Ivan Slíž v rozvoji spoločnosti ISMONT pokračuje so svojím tímom. Na Slovensku buduje moderné stavby odrážajúce požiadavky klientov a dizajnom zapadajúce do prostredia, v ktorom vznikajú. V rozhovore hovorí, ako v roku 2010 firmu zakladal, ako sa odvtedy segment a nároky ľudí zmenili, aj o tom, odkiaľ berie motiváciu a chuť do ďalších projektov. 

Spoločnosť ISMONT ste zakladali v roku 2010. Ako by ste charakterizovali týchto jedenásť rokov na trhu?

Spoločnosť ISMONT v prvopočiatkoch začínala svoju činnosť na trhu ako malá stavebná firma s neveľkým počtom zamestnancov. Najskôr sme sa zameriavali na stavbu rodinných domov a postupom času sme sa začali sústreďovať aj na stavbu bytových domov a obytných súborov.

Od začiatku sa naše stavby vyznačovali nadčasovosťou a cenovou dostupnosťou. Počas jedenástich rokov sa spoločnosť vyprofilovala z malej stavebnej firmy na realitného developera, za ktorým stojí kvalitný tím ľudí a odborníkov v stavebníctve.

Počas tohto obdobia sme sa snažili vždy prispôsobiť trhu a vyjsť v ústrety požiadavkám zákazníkov. Jedenásť rokov ISMONTU by som charakterizoval ako obdobie zmien, zdolávania výziev, rastu a neustáleho zlepšovania sa, v čom chceme pokračovať.

V čom bola najvýraznejšia transformácia v segmente stavebníctva?

Náročnosť a požiadavky zákazníkov z roka na rok rastú. Tieto sa premieňajú aj do rastúcich požiadaviek v stavebnom sektore, či už ide o používanie nových a moderných technológií, stavebných materiálov, alebo úsporných riešení, a v neposlednom rade je dôležitá nadčasovosť, dizajn a celková architektúra budov.

Prvoradé nie je postaviť budovu, ale postaviť ju s pridanou hodnotou a s prihliadnutím na zdravé a pokojné prostredie, v ktorom sa nachádza, aby klient našiel nielen bývanie, ale skutočný domov.

Začínali ste ako stavebná firma, dnes sa zaraďujete medzi významných developerov na trhu. Čo vás motivovalo k takémuto posunu?

Detský sen. Už ako dieťa som sa zamýšľal nad tým, či sa sny môžu splniť a či je možné zmeniť svet alebo aspoň jeho malú časť. Sny, predstavy a túžby dokážu veľakrát zázraky. Pokiaľ sa k nim pridá disciplína, húževnatosť a tvrdá práca na sebe samom, dokážete nejeden sen premeniť na realitu.

Sny, predstavy a túžby dokážu veľakrát zázraky. Pokiaľ sa k nim pridá disciplína, húževnatosť a tvrdá práca na sebe samom, dokážete nejeden sen premeniť na realitu.
Ivan Slíž

Na druhej strane treba myslieť o krok popredu a v správnej chvíli sa chopiť príležitosti, ktorá sa vám ponúka. Ak sa k tomu pridajú kvalitní a lojálni zamestnanci, dajú sa vytvoriť zaujímavé projekty.

Kde vznikajú nápady na nové projekty? Podľa čoho sa rozhodujete, aký projekt idete realizovať?

V ISMONTE máme šikovných architektov, projektantov a dizajnérov, čiže o zaujímavé a nadčasové nápady nie je núdza. Vždy sa snažíme naše projekty zakomponovať tak, aby prirodzene splynuli s daným prostredím, v ktorom sa budú nachádzať.

Rovnako zohľadňujeme reálny stav lokality a zamýšľame sa nad tým, ako by projekt danú lokalitu mohol obohatiť a priniesť jej pridanú hodnotu. Často staviame na okrajoch miest a obcí a na menej lukratívnom území, ktoré sa snažíme zatraktívniť a vzbudiť oň záujem. Zároveň prihliadame na požiadavky potenciálnych klientov.

Bytový komplex alebo projekt s kancelárskymi a komerčnými projektmi? Čo je momentálne pre vás zaujímavejšie? Prečo?

Stavbou rodinných domov a bytových komplexov sme začínali naše pôsobenie na trhu a v tomto duchu chceme naďalej okrem iného pokračovať. Čiže momentálne je pre ISMONT zaujímavejší ako produkt bytový komplex. Dôvodom je neutíchajúci dopyt po bytoch, či už ide o štartovacie, prípadne investičné byty, alebo o bývanie pre mladé rodiny.

TREND: ISMONT
Zdroj: MATEJ KALINA

Ľudia majú záujem o nové, moderné a nadčasové bývanie. Každý náš projekt sa snažíme obohatiť napríklad budovaním oddychových zón, detských ihrísk a podobne. Na druhej strane chceme napredovať a výzvou sú pre nás aj nové projekty nebytového charakteru.

Práve realizujeme náš pilotný projekt OC ISLAND v Trnave, administratívno-obchodné centrum, ktoré okrem moderných kancelárskych priestorov ponúkne miesto na nákupy, relax a zábavu.

Odlišujú sa vaše projekty v jednotlivých regiónoch Slovenska? Majú ľudia rozdielne požiadavky, ktoré musíte reflektovať pri výstavbe projektov?

