Po igelitkách sa vo Veľkej Británii uvažuje nad spoplatnením papierových pohárov na kávu, ktoré predstavujú pre životné prostredie obrovskú záťaž.

Minister životného prostredia Rory Stewart tvrdí, že ide o „obrovský problém“, pretože Briti každý deň vyhodia milióny jednorazových pohárov na kávu, ktorú si zoberú bez príplatku so sebou z kaviarní. Ide pritom o nezmyselné plytvanie so zdrojmi, keďže „take-away“ poháre spotrebitelia reálne držia v ruke pár minút a následne ich vyhadzujú do najbližšieho kontajnera.

Pomer 1:400

Minister preto navrhuje, aby sa každý papierový pohár spoplatnil rovnakým štýlom ako plastové tašky v obchodoch, teda vo výške päť až 10 pencí. V októbri minulého roka britská vláda zaviedla špeciálny poplatok vo výške päť pencí (sedem centov) na igelitky. 

Efekt bol ohromujúci. V decembri minulého roka britský reťazec Tesco priznal, že poplatok spôsobil 78-percentný pokles počtu tašiek, ktoré si nakupujúci v Anglicku vzali domov. „Vedeli sme, že vládny poplatok na tašky podnieti našich zákazníkov, aby používali menej plastových tašiek, a teraz je jasné, že mal obrovský dopad,“ reagovalo Tesco, britská jednotka na maloobchodnom trhu s potravinami.

Woah! Less than 1% of coffee cups are recycled! @HughsWaronWaste exposed this huge problem. RT to spread the word pic.twitter.com/bM8XwXMxys

— Greenpeace UK (@GreenpeaceUK) March 17, 2016

Debata o novom poplatku, ktorý by zdražel „kávu so sebou“, vyvrcholila tento týždeň. Zistilo sa, že kaviarenské giganty ako Starbucks, Costa, Caffè Nero či Pret sa síce na prvý pohľad tvária, že im na recyklácií papierových pohárov záleží, ale skutočnosť je v praxi odlišná. Denník Daily Telegraph napísal, že tieto siete recyklujú v priemere len jeden vyhodený pohár zo 400 predaných. 

Siete kaviarní Caffè Nero a Pret majú pritom na obaloch symbol, že sa dá pohár 100-percentne recyklovať. Starbucks, ktorý má na ostrovoch 760 prevádzok, na svojej web stránke pre zmenu tvrdí, že „sme si dali za cieľ, aby v roku 2015 bolo 100 percent našich pohárov opäť použitých alebo recyklovaných“. K tomuto cieľu sa pritom ani len nepriblížili. Jedným z dôvodov je, že zákazníci si berú kávu so sebou a poháre vyhadzujú do košov mimo prevádzok.

„Je to obrovský problém, pretože desiatky miliónov týchto vecí sa vyrobí a následne vyhodí,“ povedal minister životného prostredia. Každý deň Briti vyhodia do koša sedem miliónov pohárov na kávu, ročne ide o približne 2,5 miliardy kusov.

To, že kávové tégliky sú vážnym problémom priznala aj firma Simply Cups, ktorá sa v Británii ako jediná zaoberá ich recykláciou. Vlani sa jej podarilo recyklovať  okolo šesť miliónov pohárov na kávu, čo je podľa konateľa firmy Petra Goodwina menej ako jedno percento z ročne predaných. Inými slovami táto firma recykluje za celý rok také množstvo papierových pohárov, aké sa vyhodí v Británii do koša za jeden deň.  

Reťazce dodávajú falošnú dôveru v zodpovednosť

Hugh Fearnley-Whittingstall, ktorý vedie proti kaviarenským reťazcom antikampaň, tvrdí, že Starbucks a spol. sa situáciu ani nesnažia zmeniť a do spaľovní z ich prevádzok putujú plné vrecia zmiešaného odpadu, ktoré bežne obsahujú stovky použitých pohárov. „Dávajú verejnosti falošný dôveru, že v tejto veci konajú,“ dodal aktivista (na videu dole).

.@HughsWarOnWaste is back. He's hitting the streets to fight the 2.5 billion coffee cups wasted each year. #WasteNothttps://t.co/OTLhGebJbR

— BBC One (@BBCOne) March 15, 2016

Starbucks nemá k dispozícii ani približné čísla, koľko pohárov sieť recyklovala. Obhajuje sa tým, že dáva zákazníkovi zľavu 25 pencí v prípade, ak si donesie vlastný pohár, čo je síce fajn nápad, ale efekt je otázny, keďže Starbucks nemá ani poňatia o tom, koľko zákazníkov túto zľavu využilo. 

Ak by vláda Davida Camerona nejaké riešenie na obmedzenie spotreby kávových téglikov skutočne navrhla, zrejme by s tým nemali problém ani opoziční labouristi, ktorí tému iniciovali cez poslanca z ich radov Roba Marrisa. Ten je ale k poplatku skeptickí. Tvrdí, že päť pencí, ako v prípade igelitiek, by spotrebné správanie britských kávičkárov nezmenilo.

„Moja prvotná reakcia je taká, že poplatok vo výške piatich až desiatich pencí nebude fungovať. Ľudí nebude motivovať si priniesť vlastné poháre, ak sa cena zdvihne z 1,90 na 1,95 libier,“ reagoval R. Marris. Obáva sa, že bude potrebné zmeniť celú technológiu a komponenty, z ktorých sa tégliky vyrábajú.  

Zákaz kávových kapsúl

Proti kávičkárom vo februári tohto roku zakročilo mesto Hamburg, ktoré na svojom území zakázalo používanie kávových kapsúl. K rozhodnutiu ich viedlo najmä ich zloženie, ktoré tvorí hliník a plast. Ak by sa zozbierali všetky kapsule použité a vyrobené najväčším výrobcom v Spojených štátoch, spoločnosťou Keurig, 12-krát by obkolesili našu planétu. 

„Kapsule sa nedajú ľahko recyklovať, pretože sú často vyrobené z plastu a hliníka. Sú tvorené zo šiestich gramov kávy a troch gramoch obalu. V Hamburgu si myslíme, že tieto kapsule by nemali byť kupované z peňazí daňovníkov,“ povedal o zákaze Jan Dube z úradu pre životné prostredie a energetiku v Hamburgu.