Vo všeobecnosti je to komplexné systémové riešenie toho, ako hospodárne nakladať s energiami a zároveň mať pod kontrolou ich spotrebu, čo je možné vďaka rozsiahlemu zberu energetických dát v čase, ich vyhodnotenie a ich následná analýza.
Sofware ENMON napríklad analyzuje faktúry, monitoruje merače, upozorňuje na náhle odchýlky v spotrebách alebo počíta uhlíkovú stopu. Na základe informácii, ktoré sú dostupné online v aplikácii je možné prijímať kvalifikované rozhodnutia, zaviesť opatrenia alebo plánovať investície do energetických úspor.
Energetický manažment tak umožňuje znížiť celkovú spotrebu energií a tým pádom aj množstvo výdavkov, zároveň umožňuje reagovať na výkyvy a vyhnúť sa tak penalizáciám. TREND oslovil Petra Dolíhala, CEO spoločnosti ENMON APP s.r.o., ktorý vysvetľuje, ako energetický management online vyzerá a pre koho je vhodný.
Optimalizácia nákladov na energie má najmä ekonomický rozmer. Kto by mal podľa vás energetický manažment využívať?
Čím väčšie portfólio budov klient vlastní, tým zložitejšie je fungovanie bez systému energetického manažmentu. ENMON už taktiež sleduje uhlíkovú stopu a toto riešenie je rovnako vhodné až žiaduce pre spoločnosti, ktoré sa zaviazali dosiahnuť určitých emisných cieľov.
Nerád vnímam ENMON iba ako prostriedok, ktorý slúži na elimináciu nákladov. Je to síce najvýznamnejší dôvod, prečo nás zákazníci vyhľadávajú, nie je však jediný. Dokáže toho omnoho viac. Na jedno kliknutie si môžete vyhľadať informácie o aktuálnej spotrebe a nákladoch, ale rovnako rýchlo nájdete aj spotrebu z predchádzajúcich rokov.
Pokiaľ sa ale vyskytnú nejaké problémy - hraničné alebo havarijné stavy – ENMON okamžite pošle notifikáciu a upozorní na ne, čím môžete predísť napríklad vytopeniu alebo pokutám za prekročenie rezervovanej kapacity. Pokiaľ máte viac prevádzok, správa spotrieb energií je zjednotená v jednom systéme a na jednom mieste, vďaka čomu môžete porovnávať jednotlivé prevádzky medzi sebou a odhaľovať tak prípadné problémy.
Pri výrobných podnikoch môže byť hlavným benefitom sledovanie rezervovanej kapacity, jalovej energie a neutrálneho pásma účinníka. Okrem toho, že ENMON sleduje energie, umožňuje aj meranie uhlíkovej stopy. Okrem financií tak pomáha aj so šetrnosťou k životnému prostrediu.
Pre účely energetického manažmentu existujú rôzne riešenia. Jedným z nich je aj komplexné online riešenie ENMON. V čom je toto riešenie jedinečné?
Ide o cloudovú službu, ktorá sa neustále rozvíja a napreduje. Software pravidelne analyzuje faktúry, ktoré nahráva do systému a pomocou snímačov monitoruje merače pre online sledovanie, pričom dáta nikdy nie sú staršie ako 15 minút.
Merače sú zároveň vybavené QR kódom pre ručný odpočet spotreby pomocou mobilnej aplikácie a je možné si ich zobraziť na mape v rámci pôdorysu budovy. Software umožňuje monitorovať jednotlivé merače prevádzok, alebo nájomcov, odberné miesta, údržby alebo expiráciu ciachovania merača a upozorňuje taktiež na neštandardné spotreby.
Okrem toho počíta uhlíkovú stopu a to ako v rámci energií, tak v rámci Scope I. napr. palivo do firemných áut, papier do tlačiarne a pod. Všetky štruktúrované dáta za energie, spotrebu vody, stočné, zrážky, teplotu a vlhkosť sú zhromažďované na jednom mieste a máte k nim kedykoľvek prístup.
Zároveň si ich môžete vizualizovať pre rôzne typy analýz, napr. sledovať len plyn, vodu, vysoké alebo nízke napätie a pod. Dáta je následne možné vyexportovať do rôznych grafických formátov. ENMON taktiež podporuje REST API pre ďalšiu integráciu.
Podľa aktuálnych údajov, energetický manažment dnes využíva len 1,7 percenta slovenských miest a obcí. Je ENMON vhodný aj pre samosprávy či školy?
Určite, skôr však pre tie, ktoré ho môžu využiť pre meranie efektívnosti rekonštrukcií alebo investícii. Rovnako je to aj so školami, pri ktorých sa opäť môžu sledovať spotreby a zaistiť tak úspory.
