Novácke chemické závody (NCHZ) v konkurze sú bližšie k predaju strategickému investorovi. Veriteľský výbor a zabezpečení veritelia dnes hlasovali o dvojici ponúk, ktoré podali česká firma Spolchemie Slovakia a podnikateľ Miroslav Remeta. Stanovisko veriteľov smeruje na Okresný súd v Trenčíne, ktorý bude mať v konaní posledné slovo. Podľa nepotvrdených informácií ponúkla vyššiu sumu česká spoločnosť, čo by ju v tendri favorizovalo.

„Môžem iba povedať, že niektorí veritelia hlasovali v prospech prijatia jednej z ponúk, niektorí sa zdržali, no nikto nebol proti,“ povedal TRENDU komplementár správcu konkurznej podstaty Miroslav Duračinský. Zápisnicu s výsledkami dnešnej schôdze veriteľov a oboma ponukami posiela na trenčiansky súd, ktorý by mal následne vyhlásiť finálny výsledok ponukového konania a aj to, kto získa NCHZ.

Strategickí investori

Obaja uchádzači podľa M. Duračinského formálne naplnili požiadavky ponukového konania. Obálky s ponukami otvoril konkurzný správca pred veriteľským výborom a zabezpečenými veriteľmi pred týždňom. V nich mali uchádzači prejaviť reálny záujem o novácku chemičku.

Do finálneho výberu sa dostali záujemcovia, ktorí si prevzali informácie o podniku na predinvestičnú analýzu, predložili ponuku, a ešte predtým zložili miliónovú zábezpeku. M. Duračinský ponuky za správcu hodnotiť nechce. „Podľa priebehu ponukového konania a dostupných informácií sa obaja záujemcovia podľa môjho názoru dajú považovať za strategických investorov,“ komentoval pre TREND.

Bez záväzku

Kľúčový parameter ponúk by mala byť ponúknutá cena. O tej sa diskutovalo ešte v prvom tendri, keď M-Energo M. Remetu núkalo za NCHZ dva milióny eur. V aktuálnom ponukovom konaní uchádzači menej ponúknuť nemohli. Správca sumy z ich ponúk s odvolaním sa na povinnosť mlčanlivosti nezverejnil. Pre TREND konštatoval, že v porovnaní s prvým kolom ponukového konania výrazne vyššie neboli.

Pravidlá predaja nováckej chemičky dávali uchádzačom šancu dorovnať ponuku konkurenta, pokiaľ by sa zaviazali udržať v chemičke päť rokov výrobu a zamestnanosť. Ani jeden ju ale nevyužil.

Takýto postup neteší najmä Fond národného majetku. Ako sa podarilo zistiť TRENDU, fond pôvodne navrhoval, aby mohol NCHZ získať iba uchádzač, ktorý záväzok prijme. Tým, že Okresný súd v Trenčíne stanovil vlastné pravidlá, umožnil predávať NCHZ aj bez záväzku a prebral podľa riaditeľa kancelárie predsedníčky výkonného výboru FNM Miloslava Homolu zodpovednosť za výsledok tendra.

Ilustračné foto na titulke - Vladimír Benko