Plánovanie letnej dovolenky môže prekaziť zamestnávateľ. Viete, ako tomu zabrániť?
Skorší nákup zájazdu môžu skomplikovať storno poplatky, ktorým ľudia čelia v prípade, ak ich z dovolenky odvolajú alebo im ju zamestnávateľ neuzná
1/10 Na dovolenku majú nárok:
Právo na dovolenku je osobným právom každého zamestnanca. Slovenská legislatíva pod tento pojem zaraďuje osoby v pracovnom pomere. Osoby pracujúce na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, takzvaní dohodári, do tejto kategórie nepatria. Preto sa na nich úprava dovolenky nevzťahuje.
2/10 Nárok na dovolenku vzniká:
Základnou podmienkou vzniku nároku na dovolenku je nepretržité trvanie pracovného pomeru, pričom zamestnanec musí u toho istého zamestnávateľa odpracovať aspoň 60 dní. Za nepretržité trvanie pracovného pomeru právny poriadok považuje aj situácie, v rámci ktorých zamestnanec skončil a následne hneď nastúpil k tomu istému zamestnávateľovi. Ide napríklad o prípad predĺženia pracovného pomeru na dobu určitú.
3/10 Môže zamestnávateľ dovolenku uznať aj v prípade, ak zamestnanec podmienky na jej vznik nesplnil?
Zamestnávateľ môže nárok na dovolenku priznať aj zamestnancovi, ktorý u neho ešte nestihol odpracovať spomínaných 60 dní. Väčšinou k tomu dochádza v prípade, ak existuje predpoklad, že podmienky na vznik dovolenky splní. Podmienky však musia byť splniteľné buď do konca kalendárneho roka, v ktorom zamestnanec dovolenku čerpá alebo do skončenia jeho pracovného pomeru. Ide najmä o prípady nových zamestnancov, ktorí už majú svoje dovolenkové zájazdy zakúpené.
4/10 Nováčikovia majú nárok na:
Národný inšpektorát práce na svojich webstránkach vysvetľuje, že dovolenka patrí aj nováčikom, a to v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých 21 odpracovaných dní. Ako príklad uvádza pani Máriu, ktorá má po odpracovaní dvadsiatich pracovných dní v apríli 2023 nárok na jeden a pol dňa dovolenky. Čerpať si ju môže začať po uplynutí 21 dní, teda od nasledujúceho mesiaca.
5/10 Čas čerpania dovolenky určuje vždy:
Dovolenku po prerokovaní so zamestnancom určuje vždy zamestnávateľ. Mal by ju určiť podľa plánu dovoleniek, ktoré odobrujú zástupcovia zamestnancov, no pri ich absencii ju môže určiť aj sám. Musí pri tom prihliadať na potreby zamestnancov.
6/10 Stačí, ak zamestnávateľ zamestnancovi dovolenku iba odsúhlasí:
Často sa stáva, že si v menších firmách určujú čas čerpania dovolenky samotní zamestnanci, pričom im ju zamestnávateľ iba odsúhlasí. Tento súhlas je pritom praktickým vyjadrením práva zamestnávateľa na určenie dovolenky a z právneho hľadiska je postačujúci.
7/10 Má zamestnávateľ právo prerušiť čerpanie dovolenky a zamestnanca zavolať naspäť do práce?
Keďže čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ, môže jej priebeh zmeniť a svojho zamestnanca z dovolenky odvolať. Podľa všeobecných pravidiel ide väčšinou o situácie, v ktorých zamestnávateľovi napríklad hrozí veľká hospodárska škoda a zabrániť je nevie inak ako odvolaním zamestnanca z dovolenky. Neuposlúchnutie zamestnanca sa v takých prípadoch považuje za závažné porušenie pracovnej disciplíny.
8/10 Musí v takých prípadoch zamestnávateľ preplatiť pracovníkovi všetky náklady, ktoré mu pri zrušení dovolenky vznikli?
Pri odvolaní zamestnanca z dovolenky je zamestnávateľ povinný uhradiť všetky náklady, ktoré mu za účelom nastúpenia do zamestnania vznikli, ak neboli spôsobené jeho vinou. Medzi takéto prípady právna prax zaraďuje náklady na prepravu z dovolenkovej destinácie alebo storno poplatok. Podobné pravidlá sa uplatňujú aj pri zmene čerpania dovolenky.
9/10 Môže zamestnávateľ svojim zamestnancom dovolenku skrátiť?
Zamestnávateľ môže v zákonom vymedzených prípadoch dovolenku zamestnanca skrátiť. Takáto situácia nastane vtedy, ak zamestnanec nepracoval vymedzený čas napríklad z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky, ochorenia alebo výkonu verejnej funkcie. Za obdobie materskej alebo otcovskej dovolenky sa dovolenka nekráti.
10/10 Na dodatkovú dovolenku majú nárok:
Na dodatkovú dovolenku v dĺžke jedného týždňa majú zamestnanci, ktorí celý kalendárny rok pracujú v sťažených alebo zdraviu škodlivých pracovných podmienkach. Patria sem napríklad zdravotníci, ktorí sú pri práci vystavení zvýšenému riziku infekcie, nepriaznivým následkom ionizujúceho žiarenia alebo baníci. Ak by zamestnanec za týchto podmienok pracoval len časť kalendárneho roka, patrila by mu za každých 21 takto odpracovaných dní jedna dvanástina dodatkovej dovolenky.
Tvoj výsledok Veľa šťastia nabudúce
Zdroj: SHUTTERSTOCKVeríme, že ste sa niečo užitočné naučili!
Tvoj výsledok Len tak ďalej!
Zdroj: ShutterstockVeríme, že ste sa niečo užitočné naučili!
Tvoj výsledok Gratulujeme!
Zdroj: SHUTTERSTOCKVeríme, že ste sa niečo užitočné naučili!