V Panama Papers je aj holandský vlastník Trendu

Robert Victor van Beemen Zdroj: Portland Partners

R. van Beemen spolupracoval s právnickou kanceláriou Mossack Fonseca, z ktorej unikli materiály známe ako Panama Papers. Panamskí právnici sa špecializovali na zakladanie firiem v daňových rajoch, na manažovanie fondov či privátnych trustov.

Ich služby využívala van Beemenova holandská spoločnosť Portland Partners od roku 2013, vyplýva zo zmluvy, ktorú spolu uzavreli. Holandská firma, ktorú zastupoval R. van Beemen spolu s ďalším konateľom Michelom Schoenmakersom, pritom sama poskytuje biznis poradenstvo.

Pred podpísaním kontraktu si Mossack Fonseca partnera preveril. Podľa due dilligence bola Portland Partners aktívna v krajinách, ktoré sa využívajú na optimalizáciu daní – v Paname, na Bahamách, Seychelách či Samoe.

Trend a Sme majú materiály k dispozícii v spolupráci s Českým centrom pre investigatívnu žurnalistiku.

Zmluva medzi Portland Partners a Mossack Fonseca

Portland Partners na svojom webe uvádza, že má obmedzený počet klientov, s ktorými si buduje dlhodobé vzťahy. R. van Beemen, právnik narodený v indonézskej Jakarte, má podľa stránky bohaté 35-ročné skúsenosti a pracuje najmä pre vysokopostavených klientov. „Obľubuje dobré jedlo a fajčí kubánske cigary,“ opisuje ho web Portland Partners.

Pre Pentu

Podľa aktuálneho výpisu z holandského obchodného registra, ktorý získalo Sme, je R. van Beemen riaditeľom spoločnosti V3 Media Holdings. Tá je zase jediným akcionárom vydavateľského domu News and Media Holding, za ktorým stojí Penta. Vlastní Trend, denník Plus Jeden Deň, týždenník Plus 7 dní a ďalšie tituly. Má tiež podiel vo vydavateľstve Petit Press, ktoré vydáva Sme.

Spresnenie 15. apríla o 21:30: Oficiálnym vlastníkom podielu je slovenská spoločnosť NAMAV, peniaze na kúpu Petit Pressu jej podľa informácií Trendu poskytla Penta cez holandskú schránku V3 Media Holdings.

Finančná skupina Penta tvrdí, že s van Beemenom nespolupracuje na žiadnych projektoch. „Predpokladáme, že pri zakladaní V3 Media Holdings bol van Beemen štandardne oslovený a poskytol službu založenia a správy tejto spoločnosti v Holandsku tak, ako to firmy tohto druhu bežne robia pre desiatky svojich klientov,“ konštatoval v stanovisku Martin Danko z Penty.

Dodal, že iné aktivity van Beemena nie je možné stotožňovať s mediálnymi investíciami Penty. „S istou mierou zjednodušenia je možné povedať, že lekár, ktorý lieči desiatky rozdielnych pacientov, nevytvára medzi týmito pacientmi väzby či vzťahy, ale každému z nich poskytuje individuálnu službu, ktorá zodpovedá ich potrebám,“ dodal.

Holandská schéma

Penta ovládla viaceré slovenské médiá pred necelými dvoma rokmi. A to nie priamo, ale ako financujúci partner. Penta Investments Ltd, ktorá sídli v Jersey, poskytla na kúpu úvery holandskému V3 Media Holdings. Peniaze použil holandský holding znovu cez pôžičky pre svoje dcérske slovenské eseročky na kúpu cenných papierov alebo prevody obchodných podielov vo vydavateľstvách.

Takáto schéma predaja podniku sa často využíva aj preto, že u nás by predávajúci z výnosu platil daň, v Holandsku nie. Penta vtedy tvrdila, že má záujem čo najskôr včleniť mediálny holding do svojej skupiny. Podľa M. Danka je tento plán stále aktuálny: „K časovému horizontu tohto kroku sa neviem bližšie vyjadriť.“

Kauza Panama Papers dokumentuje rozsiahlu sieť firiem v daňových rajoch, ktoré pomáhala zakladať Mossack Fonseca. Z jej kancelárie uniklo 11 miliónov materiálov. Majetok si cez ne ukrývali známi podnikatelia či svetové celebrity. Po odhalení firmy v daňovom raji rezignoval islandský premiér Sigmundur Gunnlaugsson. Trust svojho otca vysvetľoval aj britský predseda vlády David Cameron.

Výpis z holandského registra dokazujúci, že Robert Victor van Beemen je konateľ V3 Media Holdings (väčšia verzia):

V Panama Papers je aj holandský vlastník Trendu

Výpis z holandského registra dokazujúci, že Robert Victor van Beemen je konateľ V3 Media Holdings

Na kauze Panama Papers spolupracuje s Českým centrom pre investigatívnu žurnalistiku sedem slovenských médií: týždenník TREND, denník SME, Aktuality.sk, Denník N, Hospodárske noviny, RTVS a televízia Markíza.