„Naše predstavy o pôsobení v zdravotníctve sa dlhodobo rozchádzali. Kým Penta bola strategickým investorom, ktorý chce minimálne desať rokov pôsobiť v sektore, Prefto bol len finančný investor,“ povedal external relations manager Penty Martin Danko.
K podpisu kúpno-predajnej zmluvy došlo v týchto dňoch, no oficiálne sa Penta stane 100-percentným vlastníkom až po tom, ako transakciu odsúhlasí Protimonopolný úrad a Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Penta tvrdí, že neexistuje dôvod, pre ktorý by ju úrady mali zamietnuť. Cenu, za ktorú získali druhú polovicu Dôvery odmieta zverejniť.
Penta plánovala ovládnuť druhú najväčšiu zdravotnú poisťovňu na trhu už dlhšie. Prvýkrát sa o tomto zámere zmienila ešte na konci leta 2012. Kúpu vtedy skomplikoval postoj bánk, ktoré majiteľom Dôvery poskytli zhruba 180-miliónový úver. V súvislosti s plánmi vlády Roberta Fica zaviesť unitárny systém zdravotného poistenia banky v tejto transakcii videli riziko a nechceli ju odsúhlasiť.
„Dnes je zrejmé, že zavedenie jednej zdravotnej poisťovne nie je aktuálna téma a tým, že sme sa stali 100-percentným vlastníkom Dôvery sme vyjadrili dôveru v zdravotnícky sektor a odhodlanie pôsobiť a investovať v tomto sektore dlhodobo,“ dodal M. Danko.
Zmena vlastníckej štruktúry by zásadne nemala ovplyvniť doterajší chod zdravotnej poisťovne. Samotná Dôvera okomentovala novinku s tým, že Penta bola a naďalej pre nich zostáva dôležitou oporou, garanciou stability a investícií v turbulentnom prostredí slovenského zdravotníctva.
„Penta Investments doposiaľ nezasahovala do našej každodennej práce. Naopak, podporovala rozvoj našich aktivít a služieb pre našich klientov medzi poistencami, platiteľmi aj poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti,“ dodal PR špecialista Dôvery Matej Štepiansky.
Poznámka: Týždenník TREND a portál TREND.sk sú súčasťou vydavateľstva News and Media Holding, ktoré patrí finančnej skupine Penta.