Najnovší vývoj v Pente však ukazuje, že k prvému odvtedy predávanému podniku sa čínsky koncern nedostáva. Na predaji svojho nemeckého výrobcu krmív i iných chovateľských potrieb pre psy a mačky Gimborn sa Penta dohodla s globálnym investičným fondom Hillhouse Capital Management. No zároveň platí, že tento obchod nemusí byť úplne bez čínského kapitálu v pozadí. I keď z iných zdrojov ako od CEFC.
Hillhouse totiž podľa informácii TREND.sk okrem iného spravuje aj peniaze niektorých čínskych výrobcov krmív. V skutočnosti tak fond mohol kúpiť nemeckú firmu Penty aj pre svojich čínskych partnerov.
Na možné rozšírenie biznisu Gimbornu do Ázie upozorňuje vo svojej tlačovej správe aj samotná Penta. „Manažérsky tím Hillhouse pomôže urýchliť plánovanú expanziu Gimbornu na ázijský trh. Vstup nového investora pomôže rozšíriť predaj produktov Gimbornu do celého sveta,“ hovorí výkonný riaditeľ Penty v Nemecku Thomas von Werner, s tým že doteraz nemecký producent krmív gro svojho zisku tvoril len v Nemecku, Holandsku, Taliansku a Rusku.
Penta Gimborn predáva po jeho ozdravení i zastabilizovaní jeho predajov. Firma vlani vykázala pri celkových tržbách 47 miliónov eur EBITDA vyše štyri milióny eur.
V portfóliu Penty v Nemecku zostáva už iba výrobca technológii na brúsenie Gehring. Podľa dostupných informácií je však v prípade dobrej ponuky ochotná predať aj túto firmu. K úplnému siahnutiu Penty z nemeckého trhu by prísť nemalo. Do Nemecka by chcela posunúť svoj vôbec najkľúčovejší biznis, ktorým je zdravotníctvo. V Nemecku sa údajne pozerá po nemocniciach, poliklinikách či domovoch dôchodcov.
Mimo Gehringu by si ešte Penta podľa informácii TREND.sk vedela predstaviť aj predaj svojej stredoeurópskej mäsiarskej skupiny Carnibona, súčasťou ktorej je aj slovenský Mecom. A na predaj môže byť aj jej stredoeurópska skupina zameraná na upratovanie, údržbu a správu budov AB Facility a prípadne aj český výrobca lietadiel Aero Vodiochody.
Naopak, nepredajnými prioritami sú pre Pentu zdravotníctvo, bankovníctvo, reality či médiá.