Investičná banka Lehman Brothers, ktorej pád odštartoval finančnú krízu, bola zrelá na bankrot mnoho týždňov predtým, než ho v septembri 2008 reálne vyhlásila. Zlú finančnú situáciu však zastierala účtovnými trikmi. Vyplýva to z 2 200-stranovej správy, ktorú zverejnil súdom pridelený vyšetrovateľ Anton Valukas. Ten podľa agentúry Reuters príčiny kolapsu jedenej z najstarších bánk na Wall Street preveroval viac než rok.
A. Valukas v správe konštatuje, že hoci niektoré rozhodnutia manažmentu banky sa dajú ,,s odstupom času spochybniť“, ľudia zodpovední za vedenie Lehman Brothers do veľkej miery nie sú zodpovední za bankrot banky. Dodal však, že existuje dostatok dôkazov na to, aby ich podvedení akcionári či veritelia žalovali.
Vyšetrovanie však odhalilo, že firma od roku 2001 používala triky, aby manipulovala účtovníctvo. To sa dialo bez vedomia investorov či regulačných orgánov. Vďaka tomu Lehman Brothers dokázala v roku 2008 vytvárať dojem, že znižuje objem dlhov, no v skutočnosti smerovala k bankrotu.
Jednou z príčin „úmrtia“ 158-ročnej inštitúcie boli podľa výsledkov vyšetrovania, ktoré denník New York Times označil za „pitvu“, zlé hypotekárne aktíva a nepriamo aj nároky konkurenčných bánk JPMorgan Chase a Citigroup na kolaterál ako zábezpeky za úvery, hoci Lehman Brothers tieto peniaze zúfalo potrebovala.
Z nedbanlivosti však ,,koronér“ A. Valukas obvinil aj audítorskú spoločnosť Ernst & Young, ktorá správnosť bilancií Lehman Brothers potvrdzovala.
Pád Lehman Brothers bol najväčším bankrotom v histórii amerických firiem a naštartoval vlnu strachu, vďaka ktorej sa finančná kríza z USA rozšírila do celého sveta. Obavy, že by podobne mohli skončiť aj ďalšie finančné inštitúcie, posilnili nedôveru medzi bankami a takmer zastavili tok peňazí. Pomocnú ruku bankám museli podať vlády viacerých krajín.
Foto na titulke - SITA / AP