Európska únia uvalila na Rusko od jeho vpádu na Ukrajinu vo februári 2022 už viac ako desať rôznych balíkov ekonomických sankcií, ktoré sú namierené proti stovkám vplyvných osôb či firiem. Ich cieľom je výrazné oslabenie ruskej ekonomiky a následné skomplikovanie financovania vojenských operácií.

Sankcie však ani po vyše dvoch rokoch nezaberajú a dôležité súčiastky a technológie sa do krajiny dostávajú prostredníctvom sofistikovaných riešení. Ruskí dodávatelia boli totiž schopní prispôsobiť sa dodávateľským reťazcom a prišli s novou obchodnou trasou, ktorá medzi analytikmi získala pomenovanie „euroázijský kruhový objazd“. Produkty dovážajú cez tretie krajiny bez súhlasu pôvodných výrobcov.

Drahší dovoz obchádzkou

Niektoré ruské firmy si v krajinách ako Arménsko, Kazachstan či Kirgizsko otvárajú fiktívne dcérske spoločnosti, ktoré nakúpia takzvané „položky s vysokou prioritou“, ako sú polovodiče či integrované obvody. Tovar sa následne preclí, zaplatí sa DPH a v zapätí  sa v rubľoch predá ruskej materskej spoločnosti, informoval Wall Street Journal.

Tovar sa takto síce predraží, no zatiaľ nie je úplne jednoznačné či v tomto prípade prichádza k porušeniu sankcií. Firmy zo Západu totiž nepredávajú Rusku priamo a vybrané krajiny sa na sankciách nepodieľajú. V posledných dobe sa objavilo niekoľko dôkazov o tom, ako sankčný tovar mieri do Ruska po nových trasách.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa