Novinky z finančného sveta zasypávajú obyvateľov Slovenska aj iných krajín takpovediac denne. No stále existujú oblasti, do ktorých jednotlivé skupiny finančných firiem nevstúpili. Dôvod je jednoduchý. Ponúkať svoje služby na danom trhu sa im neoplatí.

Potvrdzuje to napríklad nezáujem poisťovní o oblasti, v ktorých je takmer stopercentná pravdepodobnosť, že by došlo k vzniku škody a ony by ju museli uhradiť. Preto sa vo všeobecnosti nepoisťujú veľmi rizikové športy, pri ktorých s vysokou pravdepodobnosťou hrozí úraz. Príkladom je box či niektoré bojové umenia. Kto sa im venuje intenzívne, môže skúsiť poistiť sa cez kolektívnu poistku pre celý športový klub. No tie sa vyjednávajú s poisťovňami za špeciálnych podmienok a nie sú samozrejmosťou.

Na vlastné riziko

Poistiť sa tiež spravidla nedá hotovosť či cenné papiere držané doma mimo trezoru. Poisťovne tieto ceniny majú štandardne v rámci poistenia domácností vo výlukách, respektíve poškodeným vyplatia len veľmi nízku sumu.

„Čo je problém hlavne pri starších ľuďoch, ktorí si zvyknú držať aj celoživotné úspory doma, uložené niekde v skrini,“ konštatuje Tomáš Kročian, produktový manažér poradenskej firmy Fin Consulting.

Kto by si chcel v domácnosti poistiť také drobnosti, ako sú žiarovky, akumulátory, batérie, ale aj plány a projekty, má tiež smolu. Ako popisuje hovorkyňa Generali Slovensko Zuzana Hliváková, tieto predmety sú z poistenia domácností vylúčené.

Nie splátky do 100 eur

Na výnosy v pomere k nákladom hľadia aj splátkové firmy. Preto sa všeobecne ich biznis začína až od tovarov s cenovkami od sto eur. Majú pre toto pravidlo ale aj iné vysvetlenie. „Je to akási psychologická hranica, suma, ktorú by zákazníci mali byť schopní zaplatiť naraz. Preto nie je možné si na úver kúpiť jedlo, drogériu alebo oblečenie či topánky,“ opisuje Lukáš Civín, ktorý v spoločnosti Home Credit riadi riziko.

Na splátky si tiež ľudia nekúpia šperky, luxusné hodinky či drahé značkové okuliare, ale aj chúlostivé sexuálne hračky a pomôcky, pyrotechniku alebo tovar zo záložní. Ten býva spájaný s trestnou činnosťou.

Banky už také striktné nie sú, keďže poskytujú množstvo pôžičiek, pri ktorých sa na dôvod minutia nepýtajú.

Ilustračné foto na titulke - Flickr.com