Skláreň Slovglass Poltár je v konkurze. Okresný súd v Banskej Bystrici podľa očakávaní vyhovel žiadosti samotnej firmy a 9. decembra vyhlásil na majetok spoločnosť konkurz. Pokračoval tak v procese, ktorý začal koncom novembra, keď otvoril voči firme konkurzné konanie. Sklárska fabrika podala na seba konkurzný návrh v čase, keď mala napĺňať reštrukturalizačný plán, ktorý jej začiatkom septembra potvrdil banskobystrický okresný súd. V ňom sa zaviazala zaplatiť najskôr podlžnosti voči zamestnancom, neskôr voči zabezpečeným a nakoniec nezabezpečeným veriteľom.

K plateniu veriteľom sa firma v podstate ani nedostala a zamestnancov napokon tesne pred Vianocami posiela domov. Je totiž vysoko pravdepodobné, že po vyhlásení konkurzu dostane zvyšných niekoľko stoviek zamestnancov poltárskej sklárne výpoveď. Tú im bude zrejme dávať bývalý reštrukturalizačný správca Ladislav Kokavec, ktorý sa podľa rozhodnutia súdu v Slovglasse Poltár stal aj správcom konkurznej podstaty. Počas 45 dní od 9. decembra, keď súd poslal firmu do konkurzu, bude prijímať prihlášky veriteľov sklárne.

Obchodní partneri poltárskej sklárskej fabriky budú poväčšine prihlasovať do konkurzu nároky, ktoré im ostali po nedávnej reštrukturalizácii „nového“ Slovglassu. Pri schvaľovaní reštrukturalizačného plánu nahrádzal banskobystrický súd nahrádzal súhlas zabezpečených veriteľov, keď podľa informácií TRENDU bola proti financujúca Dexia banka. Ani hlasy formálne najväčšieho veriteľa a od leta aj nového majoritného vlastníka Slovglassu, nitrianskej firmy CTHS, podľa výkonného riaditeľa sklárne Karola Farkaša vtedy nestačili. Zabezpečili totiž iba jednoduchú väčšinu pri hlasovaní medzi zabezpečenými veriteľmi a v skupine zabezpečených veriteľov musia povedať „za“ veritelia s dvoma tretinami hlasov.

Ešte keď reštrukturalizácia bežala, TREND upozornil na riziká pokračovania prevádzky v čase vážnych technických problémov s výrobou, ktoré vychádzali najmú zo zanedbania investícií zo strany majiteľov. Od roku 2009, po konkurze pôvodného poltárskeho Slovglassu z roku 2008, oficiálne vlastnila skláreň bratislavská IT firma Emel. Napriek prísľubom ale do firmy nepriniesla potrebné investície do výrobných technológií, ktoré po zastaraní robili firme ťažkosti poruchami. Pre ne mala skláreň s prestávkami už rok vážne problémy so základnou výrobou.

Ilustračné foto na titulke - Flickr.com