Podnikateľské prostredie na Slovensku je horšie ako pred desiatimi rokmi. Vyplýva to z výsledkov rebríčka Superindex PAS, ktorý zostavuje Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) od roku 2009 a ktorý zahŕňa 100 vybraných krajín sveta. Najlepšie na svete sa stále podniká v Singapure, ten sa na čele rebríčka umiestnil už po jedenásty raz.
Na druhom mieste je Hongkong, za ním Nový Zéland, Dánsko a Veľká Británia. Zo všetkých sledovaných krajín si najviac polepšila Saudská Arábia a najviac pokleslo Macedónsko.
Kolíková: To, že existujú úplatní sudcovia, som vedela, no nemala som o tom dôkazy
Slovensko zaostáva a podnikateľsky najatraktívnejšie krajiny sa mu nedarí dobehnúť. „Slovensko v indexe dosiahlo hodnotu 82,1 a obsadilo 38. miesto v 100-miestnom rebríčku krajín,“ uviedla aliancia. Oproti minulému roku skĺzlo o dve priečky.
Stav sa zhoršil
Hodnotenie Slovenska sa však zlepšilo v Indexe ekonomickej slobody a Doing business. Rovnaké miesto obhájilo v Indexe vnímania korupcie a Rebríčku svetovej konkurencieschopnosti.
„Ako vyplýva zo zmien pozície SR v indexe, v roku 2010 sme obsadili 37. miesto a o desať rokov neskôr v 2020 zase 38. miesto,“ poukázala aliancia. Stav slovenského podnikateľského prostredia sa tak za desať rokov nezlepšil, ba až zhoršil, prinajmenšom však stagnuje. Susedná Česká republika sa za rovnaké obdobie zlepšila o štyri priečky.
Čo sa týka iných susedných krajín, Rakúsko si svoju pozíciu oproti minulému roku zachovalo (20. miesto), ostatné okolité štáty si pohoršili. Poľsko sa ocitlo na 35. mieste, Maďarsko na 44. mieste, obe tak klesli v porovnaní v minulým rokom o dve priečky. Česko kleslo medziročne o tri priečky a je na 30. mieste.
Singapur opäť na čele
Najviac si polepšili Belgicko (index 89,3), Saudská Arábia, Nigéria, Kuvajt a Vietnam. Iné krajiny zase zaznamenali prepad, ide napríklad o Albánsko, Nikaraguu, Venezuelu, Mali. Najväčší prepad oproti minulému roku zaznamenalo Macedónsko s indexom 57,6.
Štáty, ktoré podnikateľom poskytujú najlepšie podmienky, majú index okolo hodnoty 100 bodov. Singapur, Hongkong či Nový Zéland túto hodnotu prekračujú.
„Prvých päť krajín rebríčka sa oproti minulému roku nezmenilo a svoju pozíciu si všetky udržali. Krajiny, ktoré uzatvárajú prvú desiatku, sa medzi sebou mierne prehodili,“ uzavrela aliancia.