Aj napriek tomu, že sa na IT trhu rozvíja niekoľko úspešných firiem, stále patríme medzi krajiny s najväčším ohrozením pracovných miest automatizáciou. Podľa prieskumu je slovenský index digitálnej ekonomiky a spoločnosti (DESI) za rok 2022 pod priemerom EÚ.
Hlavným spôsobom, ako podporiť ekonomický rast je podľa Svetového ekonomického fóra vzdelávanie a budovanie kvalifikácie najmä v oblasti digital skills. Mnoho IT firiem ponúka v rámci svojej činnosti možnosť získavania digitálnych zručností prostredníctvom kurzov a certifikácií. Pre úspešný kariérny rast tak už nie je v súčasnosti potrebné len vysokoškolské vzdelanie. Viaceré zručnosti a vedomosti sú ľahko dostupné v kurzoch, ktoré dokážu uchádzača o pracovné miesto posunúť o niekoľko úrovní vyššie a zvýšiť tak jeho šancu zamestnať sa.
Vzhľadom na všeobecný nedostatok IT kvalifikovanej pracovnej sily a veľký odliv mladých talentov a študentov do zahraničia, nie je počet absolventov IT fakúlt na Slovensku pre trh dostačujúci. Pomôcť tak môžu IT kurzy. Či už ide o doplnenie znalostí súčasných IT odborníkov a študentov, alebo o prilákanie úplne novej pracovnej sily.
Na problematiku nedostatočného vzdelania v rámci digitálnych zručností sme sa preto pozreli spolu s odborníkom z danej oblasti. Eduard Baraniak je jeden z konateľov softvérovej spoločnosti Brain:IT, ktorá sa špecializuje na digitalizáciu, umelú inteligenciu a tvorbu komplexných IT riešení pre podporu rozhodovania. Okrem spomínaných aktivít sa spoločnosť zameriava aj na IT vzdelávanie v rámci divízie Brain:IT Academy. V rozhovore sme sa zamerali na riešenia, ktoré môžu zvýšiť úroveň digitálnej kvalifikácie na Slovensku.
Myslíte si, že Slovensko má potenciál zamerať sa viac na digitálnu ekonomiku?
Slovensko má určite potenciál zamerať sa na digitálnu ekonomiku. Máme tu množstvo šikovných ľudí a samozrejme aj dobré školy, ktoré ich vedia kvalitne pripraviť. Fakulta riadenia a informatiky, ktorá patrí pod Žilinskú univerzitu v Žiline je jedným z príkladov. Sám som tu študoval a vždy ju mladým odporúčam. Študenti, ktorí tu študujú už niekoľkokrát preukázali svoje schopnosti. Samozrejme, nie len u nás vo firme. Ako spoločnosť, ktorá sa špecializuje na digitalizáciu, pociťujeme v tejto oblasti obrovský priestor na rozvoj. Rovnako vidím budúcnosť aj v automatizácii a umelej inteligencii, no je potreba tento pomalý postup trošku nakopnúť a nasmerovať správnym smerom. A práve tu je veľký potenciál vo využívaní centier zameraných na IT vzdelávanie.
Ako sa IT firma dostala k vzdelávaniu?
Dlhodobo sme sa sústredili na vzdelávanie a budovanie expertízy našich vlastných ľudí. S množstvom nazbieraných certifikátov sa tak neustále zvyšovala ich odbornosť, s čím zároveň nadobudli aj praktické skúsenosti. V spoločnosti sme sa preto rozhodli využiť tieto skúsenosti a odovzdať ich ďalej iným, s cieľom budovať lepšiu digitálnu spoločnosť. Z našej ambície zlepšiť úroveň IT vzdelania na Slovensku vznikla neskôr Brain:IT Academy. Keďže chceme poskytnúť čo najväčšiu odbornosť, okrem technických certifikátov si zakladáme aj na renomé našich partnerov či poskytovateľov. Sme napríklad jedným z certifikovaných centier, ktoré patrí pod medzinárodne známu testovaciu spoločnosť Pearson VUE.
Myslíte si, že sa nám podarí lepšie rozvinúť IT priemysel?
Rozvinúť IT priemysel je určite nevyhnutné a tento trend je už teraz veľmi viditeľný. Najväčšou prekážkou je však nedostatok kvalifikovaných ľudí. Ak sa nám túto prekážku podarí odstrániť, tak to pôjde určite rýchlejšie a vývoj naberie úplne iný rozmer. Podpora vysokého školstva, vzdelávanie, rekvalifikácia a využívanie možnosti ponúkaných kurzov podla môjho názoru umožní udržať krok a tempo s najnovšími trendmi, technológiami a postupmi.
O ktoré kurzy je najväčší záujem?
Výber kurzu záleží hlavne od toho, či prejavil iniciatívu zamestnávateľ alebo samotný zamestnanec. Zamestnávatelia si vyberajú hlavne kurzy na zlepšenie efektívnosti jednotlivých procesov. V prípade záujmu zo strany zamestnanca sú cieľom kurzy, ktoré dokážu zvýšiť jeho hodnotu na trhu práce. Či už zaistiť lepšiu možnosť mzdy v súčasnej práci, alebo zvýšiť perspektívu zmeny povolania s pravdepodobnosťou kariérneho rastu.
Čo najviac vyhľadávajú zamestnávatelia?
U nás sme zaznamenali najväčší záujem o kurzy zamerané na zlepšenie základných digitálnych zručností, ako je napríklad MS Office, práve kvôli jeho univerzálnosti a širokému obsahu nástrojov. Pri využívaní rôznych platforiem a operačných systémov je pre zamestnávateľov prioritou efektívny workflow so súbormi a dokumentami. Pre zamestnávateľa sú u zamestnanca tieto znalosti veľmi atraktívne, pretože dokážu zjednodušiť množstvo úloh.
Populárne sú však aj kurzy orientované na metodiku projektového riadenia ako je PRINCE2 či SCRUM alebo rámec projektovej architektúry TOGAF. Tie sa radia k najuznávanejším na celom svete. Ak uchádzač alebo zamestnanec disponuje takýmito certifikáciami, je pre nás ako zamestnávateľa jednoduchšie posúdiť a predvídať, čo od neho očakávať. Tiež môžeme povedať, že pri certifikovaných zamestnancoch je vyššia produktivita aj flexibilita, čo spoločnosti prináša konkurenčnú výhodu. Spoločnosť môže jeho znalosti rovnako využiť k zavedeniu inovácií, rozšíreniu jeho kompetencií či porozumeniu trendom, vďaka čomu dokáže následne zlepšiť ponúkané služby či produkty. Zamestnanec pociťuje prínosy napríklad v lepšej možnosti prispôsobiť sa trhu či schopnosti efektívnejšie pracovať na projektoch.
O čo majú záujem zamestnanci/jednotlivci?
Samotný výber kurzov závisí na danom človeku - v čom sa chcú zlepšovať a posúvať. Mňa osobne veľmi potešia záujemcovia, ktorí mali doteraz minimálne vzdelanie v oblasti IT a chcú spraviť svoj prvý krok do tejto oblasti. Často sú to ľudia, z úplne iných oblastí, ktorých zaujíma IT a chcú zmeniť kariérnu dráhu. V tomto prípade si vyberajú najmä kurzy zamerané na testovanie. Myslím si, že pozícia testera im príde ako prvý krok omnoho dostupnejšia ako pozícia developera. Vo veľkom využívajú napríklad možnosť kvalifikácie ISTQB, ktorá slúži na odhalenie slabých miest a testovanie softvéru. Druhou obľúbenou oblasťou sú aj modelovacie jazyky ako UML.
Čo by podla Vás viac motivovalo ľudí vzdelávať sa v IT?
To je veľmi individuálne. Ak má niekto ambíciu posúvať sa, snaha ide hlavne z jeho strany. Zapojiť by sa však mala viac aj spoločnosť a zamestnávatelia a zvýšiť povedomie o dostupnosti IT vzdelávania. Často vidíme, že ľudia majú pred IT oblasťou rešpekt, považujú ju za náročnú a neveria si. Trošku postrčiť nikdy nie je zlé. Všade sa iba hovorí o tom, ako veľmi ITčkári zarábajú. Čo je samozrejme veľmi dobrý motivačný nástroj a čiastočne funguje. Ja si ale myslím, že by bolo dobré aj komunikovať o čom vlastne IT je, že je tam veľa rôznych druhov pracovných pozícií, v ktorých sa nájde široké spektrum rôznych talentov a osobností.
Donedávna bežal aj projekt Nestrať prácu - vzdelávaj sa, ktorý pomáhal záujemcov o kurzy či certifikácie po finančnej stránke, keďže kurzy sú preplácané Európskou Úniou. My sa snažíme všetkým záujemcom vyjsť v ústrety, motivujeme hlavne individuálnym prístupom a odbornosťou, ktorú dokážeme ponúknuť, a to je podľa mňa niečo, čo dokáže do určitej miery tiež motivovať k prihláseniu sa do kurzov.
- Eduard Baraniak
Eduard Baraniak je Co-CEO a Co-founder softvérovej spoločnosti Brain:IT. Má dlhoročné skúsenosti v oblasti IT bezpečnosti, digitalizácie, umelej inteligencie a elektronického podpisovania. Spolu s tímom v Brain:IT implementujú komplexné projekty zamerané na digitalizáciu a tvoria komplexné IT riešenia pre podporu rozhodovania. Zároveň spolupracoval na vzniku Brain:IT Academy, ktorá je uznávaným centrom pre poskytovanie kurzov a certifikácií.