okolitých krajín nás, naopak, presviedča o tom, že drevo má voči takzvaným nehorľavým materiálom často ešte lepšie protipožiarne vlastnosti,“ hovorí zástupca vedenia drevárskeho zväzu Ján Sitek, ktorý so svojou firmou Drevodom Orava tiež stavia drevodomy.

Zväz má v pláne zvýšiť podiel drevostavieb na domácej výstavbe nových rodinných domov do roku 2025 z terajších desať na tridsať percent. V tejto súvislosti by mohlo Slovensko po novom začať povoľovať aj drevostavby s viac ako dvoma poschodiami. Podobne je to aj v západnej Európe, kde sa z dreva stavajú aj väčšie obytné domy.