Holandská spoločnosť Philips vyvinula funkčný prototyp vysoko výkonnej žiarovky typu LED, ktorá má podľa firmy v podnikateľskej sfére a v domácnostiach masovo nahradzovať v súčasnosti prevládajúce kompaktné žiarivky. Novú žiarovku chce najväčší svetový výrobca osvetlenia uviesť na trh v roku 2015 a tvrdí o nej, že bude šetriť energiu aj peniaze.
V rozhovore pre agentúru AP pred ukážkou prototypu žiarovky riaditeľ firemnej divízie osvetľovacej techniky Rene Van Schooten povedal, že firma sa teraz pripravuje na masovú výrobu novej žiarovky. Počas desiatich rokov podľa neho tento typ žiarovky nahradí aspoň polovicu úsporných fluorescenčných žiaroviek, ktoré v Európskej únii a inde s pomocou kontroverzného zákazu predaja tradičných žiaroviek ovládli trh s osvetlením.
"Je to pre svet osvetlenia veľký krok vpred," povedal R. van Schooten. "Prinesie to ohromné úspory energie."
Žiarovky LED sa už používajú v mnohých oblastiach a začali sa uplatňovať aj v bytovom osvetlení. V osvetľovaní kancelárií a priemyselných priestorov sa však zatiaľ príliš neuplatnili, pretože súčasné typy LED žiaroviek nie sú o účinnejšie ako kompaktné žiarivky, sú však oveľa drahšie.
Philips vyhlasuje, že jeho nová žiarovka to zmení. Jej prednosťou má byť vysoký výkon, ktorý umožní produkovať asi 200 lúmenov svetla na jeden watt energie. To je podľa expertov zhruba dvojnásobok produkcie najlepších fluorescenčných žiaroviek a tiež výrazne lepší pomer ako u najlepších žiaroviek LED, ktoré produkujú maximálne 120 lúmenov na watt.
Philips uviedol, že cena jeho žiarovky bude spočiatku vyššia ako cena dnešných úsporných žiaroviek, avšak vzhľadom k výrazne vyššiemu výkonu i životnosti sa vynaložené peniaze vraj do roka vrátia. Firma v správe AP neuviedla, či bude v najbližších rokoch lobovať v Bruseli za zákaz doterajšieho typu úsporných žiaroviek. Tie budú proti novému typu LED žiaroviek úsporné výrazne menej a navyše pri ich rozbití uniká do ovzdušia vysoko toxická ortuť.
Philips spočítal, že používanie jeho LED žiaroviek by len v USA ušetrilo 12 miliárd dolárov ročných nákladov na elektrinu a znížilo emisie oxidu uhličitého o 60 miliónov ton ročne.
Ekonómovia však poukazujú na "efekt odrazu", ktorý hovorí, že úspory energie vychádzajúce z nových technológií sú obzvlášť vo firemnom sektore len dočasné. Peniaze, ktoré spotrebitelia a firmy ušetria za lacnejšiu energiu, sa použijú nakoniec k zvýšeniu spotreby a výroby, teda k zvýšenej spotrebe energie.
Zdroj: SITA / AP
Manažér výskumných laboratórií Philips v Eindhoven Coen Liedenbaum s prototypom novej LED žiarovky
Foto - Philips / SITA / AP