Poštová banka je slovenskou bankovou päťkou. Začiatkom júla v nej takmer stopercentný podiel získala finančná skupina J&T. Tá okrem Poštovej banky ovláda aj na privátnu klientelu orientovanú J&T Banku sídliacu v Prahe a podľa medializovaných informácií sa uchádza aj o slovenskú Sberbank, ktorá patrí do portfólia ruskej bankovej jednotky Sberbank Russia.

Čistý zisk Poštovej banky vlani podľa jej výročnej správy dosiahol takmer 42 miliónov eur, rok predtým to bolo vyše 68 miliónov. ROE banky, čo je návratnosť kapitálu, klesla vlani na polovicu oproti predošlému roku, keď dosiahla niečo nad sedem percent. K polroku tohto roka banka v čistom zarobila 39,3 milióna eur.

Nový šéf Poštovej banky pôsobil predtým ako člen predstavenstva J&T Banky a od novembra 2012 riadil aj jej slovenské aktivity. Pre skupinu J&T začal pracovať už počas štúdií, v rokoch 2007 až 2010 pôsobil ako člen predstavenstva J&T Banky vo Švajčiarsku.

Poštovú banku povedie šéf J&T Banky

A. Zaťko vystrieda vo vedení Poštovej banky Mareka Tardu, ktorý banku viedol od decembra 2009. Predtým niekoľko rokov pracoval pre spoločnosť Istrokapitál. Práve Istrokapitál bol donedávna majoritným vlastníkom Poštovej banky, vlastnícku zmenu v prospech J&T skupiny priniesli až ťažkosti banky v súvislosti s takmer polmiliardovou investíciou do gréckych štátnych dlhopisov a následným rozhodnutím medzinárodných inštitúcií a veriteľov z roku 2012 o odpise polovice ich hodnoty.

Finančná pomoc od J&T sa v roku 2013 premietla do získania väčšinového podielu v banke, v júli tohto roka obe skupiny ohlásili definitívne stiahnutie sa Istrokapitálu z banky po finančnom vyrovnaní.

Dohoda v celkovom objeme 500 miliónov eur hovorí o vyplatení M. Hoffmanna za podiel 8,4 percenta v Poštovej banke, za 24 percent v JTFG a 9,9 percenta v J&T Private Equity Group. Podiely sú spolu ocenené na 400 miliónov eur. Za zvyšných sto miliónov naopak nadobudne J&T 10 percent v Axon Neuroscience SE. Firmu vlastní Istrokapital SE a vyvíja liek proti Alzheimerovej chorobe na báze tau proteínu.

Skupina J&T už pri oficiálnom akcionárskom vstupe do banky pred tromi rokmi deklarovala, že vidí obrovský potenciál banky, hlavne v oblasti retailu. Na stole sú v súčasnosti otázky, či pod novým vedením sa banka nebude snažiť znížiť svoju „predajnú“ závislosť od Slovenskej pošty, ktorá je historicky jej menšinovým vlastníkom (súčasný podiel je pod 1,5 %) a s ktorou má ešte pár rokov exkluzívnu zmluvu o spolupráci pri predaji finančných produktov.

Rozdielny pohľad na budúce smerovanie banky s J&T priznal v rozhovore pre TREND v marci tohto roka aj samotný M. Hoffmann. „Musíme sa predsa rozhodnúť, kam a kedy ideme investovať. Nemôžete ísť desiatimi smermi, lebo to by nás stálo veľa peňazí.“

Slovenskú časť J&T Banky má viesť po odchode A. Zaťka Anna Macaláková, ktorá v banke doteraz riadila najpočetnejší segment klientov s príjmami do 100-tisíc eur ako aj vernostný klub Magnus.