Rast svetovej ekonomiky pretavuje do výroby aj hutnícka branža. Celosvetová výroba ocele podľa údajov Svetového združenia pre oceľ (WSA) sa v prvom polroku 2010 zvýšila medziročne o 27,9 percenta, na 705,8 milióna ton.
Efektívne kapacity
Depresívnych čísel z minulého roka sa zbavili všetky hlavné oceliarske regióny v Ázii, Európe, Amerike, Blízkom Východe i v Austrálii. Na predkrízovú úroveň sa dostala produkcia ocele ale iba v Ázii a na Blízkom Východe. V krajinách Európskej únie a Severnej Ameriky je stále o približne šestinu pod úrovňou z roku 2007.
Pozitívne sa vyvíja ukazovateľ využívania hutníckych kapacít vo svete. Väčšinu mesiacov v tomto roku vrátane júna sa využívanie kapacít oceliarov vo svete pohybovalo nad hranicou 80 percent, ktorá sa považuje za hranicu udržania dlhodobej ziskovosti výroby v sektore. V minulom roku sa na túto hranicu oceliari nedostali ani raz. V júni kapacity bežali na 80,6 percenta a oproti tohtoročnému aprílovému maximu 82,6 to bolo o dva percentuálne body menej.
Hutníctvo je cyklické odvetvie závislé na dodávkach pre automobilový, stavebný, lodiarsky sektor a od dopytu výrobcov bielej techniky. V súčasnosti majú najsilnejšie objednávky globálni oceliari z automobilového, stavebného sektora a od výrobcov bielej techniky. To potvrdzujú kvartálnymi výsledkami aj najväčší hráči v branži, nadnárodný ArcelorMittal, japonský Nippon Steel a kórejské Posco. Svetová trojka Posco v druhom štvrťroku mala čistý zisk približne 1 miliardu dolárov, medziročne ho zvýšila trojnásobne a tržby firme zosilneli o štvrtinu na 6,8 miliardy dolárov.
Ázijské ekonomiky pomáhajú
Ázijským hutníkom, ktorí vo výrobe svetovej ocele dominujú s približne dvojtretinovým podielom pomáhajú výdatne aj domáce ekonomiky. Tie celosvetovú krízu prežili v minulom roku bez väčších šrámov a teraz idú rýchlo nahor. Singapur, Čína, India, Južná Kórea aj Japonsko rastú tento rok niekoľkonásobne dynamickejšie ako napríklad západoeurópske hospodárstva. Produkcia ocele v Číne láme každý mesiac nové rekordy. V prvom polroku sa v krajine vyrobilo viac ako 323 miliónov ton ocele, medziročne o 21 percent viac. Krajina si už doslova zabetónovala prvé miesto pred Japonskom a Spojenými štátmi, Ruskom a Indiou. Ríša Stredu v súčasnosti vyrába 46 percent svetovej produkcie ocele. Najdynamickejší rast výroby v Ázii v prvom polroku zaznamenali japonskí oceliari, ktorí zvýšili medziročne produkciu o takmer polovicu na 54,6 milióna ton ocele.
Produkcia ocele v EÚ, ktorá je druhým najväčším producentom vo svete za prvých šesť mesiacov vzrástla o 45 percent na 90 miliónov ton. Najväčšie zvýšenie výroby ocele o 87,3 percenta bolo vo Švédsku. Slovenská produkcia sa zvýšila o 41 percent na 2,43 milióna ton, čo krajinu zaradilo na dvanáste miesto práve za Švédsko v zoskupení EÚ. V Česku sa vyrobilo 2,7 milióna ton ocele, medziročne viac o tretinu. Nemecko ako najväčší producent ocele v EÚ zaznamenal približne dvojtretinové zlepšenie výroby ocele na 22,7 milióna ton. Automobilový a strojársky priemysel boli hlavnými ťahúňmi odbytu nemeckých oceliarov.
V druhom polroku 2010 väčšina analytikov očakáva spomalenie tempa rastu výroby ocele aj mierny pokles cien oceli. Dôvodom bude spomaľovanie dynamiky výroby v automobilovom sektore a stavebníctve najmä na americkom a západoeurópskych trhoch. Menší dopyt bude aj v Číne, kde sa očakáva spomalenie rastu ekonomiky pod hranicu desať percent.
Svetová produkcia ocele má ale podľa odhadov WSA za celý rok 2010 medziročne zosilnieť o viac ako desatinu, na 1,24 miliardy ton. Podľa štúdie nezávislej spoločnosti MEPS by tohtoročná produkcia ocele vo svete mala dosiahnuť rekordnú úroveň 1,35 miliardy ton.
Foto na titulke - TREND