Podľa zdrojov Rádiožurnálu sú rokovania o vstupe do Penty v začiatkoch. Aj v tomto prípade majú získať Číňania polovicu firmy, každý z piatich majiteľov Penty by mal predať 50 percent svojho podielu. Väčšinovými vlastníkmi skupiny sú dnes zakladatelia Marek Dospiva a Jaroslav Haščák, spolu majú 80-percentný podiel. Zvyšok vlastnia Jozef Oravkin, Eduard Maták a Iain Child.

„V tejto chvíli môžem potvrdiť len to, že sme s čínskymi investormi v počiatočnom kontakte, pričom diskutujeme o potenciálnom odkúpení aktív, ktoré v našom portfóliu nepovažujeme za strategické a v súlade s našou investičnou stratégiou sa ich v strednodobom horizonte plánujeme vzdať,“ reagoval pre TREND.sk hovorca skupiny Gabriel Tóth. Ako dodal, žiadne iné potenciálne dohody nie sú v súčasnosti aktuálne.

Preferovali slobodu

Skupinu v minulosti spoluvlastnili aj ďalší dvaja partneri Jozef Špirko a Martin Kúšik. Po tom, čo odišli z jej riadenia, sa s oboma Penta rýchlo dohodla na vyplatení ich podielov. Aby zvonku nemali vplyv na riadenie skupiny. Hlavne M. Kúšik patril k významnejším spoluvlastníkom Penty. V čase odchodu ovládal až pätinu skupiny. Hodnota jeho podielu bola približne 400 miliónov eur.

Vedenie Penty viackrát zdôrazňovalo, že ďalších spoluvlastníkov na finančné posilnenie zvonku nehľadá. Pokiaľ rozširuje zostavu svojich partnerov, tak len o ľudí zo svojho vnútra, ktorí sa osvedčili pri riadení jej biznisov. Snaží sa teda už dlhšie zostať uzatvorená a nemá záujem o úzke majetkové a manažérske prepojenie s ďalšími subjektmi.

Líder skupiny Jaroslav Haščák ešte aj v roku 2009, tesne po rozpútaní finančnej krízy, keď mnohí iní hľadali nových partnerov, pre TREND rezolútne odmietal možnosť pribrania externých investorov. „Na to, že by sme mohli Pentu preklopiť do pozície klasického private equity fondu, sme tu mali ponuky aj od londýnskych investorov. No spravovanie cudzích peňazí sme napokon odmietli. Dôvod bol, že si vážime svoju slobodu v rozhodovaní o našich investíciách. Ak by sme vytvorili klasický fond, o ich smerovaní by sme už nemohli rozhodovať len my. Preto nechceme manažovať peniaze cudzích ľudí. Sme dosť veľkí aj bez nich,“ uviedol vtedy J.Haščák a dodal, že ak sa s niekým Penta spája, tak len na úrovni jednotlivých obchodov. Doteraz sa tak skupina vždy správala.

Záujem o Aero Vodochody

Podľa Rádiožurnálu sa k transakcii nechcela vyjadriť ani čínska CEFC. Pokiaľ k dohode dôjde, najskôr až v polovici roka, odhaduje spravodajský okruh Českého rozhlasu.

Dôvodom, prečo sa CEFC zaujíma o Pentu môže byť portfólio jej investícií. Rádiožurnál pripomína, že skupina je prítomná v sektoroch, ktoré Číňanov lákajú. Spomína napríklad výrobcu lietadiel Aero Vodochody a priľahlý areál vojenského letiska, ktorý firma plánuje prebudovať na verejné pre dopravné lietadlá nízkonákladových aeroliniek.

Pentu založili spolužiaci z Moskvy. V súčasnosti je aktívna v zdravotníctve, finančných službách, maloobchode, výrobe a v realitnom biznise. Zastúpenie má v Prahe, Bratislave, Varšave, Mníchove, Limassole, Amsterdame a na ostrove Jersey. V roku 2014 vykázala skupina čistý zisk 70 miliónov eur eur a kumulatívne tržby portfóliových spoločností na úrovni 6,7 miliardy.

Číňania sú už v J&T

Ako v aktuálnom vydaní informuje TREND, čínska skupina CEFC chce za investíciu vo výške približne miliardy eur polovičný podiel v J&T Finance Group. Číňania už dnes vlastnia v tejto spoločnosti 9,9 percenta akcií a vopred avizovali ďalšie zvyšovanie svojho podielu. Pôvodne sa spomínalo 30 percent.

Samotná J&T je v komentovaní aktuálnej správy strohá. „Dohoda sa ešte finálne neuzatvorila. Jej naplneniu predchádza niekoľko krokov, z ktorých sa ešte niektoré nerealizovali. Preto zatiaľ nie je čo komentovať,“ znie stručné stanovisko J&T Banky. Ani podľa informácií TRENDU sa o transakcii ešte definitívne nerozhodlo. A nie je isté ani to, či bude nakoniec nový investor vlastniť až 50 percent akcií alebo menej, ako sa avizovalo pôvodne.

Portál idnes.cz však už predpovedá, že ak sa aktuálne informácie naplnia a prejdú aj cez regulátora, J&T by sa mohla stať čínskou finančnou inštitúciou a dokonca konsolidovať svoje hospodárske výsledky v krajine draka. Vlastné imanie JTFG presahovalo podľa jej dát k vlaňajšiemu polroku 1,2 miliardy eur.

TREND a TREND.sk patria do vydavateľského domu News and Media Holding, ktorý patrí do portfólia finančnej skupiny Penta.