Vyšetrovatelia sa v súčasnosti nachádzajú v priestoroch banky, uviedla prokuratúra vo vyhlásení. Najväčšia európska banka HSBC čelí podozreniam, že v minulosti napomáhala klientom vyhýbať sa plateniu daní.
Vyšetrovanie sa podľa prokuratúry týka spoločnosti HSBC Private Bank (Suisse) a mohlo by sa zamerať aj na konkrétne osoby. Hovorcovia banky HSBC v Ženeve a Londýne odmietli správu komentovať.
Britská banka HSBC Holdings Plc tento mesiac priznala pochybenia svojej švajčiarskej pobočky, ktorá pomáhala bohatým klientom vyhýbať sa daniam a zatajovať majetok v hodnote miliónov dolárov. HSBC dodala, že jej švajčiarska pobočka po kúpe v roku 1999 nebola úplne integrovaná do HSBC, čo umožnilo, že v nej pretrvávali "výrazne nižšie" štandardy v oblasti dodržiavania predpisov a náležitej starostlivosti.
Podľa informácií francúzskej a švajčiarskej tlače švajčiarska vetva britskej banky HSBC dlhé roky pomáhala bohatým klientom vyhýbať sa plateniu daní a spravovala čierne kontá desiatkam tisíc zákazníkov z celého sveta, vrátane zločincov a obchodníkov so zbraňami, ale aj známych podnikateľov, politikov a celebrít.
Škandál okolo banky HSBC sa rozhorel už v roku 2007, keď jej bývalý zamestnanec, IT expert Hervé Falciani, nelegálne získal údaje o klientoch a účtoch. Tie o rok neskôr postúpil francúzskym úradom, ktoré celú záležitosť s podozrením na daňové úniky začali vyšetrovať.
Venovali sa však iba francúzskym menám na zozname a v roku 2010 odovzdali ďalším krajinám dôverné zoznamy ich občanov, klientov HSBC, ktorí sa tiež mohli dopustiť daňových deliktov.
Tento zoznam, pomenovaný podľa vtedajšej francúzskej ministerky financií Christine Lagardeovej, spôsobil rozruch napríklad v Grécku, Španielsku, Spojených štátoch, Belgicku či Argentíne.
Uniknuté dokumenty sa týkajú asi 100-tisíc klientov HSBC z viac ako dvesto krajín sveta, ktorí mali účty v banke v rokoch 2005 až 2007. Údaje sa nevyhli ani Slovensku - v banke malo v tom období otvorených účty 60 ľudí, ktorí mali nejaký vzťah k Slovensku (slovenské občianstvo alebo pas malo len šesť ľudí).
Médiá predtým citovali dokumenty, ktoré získali od Medzinárodného konzorcia investigatívnych žurnalistov (ICIJ). Švajčiarska pobočka HSBC podľa nich bežne umožňovala klientom vyberať značnú hotovosť, a to často v zahraničných menách, ktoré neboli vo Švajčiarsku potrebné.
HSBC zároveň klientom ponúkala projekty, ktoré pravdepodobne umožňovali bohatým klientom vyhnúť sa európskym daniam, a s niektorými uzatvorila dôverné dohody so zámerom zatajiť účty pred domácimi daňovými úradmi, dodal denník The Guardian.