Spoločnosti z oblasti spotrebnej elektroniky majú nestálu výkonnosť. Druhokvartálnymi výsledkami to potvrdila aj európska jednotka, holandský Philips. Strata firmy dosiahla 1,34 miliardy eur, pred rokom skončila v čistom zisku 262 miliónov eur a zisková bola aj v prvom štvrťroku 2011. Strata bola navyše jednou z najväčších za poslednú dekádu firmy. Pod negatívny výsledok sa podpísalo pomalšie oživenie z recesie vo svete a zníženie hodnoty majetku.
Vedenie Philipsu pripravilo investorov na horší výsledok už v júni, keď varovalo pred slabšími výsledkami najmä z divízie výroby osvetlenia a spotrebnej elektroniky. Zdôvodnilo to najmä slabým dopytom v západnej Európe a severnej Amerike, ktoré jej spolu generujú bezmála 60 percent tržieb.
Analytici ale väčšinou čakali za druhý kvartál len pokles zisku. Firma musela zaúčtovať v druhom štvrťroku do výsledku aj mimoriadne odpisy v divízii výroby zdravotnej starostlivosti a osvetlenia vo výške 1,4 miliardy eur, čo firmu stiahlo do prevádzkovej straty. Tržby holandskej skupiny medziročne poklesli o dve percentá na 5,2 miliardy eur.
Vedenie Philipsu s cieľom zlepšiť budúce výkony osekáva náklady a reštrukturalizuje výrobu. Holandská firma nedávno oznámila, že založila spoločný podnik s hongkonskou firmou TPV na výrobu televízorov, kde bude vlastniť len 30 percent. Cieľom je odklon od tejto tradičnej výroby. Nový šéf Philipsu Frans van Houten sa zameriava na zníženie štyristo oblastí podnikania skupiny, aby sa zvýšila efektivita. Firma plánuje nové nákladové úspory vo výške pol miliardy eur. To má podporiť rast prevádzkovej marže na 12 percent a rast tržieb do roku 2013 o štyri až šesť percent.
Akcie Philipsu dnes v Amsterdame reagujú na výsledky miernym poklesom na 17,3 eura. Od začiatku roka stratili viac ako 24 percent, čo je oproti akciovému indexu AEX, ktorého sú súčasťou, trojnásobne väčší pokles. Vedenie firmy plánuje uskutočniť spätný odkup akcií za dve miliardy eur, čo by malo spolu s nákladovými úsporami a rastom tržieb následne pomôcť zvýšiť aj ziskovosť na jednu akciu a následne pomôcť kurzu akcií.
Ilustračné foto na titulke - Flickr.com