Správa prišla krátko po tom, čo holandský Heineken, ktorý je trojkou na svetovom trhu piva, odmietol návrh SABMiller rokovať o možnosti vzájomného spojenia.

Podľa denníka, ktorý citoval osobu oboznámenú s rokovaním, zatiaľ AB InBev so SABMiller aktívne nerokuje. Pred predložením formálnej ponuky si chce najprv zabezpečiť financovanie.

Akcie SABMiller po správe vyskočili o 12 percent, uviedla agentúra Reuters. Kurz akcií AB InBev pred začatím oficiálneho obchodovania na Wall Street posilnil o takmer tri percentá. Žiadna z firiem sa zatiaľ k správe nevyjadrila.

Heineken uviedol, že rodina Heinekenovcov, ktorá v holandskej spoločnosti vlastní vyše 50 percent akcií, odmietla návrh, s ktorým za vedením firmy prišiel SABMiller, a dala najavo, že chce zachovať firme samostatnosť. Podľa agentúry Bloomberg sa SABMiller týmto krokom chce sám brániť pred prípadnou ponukou zo strany AB InBev.

Skupina AB InBev vznikla v roku 2008, keď belgický pivovar InBev prevzal za 52 miliárd dolárov amerického konkurenta Anheuser-Busch. Vo svojom portfóliu má asi 200 značiek z celého sveta, vrátane Budweiser, Beck's a Stella Artois. Vlani jej tržby prekročili 43 miliárd dolárov. Od Anheuseru zdedil AB InBev niekoľko dlhodobých právnych sporov s českobudějovickým Budvarom o značku Budweiser a jej rôzne obmeny.

SABMiller, ktorý sa z juhoafrického výrobcu piva stal svetovou pivovarníckou dvojkou, expandoval od 90. rokov prostredníctvom série akvizícií. Tá sa začala prevzatím Plzenského Prazdroja a ďalších pivovarov v strednej a východnej Európe, pokračovala kúpou holandského Grolsche a amerického Miller Brewing a zavŕšila sa získaním austrálskej skupiny Foster's v roku 2011. Skupina mala vlani tržby vyše 23 miliárd dolárov (takmer 17,8 miliardy eur).