Generačný prechod v rámci rodinných firiem nie je takmer nikdy jednoduchou záležitosťou. Aj preto by naň mali zakladatelia rodinného biznisu myslieť v predstihu, ideálne už od detstva svojich potomkov, aby ich na tento prechod, samozrejme, ak o to budú deti stáť, pripravovali.
Rizík, ktoré dokážu generačnú výmenu skomplikovať, je viacero. TREND sa spolu s partnerom advokátskej kancelárie Havel & Partners Štepánom Štarhom pozrel na päť z nich.
1. Keď deti nie sú pripravené
Nástupcu v rodinnom biznise treba na budúcu rolu riadne pripraviť. Ideálna príprava by mala prebiehať už od raného detstva – pre deti na pochopiteľnej a prijateľnej úrovni. Pozostávať by mala jednak z poskytnutia vzdelania v potrebnom smere, postupného zapojenia do života rodinnej firmy, ale aj zo zvládania narábania s finančnými prostriedkami.
S biznisom začala v 50-tke. Koučovala tenistky aj kajakárov. Z atlétky je dnes psychologička
To posledné môže byť pre niektoré deti, ktorým v živote nič nechýbalo, náročné. „Medzi časté vzdelávacie metódy patrí aj to, že deti idú na začiatku svojej pracovnej kariéry pracovať do inej firmy, aby videli aj fungovanie iných úspešných spoločností a vrátili sa do rodinnej firmy s novými skúsenosťami,“ hovorí Š. Štarha.
2. Keď rodičia neveria deťom
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?