Jedna z najziskovejších firiem Penty na Slovensku, spoločnosť PPC Power, má problém. Prišla totiž o svojho kľúčového klienta a zrejme bude musieť utlmiť prevádzku.
PPC prevádzkuje paroplynový cyklus a roky dodávala teplo štátnej Bratislavskej teplárenskej (BAT). Dlhodobá zmluva medzi firmami končí v decembri, na uzatvorení novej sa PPC nepodarilo so štátnou akciovkou dohodnúť.
„Sme presvedčení, že sme ponúkali podmienky, za ktorých by naša spolupráca s BAT bola prínosom pre konečného spotrebiteľa. Vedenie BAT sa však rozhodlo samo zabezpečovať teplo,“ uviedol generálny riaditeľ PPC Jozef Sekerka.
Ponúkali urovnanie sporu
Spoločnosť PPC vyrábala teplo pre východnú časť Bratislavy, čo je asi 70-tisíc obyvateľov. Súčasný kontrakt s BAT uzavrela v auguste 2006. Celkovo išlo podľa informácií TRENDU o dodávku okolo 2,6 milióna gigajoulov ročne. Najmä vďaka tejto zákazke mal vlani PPC tržby 130 miliónov eur a EBITDA (zisk pred odpočítaním úrokov, daní, odpisov a amortizácie) bol 53 miliónov eur.
Rokovania medzi firmami o ďalšej spolupráci prebiehali počas celého roka. Ak by PPC prijala podmienky BAT, vyrábala by teplo so stratou. Na jeseň, keď bolo jasné, že k dohode zrejme nedôjde, sa firma, ktorá zamestnáva asi 50 ľudí, rozhodla prepúšťať.
BAT bola pre firmu zásadným partnerom, o čom svedčí aj fakt, že PPC bola ochotná vzdať sa potenciálnych nárokov zo súdneho sporu.
Obe spoločnosti sa totiž už takmer dvanásť rokov súdia o dodávky tepla. Spor vznikol pre nejasné formulácie v pôvodnej zmluve ešte z roku 1999. Krajský súd vlani rozhodol, že štátna akciovka by mala PPC zaplatiť okolo desať miliónov eur. Rozhodnutie nebolo právoplatné.
Vplyvný záujemca
Dôvody, prečo BAT už nemá záujem o teplo z PPC, môžu byť viaceré. Jedným z nich je pripravovaná modernizácia v štátnej akciovke, vďaka ktorej si bude vedieť zabezpečiť viacero činností vo vlastnej réžii. Taktiež môže ísť o tlak na Pentu.
S BAT sa totiž spája meno vplyvného podnikateľa Jozefa Brhela, ktorý je označovaný za mecenáša vládneho Smeru. Ten nedávno pre TREND uviedol, že by mal o PPC záujem. „Čo sa týka paroplynového cyklu, zatiaľ sme s Pentou nerokovali. Ak by ale bol na predaj, uvažovali by sme o kúpe, keďže je to oblasť, ktorej sa venujeme,“ vyhlásil J. Brhel. Penta vtedy reagovala, že PPC zatiaľ na predaj nie je.
Firmy J. Brhela zarábajú vďaka BAT. V Bratislave vlastní Brhelova skupina kogeneračný zdroj Cogen West, ktorý využíva BAT. Druhá Brhelova firma Ene-tep má na starosti jeho údržbu. Len Ene-tepu vypláca BAT ročne 1,3 milióna eur.
Paroplynový cyklus sa spomína v údajnom spise SIS pod názvom Gorila. Podľa neho ho mala Penta v privatizácii získať pod cenu a zarobiť na ňom štyri miliardy korún. Penta ho získala za dve miliardy korún. Cenu zdôvodňovala aj tým, že PPC ťažili súdne spory s BAT. Predaj spochybnil Daniel Lipšic, keď bol minister vnútra. Cez prokuratúru žiadal privatizáciu zrušiť, jeho podnet odmietla.