Sieť kníhkupectiev Panta Rhei našla recept na riešenie svojich finančných problémov. V piatok večer najväčší predajca kníh ohlásil, že uzavrel partnerstvo s firmou Diversified Retail Company a jej financujúcou skupinou J&T. Diversified Retail Company získala štyridsaťpercentný podiel v Panta Rhei s peniazmi od J&T. Tá je nielen jej finančným partnerom, ale kedysi ju cez firmu J&T Finance Group aj priamo vlastnila. Od roku 2010 je akcionárom cyperská firma Cannel Equity so sídlom v nikózijskom biznis centre Savvides, tradičnej adrese projektových firiem z okolia J&T.
Diversified Retail Company mala dosiaľ v prevádzke dva obchody s potravinami a hračkami v bratislavskom River Parku, ktorý je projektom J&T. Okrem toho prevádzkuje vernostný systém J&T Banky.
Zatiaľ finančný partner
Podľa podpredsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa skupiny J&T Patrika Tkáča ide o priamy kontakt s maloobchodným biznisom. ,,Retailový trh je oblasťou, ktorá nás už dlho láka. Chýbajú nám však skúsenosti v tejto oblasti, a preto ju chceme zatiaľ podporovať v pozícii finančného partnera,“ dodáva P. Tkáč. Z pozície zákazníka chce zvyšovať úroveň služieb. „Ale samozrejme vidíme veľký potenciál pre dosiahnutie zisku zavedením nových nápadov,“ komentuje jeden zo šéfov skupiny.
Podľa predsedu predstavenstva Diversified Retail Company Igora Mrvu je Panta Rhei koncept, ktorý napĺňa podnikateľský zámer maloobchodného holdingu J&T sústrediť silné retailové značky. „Som preto rád, že práve Pantha Rei je prvou veľkou značkou, s ktorou sa nám podarilo uzavrieť partnerstvo,“ dodáva I. Mrva.
Väčšinový podiel a aj riadenie Panta Rhei ostane v rukách zakladateľa siete Ladislava Bödöka. „Podnikanie v knižnom biznise je náročné pre každého – vydavateľov, distribútorov aj samotných kníhkupcov, ako sme my. Vďaka partnerstvu sa budeme naďalej posilňovať a zvyšovať úroveň knižného trhu,“ hodnotí dohodu generálny riaditeľ Panta Rhei Christopher E. van der Stelt. Ten hovorí o partnerstve najmä ako o príležitosti pre rozvoj predaja kníh a kaviarní, ktoré má Panta Rhei vo svojich predajniach pod vlastným konceptom Cafe Dias.
,,V roku 2012 cítime pozitívne signály z trhu a predaj kníh má rastové tendencie, dodáva Ch. van der Stelt.
Zažehnaná hrozba
Napriek optimistickým očakávaniam vyzerala budúcnosť Panta Rhei ešte pred pár dňami ohrozene. Objavila sa totiž informácia, že kníhkupecká sieť už dlhšie neplatí svojim dodávateľom – vydavateľom. Začalo sa dokonca hovoriť o tom, že niektorí z nich podali na firmu návrh na konkurz. Panta Rhei finančné ťažkosti priznala, no hrozbu bankrotu nepripúšťala.
Záujem J&T vtedy hovorkyňa skupiny Nikol Kubaská poprela. O týždeň neskôr však bolo všetko inak. Že sa situácia mení, za začalo javiť ešte v piatok cez deň. Podľa portálu sme.sk Panta Rhei ešte vo štvrtok vyplatila dlhy asi za 120-tisíc eur voči firmám TK Belimex a Tatran, ktoré na ňu podali konkurzný návrh. Tie ho v piatok stiahli.
Finančnú situáciu Panta Rhei skomplikoval rýchly rast, v rámci ktorého sieť otvárala predajne najmä v obchodných centrách. Momentálne je so 450 zamestnancami a 26 predajňami najväčším slovenským predajcom kníh. V ťažších časoch trhu však začala mať problémy s platením svojich dlhov, keďže predaje sa podľa očakávaní nevyvíjali. Veľkoryso riešené predajne však boli pomerne nákladné. Aj preto už sieť začala s ich racionalizáciou, objavil sa aj presun do menších priestorov.
Súčasťou rozvoja bol aj expanzívny plán L. Bödőka, ktorý spolu s podnikateľom Karolom Biermannom cez firmu Central European Books kúpil pražskú sieť kníhkupectiev Neoluxor a jej dcérsku firmu Neopalladium. Náklady na akvizíciu si L. Bödők s K. Biermannom delili rovným dielom. Na obchodné podiely v oboch pražských firmách sú uvalené záložné práva ako zábezpeka na úver 153 miliónov korún od financujúcej Tatra banky.
Foto na titulke - Miro Nôta