Doteraz sme naše projekty sústreďovali na západnom Slovensku a v okolí Bratislavy, nedávno sme začali expandovať aj do Banskobystrického a Popradského kraja. Každým novým projektom sa snažíme vytvoriť nové bývanie tak, aby bolo prínosom pre spoločnosť a obyvateľov danej oblasti. Napríklad v Banskej Bystrici rozbiehame projekt Istrica a rozhodujúcim faktorom bol zvýšený dopyt po nových nehnuteľnostiach v tejto lokalite.

Každým novým projektom sa snažíme vytvoriť nové bývanie tak, aby bolo prínosom pre spoločnosť a obyvateľov danej oblasti.
Ivan Slíž

Projekt ponúkne nové bývanie v bytoch a rodinných domoch v susedstve lesoparku. Samotný projekt spojí bývanie v blízkosti prírody s výhodami mesta. Požiadavky sú však veľmi individuálne, u niektorých rozhoduje cena nehnuteľnosti, iní zase uprednostnia vyšší štandard. Ďalšie faktory pri rozhodovaní sú rozloha bytu alebo domu, lokalita, dobrá dostupnosť, blízkosť prírody a v neposlednom rade je dôležitá bezpečnosť.

Keďže naše projekty sú rôznorodé a niektoré časti projektu je možné upraviť podľa individuálnych požiadaviek klienta, dokážu si vybrať aj tí najnáročnejší.

Bola chvíľa, keď ste si uvedomili, že treba zmeniť filozofiu podnikania, myslenie?

Vždy sa snažím byť o krok vpred, napredovať a prinášať niečo nové. Dôležité je neustále sledovať trh, byť flexibilný a vedieť sa prispôsobiť požiadavkám trhu v správnom čase.

Do stavebníctva čoraz viac zasahuje téma ekológie, prinášanie moderných, nadčasových a smart riešení. Ktoré z nich sú z vášho pohľadu najdôležitejšie?

Znižovanie závislosti od energií a minimalizovanie energetickej náročnosti stavieb je dlhodobým trendom už niekoľko rokov aj u nás. Dôležité je používanie recyklovaných stavebných materiálov, ako je napríklad betónová drvina ako podklad pod cesty a spevnené plochy, minerálne a celulózové izolácie, penové sklo, sadrovláknité dosky, prípadne korpusy pre ističe a ďalšie komponenty z recyklovaných materiálov, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu.

Čo sa týka smart riešení, v poslednom období je záujem o riešenia SmartHome – inteligentnú domácnosť. Výhodou týchto riešení je sledovanie spotreby energie, zabezpečenie a ochrana nehnuteľností a v neposlednom rade komfort a pohodlie vďaka vzdialenému ovládaniu zariadení.

Posledné mesiace ovplyvňuje pandémia. Ako zasiahla do pôsobenia ISMONTU?

Nepriazeň momentálnej situácie sme reálne zaznamenali v nedostatku stavebného materiálu, dlhších čakacích lehotách a v neposlednom rade v raste cien stavebného materiálu, či už ide o drevo, železo, alebo plasty.

Tieto faktory nás ovplyvňujú pri rozhodovaní o ďalších plánovaných projektoch a pri cenotvorbe. Čo sa týka dopytu po nehnuteľnostiach, tu sme zatiaľ nezaznamenali znížený záujem o byty. V niektorých regiónoch sme dokonca za posledné obdobie zaznamenali narastajúci dopyt po nehnuteľnostiach.

Mnohé profesie dnes ľudia vykonávajú z domu. Aby vaša firma realizovala mnohé rozbehnuté projekty, pracovníci musia chodiť fyzicky do práce. Pociťujete výpadok ľudí? Spôsobuje to firme značné problémy?

Stavebná činnosť si vyžaduje prácu priamo na stavbe a je jedno, akej pracovnej pozície sa to týka. Výpadok ľudí nepociťujeme. Máme stabilný tím zamestnancov a pracovníkov, práce na stavbách idú podľa plánu.

TREND: ISMONT
Zdroj: MATEJ KALINA

Problém pociťujeme skôr v prípade nového náboru, kde je značným mínusom nedostatok kvalifikovaných pracovníkov. Dlhodobo zaznamenávame deficit remeselníkov a odborne vyškoleného personálu s praxou.

Trh zaznamenáva za posledné obdobie výrazný nárast cien nehnuteľností. Ako dlho bude podľa vás tento stav trvať?

Sme svedkami kontinuálneho nárastu cien nehnuteľností už dlhšie obdobie. Predpokladám však, že ceny sa v tejto sfére postupne ustália počas budúceho roka.

Kam sa chce ISMONT posunúť v najbližších rokoch? Aké máte vízie do budúcna?

Ambíciou je zostať silným hráčom na stavebnom trhu a v oblasti realít. Neustále zlepšovanie sa a prinášanie nových zaujímavých realitných projektov v rámci Slovenska a postupom času aj expandovanie na zahraničné trhy.

Naším cieľom je naďalej podporovať verejnoprospešné projekty v oblasti športu, kultúry a zdravia a poskytovať pomoc tam, kde to je najpotrebnejšie či už finančne, alebo vecne.

TREND: ISMONT
Zdroj: MATEJ KALINA
Ivan Slíž
V roku 2010 založil stavebnú firmu ISMONT, s. r. o., ktorá sa postupom času vyprofilovala na spoločnosť prinášajúcu zaujímavé developerské projekty.

Tento článok označený We know how vznikol v spolupráci s komerčným partnerom. Redakcia nie je jeho autorom, ale obsah článku považuje za prínosný pre čitateľa.

Fotogaléria