No na ocot nemá zostať ani hlavná výroba olejov Palmy v Bratislave, ktorá len donedávna zamestnávala skoro tisícku ľudí. „Pre areál Palmy v Bratislave je jedným z variantov aj opätovné rozbehnutie výroby novým investorom,“ informuje hovorca Slavie Capital Peter Benčurik.
Ak sa ale jeho skupine naozaj podarí pre zastavený bratislavský podnik nájsť nového strategického investora pôjde o pomerne husársky kúsok. Európska výroba olejov ovládaná takými nadnárodnými koncernami ako ADM či Bunge totiž trpí práve naopak problémom pretlaku kapacít a investori majú o rozširovanie svojich výrob len veľmi malý záujem.
Atraktivita bratislavského olejárskeho závodu bude pre investorov navyše znížená tým, že Slavia Capital ho síce zastavila no jeho značky Raciol či Heliol, na ktoré si vozí oleje z cudziny, si chce ponechať aj naďalej. „Vždy sme komunikovali, že značky Palmy predať neplánujeme. Tie chceme rozvíjať aj naďalej,“ pokračuje P. Benčurik.
Zároveň však už Slavia práve v Palme ukázala, že závod sa dá predať aj bez značiek. Ukrajinská Eľfa preberá novomestskú odštepnú fabriku bez jej tradičných značiek. Detskú kozmetiku Bupi ako aj mydlo Voux si Slavia ponecháva aj naďalej. Či si ich Slavia naďalej pre domácich spotrebiteľov bude objednávať tak ako doteraz od externých výrobcov kozmetiky, alebo jej ich bude v licencii vyrábať Eľfa je zatiaľ otázne.
„Táto alternatíva bude predmetom rokovaní po opätovnom spustení výroby v Novom Meste nad Váhom,“ hovorí P. Benčurik. S koľkými zamestnancami Ukrajinci oživia novú považskú akvizíciu konkretizovať nevie. Dakedy tam pracovalo vyše pol stovky ľudí.
Pre ukrajinského investora Slovensko nie je prvým úlovkom na trhoch EÚ. Už pred dvoma rokmi si rozbehol veľkú fabriku na kozmetiku v poľskom Krakove. Vyrába tam širokú paletu prípravkov od telovej a vlasovej kozmetiky až po intímnu hygienu pod značkou Green Pharmacy. Cez poľskú vetvu sa investor pravdepodobne dostal aj na Slovensku. Jeho slovenskú dcéru založenú pred rokom vedie ako konateľ Poliak Miroslaw Nowak. Vlastníkom slovenskej eseročky Elfa Pharm je Ukrajinec Dmytro Popov.
Materská Eľfa svoje produkty pritom vo veľkom vyváža aj na trhy v Rusku, Moldavsku, Bielorusku, Lotyšsku, Azerbajdžane, Kazachstane i do krajín Blízkeho východu.
Uzatváranie výrob Palmy pritom vyvolali prehnané očakávania Slavie Capital v pridruženej výrobe bionafty z repky. Finančný investor zaplatil pôvodným privatizérom za Palmu nemalé peniaze, no napokon pre nízky odbyt produkciu bionafty zavrel. Neskôr ich osud nasledovali aj oleje a kozmetika. Olejniny zo slovenských fariem už dnes na bionaftu vo väčšom lisuje len leopoldovské Meroco skupiny podnikateľov okolo Jána Sabola.