Výhodou je aj možnosť sledovať dáta počas prázdnin, kedy škola nie je vyťažená a odhaliť tak prípadné problémy. ENMON je vhodné riešenie aj pre nemocnice, verejné budovy alebo priemyselné parky - možnosti sú široké a to nielen v oblasti energií, ale aj manažmentu vody a vodozádržných opatrení.
V súčasnosti je veľkým trendom znižovanie uhlíkovej stopy. Najmä niektorým veľkým firmám na tom veľmi záleží. Je možné sledovať aj tento jav?
Áno, sledovať uhlíkovú stopu je možné. ENMON sa v tejto sfére neustále vyvíja a je schopný merať priamu a nepriamu uhlíkovú stopu. Hlavnou výhodou ENMONU je, že v budúcnosti budeme schopní navrhovať komplexné energeticky šetrné riešenia vďaka dátam, ktoré do tej doby nazbierame.
Množstvo spoločností analyzuje náklady na energie ešte stále v excelovských tabuľkách. Akým spôsobom analyzujete napríklad faktúry?
Bežný odberateľ len faktúru zaúčtuje, uhradí a založí, prípadne rozúčtuje nájomcom. Pre nás faktúra za energie a vodu nie je len jedno číslo, práve naopak, analyzujeme ju do hĺbky, podľa fixných a variabilných položiek a v ich vzájomnej detailnej štruktúre.
Na základe toho dokáže naša platforma vizualizovať možné slabé miesta u zákazníka a zároveň ho navigovať k tomu, aké opatrenia by mal prijať za účelom dosiahnutia vyššej miery efektívnosti úspor.
Máme naprogramované procesy a software, prostredníctvom ktorých analytické oddelenie spracúva pravidelne všetky faktúry v rámci platformy a zákazník má všetky relevantné dáta vrátane príloh na jednom mieste. Vďaka tomu sa vie zákazník následne rýchlo a flexibilne rozhodovať.
Pri podobných riešeniach sú dnes veľmi populárne takzvané IoT zariadenia. Sú využiteľné aj v prípade ENMON riešenia?
Áno, dokonca pre naše riešenie využívame primárne IoT zariadenia. Ich obrovskou výhodou je úplná nezávislosť a možnosť prevádzky po dlhý čas len na batériu. Uvediem príklad, aby sme mohli odčítané dáta z meračov poslať na náš server, potrebujeme prístup k internetu.
Máloktorá spoločnosť vám ale kvôli zabezpečeniu umožní prístup do svojej vnútornej pevnej siete. Bez využitia IoT siete by tak jedinou možnosťou bola inštalácia LTE routera, ktorý pre svoju činnosť zase vyžaduje napájanie, čo môže byť problém práve pri vodomeroch a plynomeroch, ktoré sa často nachádzajú mimo budovy.
IoT senzory naproti tomu využívajú vlastnú bezdrôtovú sieť, ktorá už má v súčasnej dobe veľmi slušné pokrytie. Táto sieť je naviac energeticky úsporná, vďaka čomu dokáže batériový senzor komunikovať až 8 rokov. V rámci IoT využívame siete LoRa WAN Slovanetu a NB-IoT. Ďalšou využívanou možnosťou je integrácia existujúcich systémov merania a regulácie do ďalšej platformy.
Veľké firmy majú v prenájme kancelárske priestory veľkých rozmerov, ktoré sú určite náročné na financie. Pandémia však väčšinu zamestnancov „zavrela“ do svojich domovov. Vidíte zo strany firiem väčší záujem o energetický manažment?
Pandémia otvorila oči mnohým manažérom, keď zistili, že pretrvávajúci homeoffice ich náklady za kancelárie veľmi nezredukoval. Tí, ktorí mali systém energetického manažmentu, mohli v reálnom čase sledovať svoje spotreby a odhaľovať tak nedostatky. S rastúcim dopytom po rozhodovaní na základe dát zaznamenávame v poslednom období signifikantný nárast dopytu.
- Peter Dolíhal (40)
- V roku 2005 nastúpil do holdingovej spoločnosti STEFE SK, a. s., kde začal pôsobiť ako IT manažér, neskôr pôsobil v strednom manažmente nadnárodných B2B korporácii. V posledných rokoch pôsobí aj ako expert pre informatizáciu a digitalizáciu samospráv a iných subjektov. V spoločnosti ENMON APP s.r.o. aktuálne zastáva pozíciu CEO a je jedným z partnerov spoločnosti, zároveň posúva myšlienku energetického managementu online a jeho digitalizáciu na vyššiu úroveň.