Vláda Igora Matoviča mala pred letom mnohé plány na záchranu podnikateľov. Chystala sa napríklad namiesto zamestnávateľov prispievať na rekreačné poukazy, chcela zachrániť 30-tisíc pracovných miest v cestovnom ruchu. Nárok na príspevok na rekreáciu mal mať každý zamestnanec po skúšobnej lehote, pričom dnes musí odpracovať vo firme najmenej dva roky.
Masívna podpora mala trvať až do konca roka 2021, presadzoval ju najmä predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár cez ministerstvo dopravy a výstavby na čele s Andrejom Doležalom. O pol roka neskôr je všetkým nádejam koniec, legislatívne sa nemení vôbec nič.
Ako pre TREND potvrdil poradca ministra dopravy pre komunikáciu Ivan Rudolf, všetko zostáva v nezmenenom režime. Ešte pred pár dňami hrozilo, že tento príspevok sa na návrh parlamentného výboru pre financie a rozpočet v rámci novely zákona o dani z príjmov bude zdaňovať a mali sa z neho platiť aj odvody. To sa napokon po masívnej kritike nestalo. Ľudia v podnikoch však majú ďalší problém – pre pandémiu poukazy nemajú ako vyčerpať.
Čerpanie poukazov limituje núdzový stav
Niektorí zamestnanci v lete či na jeseň stihli využiť poukazy na rekreáciu, ale mnohí si možnosť požiadať o ne nechali na koniec roka, teda na obdobie, keď optimisticky predpokladali upokojenie pandemickej situácie.
Vláda od 1. októbra zaviedla núdzový stav a ten predĺžila na 90 dní. „Situácia je všeobecne nepredvídateľná a vzhľadom na prijímané opatrenia vlády i zákaz vychádzania je ťažké si niečo naplánovať,“ hovorí pre TREND poradkyňa pre dane, mzdy a účtovníctvo Jaroslava Lukačovičová.
Hoci firmy podľa nej obmedzili poskytovanie zamestnaneckých benefitov, na rekreačné poukazy musia nájsť peniaze, a to do konca tohto roka. Príspevok musia poskytnúť zamestnancom, ktorí oň požiadajú a ktorých pracovný pomer trvá nepretržite 24 mesiacov ku dňu začatia rekreácie.
Zamestnávateľ prepláca 55 percent oprávnených výdavkov, najviac však 275 eur za rok. Zvyšných 45 percent výdavkov zaplatia pracovníci, ktorí musia predložiť firme do tridsiatich dní účtovný doklad o absolvovaní pobytu.
„Pobyt si nestačí objednať a zaplatiť, ale zamestnanec ho musí reálne v danom roku absolvovať. Tu vidím problém, pretože mnoho ľudí si pobyt objednalo, zaplatilo, ale do konca roka naň nebude môcť nastúpiť,“ objasňuje Mária Sameková zo Slovenskej komory daňových poradcov (SKDP).
Problémom je, že mnoho ľudí si pobyt objednalo, zaplatilo, ale do konca roka naň nebude môcť nastúpiť.
V tom prípade im firma nebude môcť príspevok poskytnúť a preplatiť. Šťastie majú podľa nej tí, ktorí pobyt stihli absolvovať ešte začiatkom roka pred prvou vlnou pandémie alebo počas leta, keď sa uvoľnili protipandemické opatrenia. Zákonník práce totiž neumožňuje preniesť si nevyužitý príspevok z jedného roka do ďalšieho.
Príliš veľký luxus pre firmy
Príspevky na rekreáciu presadila vlani Slovenská národná strana na čele s Andrejom Dankom. Vtedajšia opozícia aj podnikateľské zväzy ich kritizovali, pretože sa obávali negatívneho vplyvu na podnikateľské prostredie. „Chápali to tak, že štátnu podporu cestovného ruchu zaplatia za štát zamestnávatelia z vlastného vrecka,“ hovorí M. Sameková.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?