Vklady zadarmo končia. Dnes končí bankám zákonná povinnosť bezplatne prijímať všetky hotovostné vklady bez ohľadu na počet vkladaných mincí. Od septembra takmer všetky banky vrátia poplatky na pôvodnú úroveň. Dotkne sa to najmä obchodníkov, ktorí vkladajú väčšie množstvá mincí.
Poslanci bankám zakázali spoplatňovať vklad hotovosti potom, ako sa na banky začiatkom roka spustila kritika zo strany podnikateľov. Tým sa nepáčilo, že po zavedení eura majú oveľa viac mincí ako predtým. Museli ich preto vo veľkom nosiť do bánk, ktoré za to inkasovali poplatky. Po kritike premiéra síce banky poplatky znížili, no Robert Fico im odkázal, že jedinou alternatívou je úplné zrušenie poplatkov.
Poslanci bankám zakázali prijímať poplatky na šesť mesiacov – od začiatku marca do konca augusta. Počas tohto času sa malo nájsť iné riešenie. Banky tvrdia, že riešenie sa našlo samo. „Na začiatku roka išlo o extrémne množstvá spojené predovšetkým s vracaním nepoužitej hotovosti z druhotného predzásobenia a z úvodného prebytku mincí zo štartovacích balíčkov. Vkladané množstvá euromincí síce stále prevyšujú minuloročné vklady v korunách, ale situácia je už v porovnaní so začiatkom roka pokojná,“ vraví hovorca Slovenskej sporiteľne Štefan Frimmer. „V auguste klienti vkladali asi o tretinu menej mincí ako v marci a o dve tretiny menej ako vo februári,“ povedal hovorca Tatra banky Boris Gandel.
S poplatkami sa zmiernili aj obchodníci. „Budeme ich musieť platiť, ale nevidím v tom nijaký mimoriadny problém,“ vraví prezident Zväzu obchodu Pavol Konštiak. Tvrdí, že počet mincí sa od začiatku roka stabilizoval. Spolieha sa pritom, že banky sa vzájomne nedohodnú na vysokých poplatkoch. „Verím, že konkurencia stlačí ceny na najnižšiu možnú mieru, ktorá je porovnateľná s okolitými krajinami.“
Jedinou z oslovených bánk, ktorá od 1. septembra nespoplatní vklady hotovosti, je OTP Banka. „Pripravujeme však aktualizáciu cenníka, v rámci ktorého budú zavedené aj poplatky za vklad v hotovosti na účet. Klienti budú o zmene cenníka informovaní včas,“ povedala hovorkyňa banky Tatiana Jonáková. Výšku poplatkov neupresnila.
Rovnako ako doteraz banky nebudú spoplatňovať vklad menšieho množstva mincí. V jednotlivých bankách budú môcť klienti bezplatne vložiť na účet 50 až 200 kusov mincí. Pre podnikateľov, ktorí stále nosia veľké množstvá mincí, ako sú stánkari či majitelia predajných automatov, banky ponúkajú špeciálne sadzby. Tie by mali byť oproti štandardným cenám nižšie.
Komerčné banky tvrdia, že poplatky za vklad mincí účtujú preto, lebo s touto činnosťou majú reálne náklady. Pracovník na pobočke musí mince roztriediť, prepočítať a zabaliť. Banka potom musí mince prepraviť do Národnej banky Slovenska. Priemerne by náklady na vklad jednej mince bez ohľadu na jej hodnotu mali dosahovať asi dva centy.
Slovenská sporiteľňa a Volksbank pri vklade mincí rozlišujú, akú hodnotu má daná minca. V prípade troch najmenších mincí zaplatia klienti sporiteľne 20 centov za každých začatých sto kusov mincí v prípade, že vkladajú viac ako sto kusov mincí. Pri minciach s vyššou hodnotou je poplatok jedno euro za sto kusov. Volksbank zase vklady jedno- a dvojeurových mincí nespoplatňuje.
Tatra banka zvýšila počet mincí, ktoré možno vložiť zadarmo na účet na sto kusov. Hovorca banky Boris Gandel tvrdí, že 80 percent klientov vkladá menej ako sto mincí, zavedenie poplatkov by sa ich preto nemalo dotknúť. VÚB ako jediná z veľkej bankovej trojky umožní klientom vkladať bezplatne 200 kusov mincí. Nad touto hranicou klienti zaplatia za každých začatých 200 kusov mincí 50 centov.
Vkladatelia neobídu poplatok za vklad ani tým, že by sa v banke viackrát otočili a vždy vložili len toľko mincí, koľko banka nespoplatňuje. Viaceré banky zaviedli obmedzenie, že počet mincí, ktoré možno vložiť bezplatne sa nevzťahuje na jednotlivé vklady ale na všetky vklady uskutočnené počas dňa. Zadarmo možno vymieňať mince za bankovky vo všetkých pobočkách Národnej banky Slovenska. Centrálna banka neponúka možnosť vložiť tieto peniaze na účet, pretože bežní klienti si u nej nemôžu zakladať účty.
Foto na titulke - Flickr.com