Keďže ide o starú environmentálnu záťaž, na jej odstránenie chce firma využiť prostriedky z eurofondov, ktoré má Slovensko získať v ďalšom programovacom období.

Po vyčistení plánuje OFZ areál bývalého podniku Kovohuty využiť ako priemyselný park, s možnosťou ponúknuť ho aj novým investorom. Do úvahy pritom podľa člena predstavenstva hutníkov Branislava Klocoka pripadá po zatrávnení zvyškov skládky aj prípadné využitie na rekreačné účely.

V investičnom projekte, ktorý OFZ predložila úradom na posúdenie, firma odhaduje náklady na výstavbu linky do výšky 20 miliónov eur. Zamestnať pritom plánuje 17 ľudí.

Náklady na likvidáciu skládky by mali plynúť z eurofondov. Otázka spolufinancovania podľa B. Klocoka zatiaľ nie je vyriešená. S likvidáciou skládky vláda rátala už v štátnom programe sanácie environmentálnych záťaží na roky 2010 až 2015, ktorý schválila v marci 2010.

OFZ chce podľa investičného plánu s výstavbou linky začať v júni budúceho roka a do prevádzky ju plánuje uviesť začiatkom roka 2016. Podľa B. Klocoka bude všetko závisieť od toho, či sa firme podarí získať príspevok z európskych peňazí.

Skládka sa nachádza v areáli bývalého podniku Kovohuty a vznikla v úplných začiatkoch hutníckej výroby na Orave. Areál má 40 hektárov pričom samotná skládka má veľkosť 4,4 milióna ton. Jej odstraňovanie by malo trvať až do konca roku 2025.

Kovové zložky nachádzajúce sa na skládke chce OFZ opäť použiť ako druhotnú surovinu pri výrobe ferozliatin, odpady plánuje odviesť na skládku mimo areálu. Zvyšok chce využiť v stavebníctve a nevyužité časti uložiť späť v areáli.