Jedným z hlavných problémom slovenského potravinárskeho sektoru je predovšetkým znížená konkurencieschopnosť výrobcov v porovnaní so zahraničnými producentmi. O jeho dlhodobom zanedbávaní zo strany štátu, o príčinách stavu a tiež o tom, ako sa obchodné reťazce slovenským výrobcom snažia vychádzať v ústrety, hovorí predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO) Martin Krajčovič.
Ako vnímate aktuálnu situáciu potravinárov a predajcov ohľadne vysokých nákladov na prevádzku?
Kvôli rastu cien energií náklady dramaticky vzrástli v celej Európe. Treba však povedať, že napríklad v Španielsku a Poľsku sa cena elektrickej energie držala na oveľa nižšej úrovni aj počas obdobia, keď v ostatných krajinách Európy lámala rekordy. Tieto krajiny sú však európskymi potravinárskymi veľmocami, čo im pridalo ešte väčšiu konkurenčnú výhodu v rámci jednotného európskeho trhu. V iných krajinách boli potravinári tiež lepšie podporovaní, aby zvládli tieto skokové nárasty cien energií.
Domnievate sa teda, že pre slovenské podniky to bude ťažšie ako pre podniky v týchto krajinách?
Situáciu na Slovensku vnímame naozaj dramaticky. Do toho prišla ďalšia rana v podobe schválenia novely Zákonníka práce, ktorá v budúcom roku opäť zvýši náklady na pečivo, vajcia, mäso, ovocie či zeleninu a zníži konkurencieschopnosť domácich výrobcov, keďže cena práce pre zamestnávateľov na Slovensku je už dnes jedna z najvyšších v regióne.
Na pultoch obchodných reťazcov bolo v júni vystavených 42,3 percenta slovenských výrobkov. Je to veľa či málo?
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?