Na Slovensku vzniknú tento rok dve nové solárne elektrárne. V krajine, ktorá vo využívaní obnoviteľnej energie za zvyškom Európy zaostáva, ide o pomerne významnú udalosť zakaždým, keď sa podobný projekt realizuje. Slovensko pritom vo využívaní obnoviteľných zdrojov niekoľko rokov stagnuje. Od roku 2022 sa podiel takto vyrobenej energie pohybuje okolo úrovne 17 percent.

Za oboma projektmi stojí spoločnosť Plzeňský Prazdroj. Tá chce, aby sa výlučne obnoviteľná energia využívala vo všetkých jej piatich pivovaroch v Čechách a na Slovensku už od roku 2025. Zároveň ich chce mať všetky do roku 2030 uhlíkovo neutrálne.

Nepriamy odber

Väčšia z dvojice nových elektrární bude stáť v obci Iliašovce, ktoré sú od pivovaru vzdialené približne 60 kilometrov. Prazdroj hľadal vhodnú plochu s dostatočnou rozlohou, a práve to bol dôvod, prečo elektráreň požadovaných rozmerov nemôže vzniknúť v areáli pivovaru. Jej rozloha bude totiž 8,8 hektára a v areáli závodu na ňu nebol dostatok priestoru. Na spomínanej ploche bude stáť vyše desať a pol tisíca fotovoltických modulov, pričom spoločne budú mať špičkovú kapacitu viac ako šesť megawatthodín.

Solárny park bude stavať rakúska firma Enery, ktorá sa špecializuje na výrobu obnoviteľnej elektrickej energie, a to predovšetkým v krajinách strednej a východnej Európy. Spoluprácu medzi oboma spoločnosťami potvrdzuje na Slovensku doposiaľ prvá zmluva o nákupe virtuálnej energie (VPPA), ktorá sa dá považovať za jeden z najtransparentnejších spôsobov, ako si firmy môžu odber zelenej energie zabezpečiť.

Vizualizácia solárneho parku v Iliašovciach
Zdroj: archív Plzeňský Prazdroj Slovensko
Vizualizácia solárneho parku v Iliašovciach

Nepôjde však o priame dodávky energie do pivovaru. Vyprodukovaná energia bude smerovať do energetickej siete, z ktorej Pivovar Šariš odoberie presne také množstvo, aké sa v Iliašovciach vyrobí. Dá sa teda povedať, že projekt má význam pre celú slovenskú energetickú sieť, nielen pre samotný Prazdroj a závod vo Veľkom Šariši. Zelená energia z Iliašoviec sa tak reálne dostane k rôznym odberateľom. Prazdroj upozorňuje na fakt, že sa tým zvýši energetická sebestačnosť celej krajiny, keďže pôjde o energiu, ktorá sa bude distribuovať prostredníctvom štandardnej energetickej siete.

Zafixovaná cena

Podpisom VPPA zmluvy sa Prazdroj zaviazal k odberu energie zo solárnej elektrárne na obdobie desiatich rokov. Do samotnej výstavby neinvestuje. Zabezpečuje ju spoločnosť Enery, ktorá si návratnosť svojej investície zabezpečila práve zazmluvnením odberateľa zelenej energie na jednu dekádu. „Dôležité je tiež zmieniť, že na túto investíciu ani na elektrinu, ktorú z Iliašoviec bude Prazdroj odoberať, nebola poskytnutá žiadna podpora z verejných zdrojov,“ zdôraznil Martin Grygařík, obchodný riaditeľ a podpredseda predstavenstva spoločnosti Plzeňský Prazdroj Slovensko.

Vyčísliť rozdiel v nákladoch na energie medzi obdobím pred a po spustení solárneho parku sa síce pre rôzne premenné nedá, ale výhodou pre pivovarnícku spoločnosť bude stabilita cien. „Vďaka VPPA máme cenu elektriny zafixovanú na desať rokov dopredu, čo prináša predvídateľnosť pri plánovaní nákladov,“ uvádza Martin Grygařík.

Vizualizácia solárneho parku v Iliašovciach
Zdroj: archív Plzeňský Prazdroj Slovensko
Vizualizácia solárneho parku v Iliašovciach
Fakty o dvojici solárnych parkov

Iliašovce

  • 8,8 hektára
  • 10 582 fotovoltických panelov
  • 7,2 GWh vyrobenej elektriny ročne

Areál pivovaru

  • 7 100 metrov štvorcových
  • 708 fotovoltických panelov
  • 0,5 GWh vyrobenej elektriny ročne

Zatiaľ z mixu

Prípravná fáza výstavby elektrárne v Iliašovciach, ktorá zahŕňala hľadanie potenciálneho partnera a prípravu zmluvy, trvala viac ako rok a bolo do nej v rôznych fázach zapojených zhruba 20 ľudí naprieč celou spoločnosťou. K spomínanej dvadsiatke zamestnancov treba pripočítať ďalších, predovšetkým pracovníkov Pivovaru Šariš, spolupracujúcich na výstavbe menšej elektrárne v jeho areáli, ktorá má byť hotová v druhej polovici roka.

Od roku 2025 bude teda šarišský pivovar fungovať výhradne na zelenej elektrine. Obe elektrárne vyrobia spolu 98 percent jeho ročnej spotreby. Drvivú väčšinu vyprodukujú Iliašovce a šesť percent dodá vlastná elektráreň v areáli šarišského pivovaru. Zvyšné dve percentá energie budú pochádzať z certifikovaných zdrojov, avšak predbežne len do roku 2026. Pivovarnícka spoločnosť by totiž chcela v uvedenom roku nadviazať na spoluprácu s Enery a dobudovať zdroje tak, aby pokryli sto percent spotreby závodu. Alternatívou je dosiahnuť ďalšie úspory v spotrebe elektriny tak, aby dobudovanie zdrojov nebolo nutné.

Plánuje sa vodík

Ročný výkon elektrárne v Iliašovciach bude približne 7,2 gigawatthodín, čo predstavuje spotrebu asi 3 200 slovenských domácností, za predpokladu, že elektrinou nekúria a neohrievajú ňou vodu. Solárny park, ktorý vznikne priamo v areáli pivovaru, bude vyrábať 0,5 gigawatthodín elektriny ročne, čo zodpovedá ročnej spotrebe približne 220 domácností.

Pivovar zníži vďaka dvojici nových solárnych elektrární produkciu oxidu uhličitého o 1 386 ton ročne, čo predstavuje zníženie uhlíkovej stopy vo výrobe o 18 percent. „Za posledných desať rokov sme v Pivovare Šariš znížili spotrebu energie o polovicu,“ konštatuje riaditeľ Pivovaru Šariš Grzegorz Komora. „Aby sme do roku 2030 dosiahli uhlíkovú neutralitu vo výrobe, musíme pre pivovar i sladovňu zaistiť ešte bezemisný zdroj tepla, ktoré tvorí zvyšok emisií, konkrétne 6 214 ton oxidu uhličitého,“ dodáva. K tomu by mal dopomôcť aj vlani nainštalovaný nový kotol, ktorý síce v súčasnosti stále spaľuje zemný plyn, no do budúcna sa počíta so spaľovaním zmesi bioplynu s vodíkom, respektíve so spaľovaním čistého vodíka. Na túto alternatívu je kotol pripravený.

Prazdroj priblížil aj ďalšie plány v oblasti udržateľnosti, ku ktorým patrí zvyšovanie efektivity pri spotrebe tepla či čiastočná elektrifikácia niektorých procesov. Súčasťou snáh v oblasti ESG je aj projekt Smart výčap, ktorý má znížiť spotrebu energie na chladenie piva v puboch a reštauráciách o 30 percent.

Pivovar Šariš

Pivovar vo Veľkom Šariši vyprodukuje ročne 1,2 milióna hektolitrov piva. Vyrábajú sa v ňom predovšetkým slovenské značky Šariš a Smädný Mních. Okrem toho zastrešuje aj výrobu českých značiek Gambrinus a Velkopopovický Kozel pre slovenský trh. Závod na východe Slovenska je tiež miestom výroby nealkoholického piva Birell, a to klasického aj ochuteného.

Do portfólia Plzeňského Prazdroja Slovensko patria okrem značiek vyrábaných v pivovare Šariš aj značky Pilsner Urquell, Captain Jack a Peroni.

Spoločnosť Plzeňský Prazdroj Slovensko zamestnáva 580 zamestnancov, viac ako tri stovky z nich v pivovare Šariš.

Ďalšie dôležité správy