Baňa sa nachádza pri meste Vatra Dornei na severovýchode krajiny. Je dlhodobým dodávateľom mangánovej rudy pre oravskú fabriku. Po akvizícii by mala pokrývať až pätinu celkovej spotreby OFZ.
OFZ vyrába zliatiny železa s inými chemickými prvkami, ktoré ďalej slúžia na zvýšenie pevnosti ocele. Práve ferozliatiny na báze mangánu tvoria najväčší podiel na celkovom objeme výroby oravskej fabriky.
Zvýšiť sebestačnosť
„Našim cieľom je zvýšiť našu sebestačnosť, čo znamená mať pod kontrolou celý výrobný proces od ťažby nerastnej suroviny až produkciu finálneho výrobku,“ vysvetľuje výkonný riaditeľ OFZ Branislav Klocok.
Cena transakcie je podľa jeho slov necelý milión eur, pretože spoločnosť, ktorá baňu vlastní, je tesne pred krachom. Postupne totiž spoločnosť prišla o všetkých klientov a nakoniec jej ostal OFZ ako jediný zákazník. „Rozhodli sa, že nám to radšej predajú, ako by to mali ďalej prevádzkovať sami,“ hovorí B. Klocok.
Vlastná prevádzka v Rusku
Nejde o prvú zahraničnú akvizíciu. Začiatkom roka 2016 OFZ kúpil menšiu hutnícku prevádzku v ruskom Novokuznecku. Predávajúcim boli železiarne Evraz vo vlastníctve jedného z najbohatších Rusov a majiteľa futbalového klubu Chelsea Londýn Romana Abramoviča.
Ruská prevádzka slúži na výrobu plnených profilov na báze silikokalcia pre oceliarsky priemysel a produkciu zváracích profilov. „Cieľom tejto akvizície bolo získať prístup na nové trhy, keď sme si vlastne kúpili spotrebiteľa nášho výrobku. Kým zo Slovenska obsluhujeme trhy v EÚ, z Novokuznecka budeme môcť zásobovať ruské oceliarne bez toho, aby sme museli platiť clo na finálny výrobok,“ ozrejmuje výkonný riaditeľ OFZ.
Problémy na domácej pôde
Na domácej pôde trápi OFZ, rovnako ako väčšinu firiem, nedostatok zamestnancov. A ako množstvo iných podnikov, aj oni sa rozhodli zamestnať ľudí z krajín mimo EÚ. „Dnes máme dvadsať zamestnancov z Ukrajiny a pracujeme na tom, aby ich bolo viac. Mali sme aj pokusy so zamestnávaním Srbov, ale na rozdiel od Ukrajiny Srbsko nemá hutnícku tradíciu,“ vysvetľuje B. Klocok. Vo fabrike pritom vlani zvýšili platy o jedenásť percent.
OFZ po zamestnancoch z cudziny siahlo potom, ako zlyhali snahy nájsť pracovníkov priamo na Orave alebo v iných regiónoch Slovenska, kde je vysoká nezamestnanosť. Fabrika dnes zamestnáva 470 ľudí, no chýba jej približne dvadsať pracovníkov. S odchodom ľudí do dôchodku sa pritom situácia zhoršuje.
Viac o investíciách spoločnosti OFZ, jej zámeroch, ako aj o pláne na nasadenie unikátnej technológie plazmovej pece si môžete prečítať v novom TRENDE 4/2018.