Šéf bratislavskej rafinérie Slovnaft Oszkár Világi sa stane jedným z najvyššie postavených slovenských manažérov na medzinárodnej scéne. Valné zhromaždenie maďarského energetického koncernu MOL, ktorého je Slovnaft súčasťou, vo štvrtok O. Világiho zvolilo za nového člena predstavenstva. Dosiaľ mal okrem pozície generálneho riaditeľa a predsedu predstavenstva Slovnaftu aj miesto vo výkonnom výbore MOLu. Teraz sa O. Világi na päť rokov ujme pozície v najvyššej exekutíve ropnej skupiny.
Rada riaditeľov koncernu navrhla pred mesiacom O. Világiho ako nového člena predstavenstva namiesto doterajšieho výkonného šéfa a člena predstavenstva skupiny Györgya Mosonyiho. Valné zhromaždenie akceptovalo žiadosť G. Mosonyiho, ktorý ku koncu mesiaca rezignoval na pozíciu v exekutíve koncernu.
„Rada riaditeľov sa oboznámila s rozhodnutím G. Mosonyiho a vysoko ocenila skvelú prácu, ktorou za dvanásť rokov výrazne prispel k rozvoju MOLu na silnú medzinárodnú ropnú spoločnosť. Rada ho preto požiadala, aby skupinu podporoval svojimi skúsenosťami aj v budúcnosti, na neexekutívnej pozícií,“ píše sa v oficiálnom stanovisku MOLu. G. Mosonyi oficiálne opustí exekutívu skupiny od konca apríla a stane sa na päťročné obdobie členom dozornej rady MOLu, kde nahradí Mihályho Kupu. Dozorná rada bude mať aj ďalšieho nového člena. Do 11. októbra 2012 v nej bude na základe štvrtkového rozhodnutia akcionárov zastupovať záujmy zamestnancov Sándor Puskás.
Predseda predstavenstva MOLu Zsolt Hernádi ohlásil ako hlavnú úlohu pre koncern na roky 2011 až 2013 maximalizovať hodnotu portfólia MOLu s využitím vysokých investícií tak do ťažby ako aj do spracovania ropy.
Cieľom má byť posilnenie pozície firmy v regióne. MOL priebežne rozširuje svoje medzinárodné aktivity, v roku 2010 vytvoril zhruba polovicu prevádzkového zisku (EBITDA) mimo Maďarska. Medzi ostatnými najväčšími rozvojovými projektmi skupiny dominovali ťažobné projekty v Sýrii, modernizácia rafinérie v Rijeke a výstavba maďarsko-chorvátskeho cezhraničného ropovodu.
Akcionári na návrh predstavenstva rozhodli, že MOL rovnako ako za rok 2009 nevyplatí z vlaňajšieho zisku žiadnu dividendu.
Naopak, koncern aj naďalej plánuje rozsiahle investície. Kapitálové výdavky za päť a pol miliardy dolárov by mala skupina financovať výlučne z priebežného cash flow, napísal Reuters. Tento rok plánuje MOL investovať 1,7 miliardy dolárov.
Do spracovania ropy plánuje firma investovať v strednej a východnej Európe. Aj keď chorvátska vláda pre nejasné obchody pozastavila obchodovanie s akciami tamojšej rafinérie INA, v ktorej má MOL necelú polovicu akcií, podľa Zs. Hernádiho to na nákupných chutiach koncernu nič nemení.
Ďalší rozvoj a ťažby ropy ropy by mali priniesť najmä aktivity v Rusku, Kazachstane a irackom regióne Kurdistan.
Najmä ťažba v týchto regiónoch by mala do roku 2013 vyšvihnúť produkciu ropy MOLu na zhruba 150-tisíc barrelov denne a aj v ďalších rokoch zabezpečiť jej troj až štvorpercentný medziročný nárast.
Foto na titulke - TASR