Podľa najnovšej správy investičnej banky UBS o stave globálneho bohatstva sa jeho rast v poslednom desaťročí výrazne spomalil. Zatiaľ čo v rokoch 2000 až 2010 bol priemerný ročný rast na úrovni približne siedmich percent, o dekádu neskôr sa spomalil na približne štyri a pol percenta.

Kým počas predminulej dekády všetky krajiny bohatli, v poslednom desaťročí predsa len došlo k zmene. V štyroch krajinách, medzi ktoré patrí Grécko, Japonsko, Taliansko a Španielsko, bol rast majetku prvýkrát negatívny.

Demografické zmeny, ekonomická stagnácia a starnutie spoločnosti v týchto krajinách prispeli k zníženiu ekonomickej aktivity, najmä v Japonsku a Taliansku. 

Geopolitické a demografické zmeny, pandémia a makroekonomické trendy spôsobili, že rast bohatstva už nie je rovnomerný. Napríklad v kedysi dominujúcej pevninskej Číne a Indii sa priemerný ročný vývoj bohatstva od roku 2010 znížil o viac ako polovicu. Podobne je to aj v Spojených arabských emirátoch a Austrálii, kde klesol až o viac ako dve tretiny. 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa