Krajiny EÚ sa zaviazali, že Európa bude do roku 2050 klimaticky neutrálna. V snahe o dosiahnutie tohto cieľa sa ministri energetiky členských krajín dohodli, že všetky novostavby majú byť od roku 2030 bezemisné, verejné budovy túto podmienku musia splniť už o dva roky skôr.

Takéto opatrenie bude znamenať zvýšenie nákladov pri stavbe domu pre každého Slováka, keďže si vyžaduje náročnejšiu technológiu, materiály, kvalifikáciu aj zručnosti. No stavebníctvo je už aj bez toho na kolenách. Mnohí stavbári pocítili enormné zdraženie materiálov či nedostatok komponentov v dôsledku covidovej pandémie a energetickej krízy.

Prechod na spoločnosť a hospodárstvo s nulovými emisiami je naliehavou výzvou a zároveň príležitosťou na vytvorenie nových pracovných miest a ekonomických príležitostí, argumentuje Európska rada: „Ekologický prechod je tiež nevyhnutným krokom k zníženiu energetickej závislosti EÚ. Nahradením fosílnych palív čistejšími formami energie sa znížia emisie skleníkových plynov EÚ aj závislosť EÚ od ruského plynu.“

Čo však povinná výstavba budov bez emisií bude znamenať v slovenských podmienkach? Zvládnu stavbári prechod na novú normu? Na čo sa má pripraviť bežný človek, ktorý bude stavať po roku 2030, vysvetlil v rozhovore pre TREND prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska Pavol Kováčik.

Ako hodnotíte požiadavku, ktorá prichádza v rámci európskeho programu Fit for 55 na bezemisné domy od roku 2030?

V kontexte aktuálne prebiehajúcej energetickej krízy hodnotíme zmenu pozitívne. Bezemisné domy sú okrem pozitívneho vplyvu na zmiernenie klimatických zmien tiež riešením na odstránenie závislosti na fosílnych palivách.

Čo presne to znamená? Je vôbec možné postaviť dom, ktorý nebude produkovať žiadne emisie? Čo má mať, a čo nie?

V stručnosti ide o ultranízko energetický dom, u ktorého je potrebná energia dodávaná z bezemisných zdrojov. Napríklad teplo je dodávané tepelným čerpadlom a elektrická energia fotovoltickým zdrojom. Ďalším krokom sú budovy s aktívnou tvorbou energie, teda kde energetická produkcia, napr. fotovoltického zdroja, je vyššia ako vlastná spotreba budovy.

Čo táto zmena prináša slovenským staviteľom, do akej miery je náročné postaviť úplne bezemisný dom?

Z kvantitatívneho hľadiska táto zmena prináša vzhľadom na hĺbkovú obnovu existujúcich budov perspektívu práce na jedno desaťročie. Z kvalitatívneho hľadiska prináša nové technológie a podstatne vyššiu technologickú náročnosť, ako aj požiadavky na kvalifikáciu a zručnosti stavebných dodávateľov. Kvalita a kvalifikácia projektanta a dodávateľa stavby bude hrať výrazne vyšší význam než v súčasnosti.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa