Pokorná ropa

V porovnaní s ostatnými dvoma rokmi boomu a prepadu sa v roku 2010 budeme cítiť, ako keby svetové energetické trhy ovládla stabilita. To bude dobrá správa pre spotrebiteľov. Semienka volatility na ďalšie roky sú však už zasadené a rok 2010 ponúkne úrodnú pôdu na ich rast.

Rok sa začne pre výrobcov ropy a zemného plynu sľubne, aj keď nie pre životné prostredie. Neschopnosť vlád dohodnúť sa na fungujúcej klimatickej zmluve v Kodani koncom roka 2009 podporí firmy a krajiny žijúce z uhľovodíkov. Rokovania medzi veľkými znečisťovateľmi ako USA a Čína síce prehrmia rokom 2010, ale dedičstvo recesie, ktoré spomalilo rast objemu emisií, im uberie na naliehavosti.

Pre dodávateľov energie tu však budú iné problémy. Svetový dopyt po rope začne v roku 2010 znovu rásť, aj keď len pomaly. To sotva ponúkne dôvod na opätovné dosiahnutie hranice 100 dolárov za barel, aj keď ceny ropy prekročia cieľ OPEC 75 dolárov. Náklady na produkciu ropy budú ďalej klesať, nafukujúc ziskovosť jej dodávateľov. Pri absencii silného dopytu bude však chýbať motivácia investovať do hľadania nových nálezísk.

Venezuela a iné krajiny sa budú v roku 2010 potácať. Venezuelský prezident Hugo Chávez bude navonok vydávať agresívne signály, ale politiku zahraničných investícií v krajine zmäkčí. Zadlžené ruské spoločnosti sa obrátia na čínske a západné firmy o pomoc s využitím svojich zásob ropy a plynu, hlavne na ruskom Ďalekom východe. Medzinárodné spoločnosti pozvánku na dodávky nových zásob obozretne privítajú.

0044658068
Zdroj: Profimedia
0044658068

Nastupujúce oslabenie Gazpromu znamená, že Európania sa budú o bezpečnosť dodávok zemného plynu v roku 2010 báť menej. Ceny tohto ruského koncernu budú naďalej klesať. Čeliac slabšiemu dopytu zo strany Európskej únie, Gazprom nebude mať chuť na ďalší vyčerpávajúci boj s Ukrajinou a jeho problematické vývozy do Európy budú pod vyšším dohľadom. Európania sa, samozrejme, začnú pýtať, či sú Gazpromom navrhnuté nové plynovody nevyhnutné, hlavne ak politicky pokročia so svojimi vlastnými plánmi vrátane Nabucca (ktoré povedie z Turecka do Rakúska). Stratégia EÚ podporovať obnoviteľné zdroje energie a energetickú úspornosť tiež prinesie svoje ovocie.

Náleziská objavené počas vysokých cien komodít pritom v Amerike prispeli k prebytku zemného plynu. To podrží ceny pri zemi a spustí proces koncentrácie v množstve stredne veľkých energetických firiem v USA. Spojené štáty už neprestavujú atraktívny trh pre exportérov skvapalneného zemného plynu (LNG). Medzinárodní obchodníci tak budú môcť lacno nakupovať od katarských či iných LNG výrobcov, napríklad z Austrálie, ktorej energetický sektor bude potešením pre ázijských spotrebiteľov.

Čína sa konečne stane rozhodujúcim hráčom na medzinárodných trhoch s energiami – prostredníctvom svojich štátnych ropných spoločností poľujúcich na nové zásoby ropy, ktoré by im umožnili zarobiť. Vyberú si hlavne Afriku a Blízky východ. Zatiaľ čo otáľajúce západné spoločnosti čakajú na výsledok volieb a novú ropnú legislatívu v Iraku, čínski investori sa rýchlo pohnú smerom ku kontraktom na jednom z najsľubnejších nových ropných polí na svete. Nálezisko pri pobreží západnej Afriky poukazuje na obrovské zásoby ropy v tomto regióne, ktoré priťahujú viaceré z najväčších ropných spoločností sveta. 


Sľubné brazílske ropné polia budú čoraz viac mimo dosahu západných firiem. Tam kontrolu nad technologicky náročným morským náleziskom prevezme štátna spoločnosť Petrobras. Očarení vidinou bohatstva pôjdu Brazílčania v októbri k voľbám za všadeprítomnej debaty o potenciálnom vstupe krajiny do organizácie OPEC. K vstupu však nedôjde.

Kamkoľvek sa pohne geopolitika, vývoj na energetických trhoch budú určovať spotrebitelia. Obavy o klimatické zmeny a rozvoj zelených technológií sú dôvody na očakávania, že v roku 2010 sa usadí trend k šetreniu energetickými zdrojmi, aj keď sa hospodársky rast naštartuje.

Napriek tomu by mali rekordné ceny ropy z roku 2008 ostať v čerstvej pamäti ako odstrašujúci príklad pre uspokojenie sa so súčasnou situáciou. Veď svetlejšie hospodárske vyhliadky môžu ľahko zviesť spotrebiteľov na návrat k rozhadzovačnému správaniu. Ak nebudú schopní svoje inštinkty ovládať, rok 2010 sa v budúcnosti bude vnímať ako krátke obdobie ticha pred ďalšou energetickou búrkou.

Autor je novinár venujúci sa energetickej politike.

Článok je prevzatý z ročenky SLOVENSKO A SVET V ROKU 2010, ktorá vyšla ako príloha TRENDU č. 50-51. V predaji do 6. januára 2010.

Foto - Profimedia.cz