Nemecký výrobca žiaroviek Osram zruší ďalších zhruba 4 700 pracovných miest, čo predstavuje približne 12 percent celkovej pracovnej sily. Firmu k tomuto kroku vedie silná konkurencia ázijských výrobcov, ktorá Osram núti zavrieť niektoré závody. Firma v správe uviedla, že vďaka týmto opatreniam plánuje do roku 2015 ušetriť približne miliardu eur.

Rušiť závody plánuje spoločnosť najmä mimo územia Nemecka, na odstrel sú prevažne tie, ktoré vyrábajú zastaralé produkty. Prepúšťanie sa však dotkne aj fabrík v Berlíne a v Mníchove. Masívne rušenie pracovných pozícii prichádza po tom, čo vo fiškálnom roku 2012 spoločnosť už prepustila 1 900 zamestnancov. Celkovo by o prácu malo prísť až 7 300 ľudí.

Siemens ho už nechce

K 30. septembru mala spoločnosť v závodoch po celom svete 39-tisíc zamestnancov. Výrobné fabriky má okrem Nemecka vo Francúzsku, Lotyšsku, Rusku, Indii, Indonézii, Číne, v Argentíne a na Slovensku v Nových Zámkoch. Tam zamestnáva vyše dvetisíc ľudí, závod je zameraný najmä na produkciu automobilových a klasických žiaroviek.

Osram je na trhu už 106 rokov a je to druhý najväčší výrobca žiaroviek na svete za holandským Philipsom. Firma je súčasťou nadnárodného koncernu Siemens, ktorý ale už skôr avizoval, že Osram zo svojej organizačnej štruktúry vyčlení. Stať by sa tak malo začiatkom budúceho roka po tom, ako upustil od pôvodného zámeru vstúpiť s akciami Osramu na burzu.

Siemens si plánuje nechať v spoločnosti menej ako pätinu, podľa jeho vyjadrení firmy by boli investície, ktoré by zaručili Osramu konkurencieschopnosť na trhu s osvetlením, príliš veľkým bremenom.

Zaspali nástup LED diód

Osram podľa agentúry Reuters zrejme dopláca na to, že včas nezareagoval na zmeny v odvetví. Predovšetkým na pomerne rýchly odklon od tradičných volfrámových žiaroviek a prechod k úspornejším telesám na báze LED diód. Navyše sa ukázalo, že ázijské firmy rýchlo vybudovali výrobné kapacity, čo prispelo k poklesu trhových cien žiaroviek.

Siemens uvádza, že do roku 2016 vzrastie globálny trh s osvetlením každý rok o päť percent, produkty na báze LED diód však narastú až štvornásobne. V rovnakom čase klesne podľa konzultačnej spoločnosti McKinsey & Company objem predaja tradičných foriem osvetlenia o pätnásť percent.

Rýchlo napredovať v oblasti LED technológií sa darí holandskému Philipsu. Predaj jeho výrobkov s úspornými diódami vzrástol v treťom štvrťroku až o 51 percent a tvorí už 24 percent z celkového predaja v oblasti osvetlenia. To však neznamená, že sa spoločnosť vyhla znižovaniu stavov, prepúšťanie napríklad ohlásila tento mesiac vo fabrike v Belgicku. 

Reorganizuje sa aj Siemens, ktorý chce v rámci zmien ušetriť okolo šiestich miliárd eur. Firma sa zbavuje prevádzok, kde nedosahuje vysoké zisky a naopak sa zameriava na podporu hlavných činností, ktoré sú pre ňu najlukratívnejšie. Súčasťou týchto plánov je aj odkúpenie železničnej divízie od britskej firmy Invensys za 2,2 miliardy eur. Cieľom je získať lepší prístup k zákazníkom v Británii, Španielsku, USA a v Austrálii.

Osram zaspal dobu, ničí ho Ázia

Zdroj: Maňo Štrauch

Ilustračné foto - Maňo Štrauch