Legendárna britská skupina Pink Floyd predala svoj hudobný katalóg, vrátane práv na meno a podobizeň, spoločnosti Sony Music za približne 400 miliónov dolárov. Tento obchod patrí medzi najväčšie v hudobnom priemysle za posledné roky, informoval Financial Times.
Komplexná dohoda so Sony zahŕňa nielen práva na hudobné nahrávky, ale aj práva na meno a podobizeň, obaly albumov, merchandising a potenciálne divadelné a filmové práva. Pre Sony Music ide o dôležitú akvizíciu, keďže spoločnosť investovala viac ako miliardu dolárov do hudobných katalógov významných umelcov, ako sú Bob Dylan a Bruce Springsteen.
Nezhody pri vyjednávaní
Uzavretie obchodu v hodnote 400 miliónov dolárov bolo sprevádzané problémami, vyplývajúcimi najmä z vnútorných sporov medzi členmi skupiny. Napätie medzi Davidom Gilmourom a Rogerom Watersom, ako aj potreba súhlasu bubeníka Nicka Masona a zosnulého Syda Barretta, výrazne skomplikovali rokovania. Watersove kontroverzné vyjadrenia na podporu Ruska a kritika Izraela údajne „znehodnotili“ katalóg, čím sa predajná cena znížila z pôvodne požadovaných 500 miliónov dolárov. Tieto spory už v roku 2022 takmer znemožnili uzavretie transakcie, čo podčiarkuje komplikovanosť predaja takéhoto významného hudobného dedičstva.
Prachy, visí nad nimi zločinu tieň. Spravodlivo ich deľ, ale neber mi z môjho koláča diel. Prachy, tak sa zdá, sú dnes koreňom všetkého zla. Ale ak žiadaš, nech ti pridajú, žiaden div, že ti nakoniec nič nedajú.
David Gilmour v rozhovore pre Rolling Stone minulý mesiac uviedol, že jeho motiváciou na predaj bolo ukončiť neustále spory. „Chcem sa zbaviť rozhodovania a hádok, ktoré sprevádzajú správu tohto diela,“ povedal. „Z finančného hľadiska ma to nezaujíma. Ide mi len o to, aby som sa z toho bahna dostal, už to trvalo príliš dlho“.
Vplyv na hudobný priemysel
Predaj katalógu Pink Floyd je súčasťou rastúceho trendu v hudobnom priemysle, keď známi umelci predávajú svoje katalógy za značné sumy. K nedávnym veľkým obchodom patrí predaj katalógu Michaela Jacksona za približne 600 miliónov dolárov, Brucea Springsteena za 550 miliónov dolárov a Justina Biebera za 200 miliónov dolárov. Predaj katalógu Pink Floyd je špecifický nielen kvôli kultovému postaveniu kapely, ale aj preto, že zahŕňa práva na meno a podobizeň, čo spoločnosti Sony umožní rozšíriť spektrum komerčných aktivít.
Tento trend je poháňaný rastom streamovacích služieb, ktoré výrazne zvýšili hodnotu hudobných katalógov a otvorili nové príležitosti na zisk pre majiteľov práv.
- Najväčšie obchody v hudobnej histórii
Bob Dylan - predaj katalógu firme Universal Music Publishing za 300 - 400 miliónov dolárov
Kiss - skupina predala v roku 2024 svoj katalóg, značku a duševné vlastníctvo švédskej spoločnosti Pophouse za odhadovaných 300 miliónov dolárov
Bruce Springsteen - predaj katalógu firme Sony za 500 miliónov dolárov
Phil Collins a Genesis - katalóg bol v septembri 2022 predaný Concord Music Group za viac ako 300 miliónov dolárov
Neil Diamond - predaj katalógu firme Universal za 300 miliónov dolárov
Sting - predaj katalógu firme Universal za 300 miliónov dolárov
David Bowie - predaj katalógu firme Warner-Chappell za 250 miliónov dolárov
Neil Young - predaj katalógu firme Hipgnosis za 150 miliónov dolárov
Red Hot Chilli Peppers - predaj katalógu spred roku 2020 firme Hipgnosis za 140 miliónov dolárov
Katy Perry - predala svoj katalóg za 225 miliónov dolárov, čím sa stala umelkyňou s najvyššou cenou za predaj diela
Skupina Pink Floyd počas svojej viac než päťdesiatročnej kariéry zanechala v hudobnom priemysle nezmazateľnú stopu. Ich album Dark Side of the Moon z roku 1973 strávil 989 týždňov v rebríčku Billboard 200, čo dokazuje pretrvávajúcu popularitu kapely. S viac ako 250 miliónmi predaných albumov po celom svete sa členovia Rock & Rollovej siene slávy zaradili medzi najúspešnejšie rockové kapely všetkých čias.