Investičná skupina Penta s najväčšou pravdepodobnosťou nevstúpi priamo pod svojim názvom do tendra na predaj českej lotériovej spoločnosti Sazka. ČTK to dnes povedal hovorca Penty Martin Danko s tým, že dôvodom sú „bariéry a sankcie“. Vo fáze úvah je ale podľa neho možnosť, že sa Penta na súťaži zúčastní prostredníctvom spoločnosti špeciálne zriadenej pre účel tendra. Insolvenčný správca Sazky Josef Cupka vyhlásil výberové konanie na predaj lotériovej firmy 19. augusta.
O víťazovi výberového konania bude rozhodovať výhradne cena. Na súťaži sa môže zúčastniť prakticky ktokoľvek, kto splní základné podmienky stanovené insolvenčným zákonom. Sazka, ktorá je v konkurze od konca mája, bude predaná vo výberovom konaní ako celok jednou zmluvou.
Záujemcovia budú ale musieť vopred zložiť istinu pol miliardy korún. Najneskôr do piatich týždňov od začiatku výberového konania musia záujemcovia, ktorí zložili istinu, doručiť insolvenčnému správcovi záväznú finančnú ponuku vrátane potvrdenia o zložení celej ponúkanej čiastky na špeciálnom viazanom bankovom účte a taktiež podpísanú kúpnu zmluvu.
Víťaz tendra bude oznámený bezprostredne po preštudovaní predložených ponúk. Nestane sa ale okamžite novým majiteľom Sazky. Musí ešte získať súhlas Úradu pre ochranu hospodárskej súťaže, prípadne kompetentných európskych orgánov. Súhlasné stanovisko úradu musí doložiť do piatich mesiacov odo dňa, keď bude zverejnený výsledok výberového konania. Ak víťaz súhlas antimonopolného úradu nezíska, bude musieť zaplatiť zmluvnú pokutu 1,5 miliardy Kč. Celé výberové konanie sa bude musieť opakovať.
Dosiaľ sa o Sazku ťahali dva tábory silných investorov. Na jednej strane PPF a KKCG, ktoré ovládli veriteľský výbor, pretože im Sazka dlží najviac, na druhej strane práve investičná skupina Penta, majiteľ konkurenčnej lotériovej firmy Fortuna. Penta už skôr ponúkla 2,5 miliardy korún za lotériovú časť Sazky, Fortuna 3,5 miliardy korún za Sazku ako celok.
„Podmienky súťaže, ktoré sú nám známe zo žiadosti zaslanej súdu, považujeme za škandálne,“ uviedol už skôr M. Danko. Motívom konania je podľa neho ovládnuť Sazku skupinami PPF a KKCG, a nie maximalizovať cenu pre uspokojenie všetkých veriteľov.
Sazka sa do insolvencie a následne do konkurzu dostala pre problémy so splácaním úveru na výstavbu pražskej O2 arény. Veriteľský výbor potom schválil úverovú zmluvu o objeme celkovo až 500 miliónov korún, ktoré slúžia na zachovanie bežného chodu firmy. Pôžičku so splatnosťou dva roky poskytla firma Moranda, ktorú kontroluje PPF miliardára Petra Kellnera. Akcionármi Sazky sú občianske združenia pôsobiace v telovýchove a športe.
Ilustračné foto na titulke - Maňo Štrauch