Stredoeurópsky odevný trh opúšťa ďalšia známa firma. Keď Oděvní podnik Prostějov (OP) v piatok zatvoril predposledný výrobný závod, bolo jasné, že koniec je blízko. Formálne prišiel hneď po víkende, keď v pondelok Krajský súd v Brne ohlásil, že reorganizácia (čo je český názov pre reštrukturalizáciu) podniku sa mení na konkurz. Koniec to však ešte nie je.
„Konkurz rozhodne automaticky neznamená ukončenie prevádzky OP,“ citoval český denník E15 sudcu Jana Kozáka. Najmä však konkurz priniesol priam horúčkovitú aktivitu v kuloároch. Po odchode jedného z bankových veriteľov vytiahli otvorene do boja o aktíva OP obchodníci s pohľadávkami. Konkurzná podstata firmy nie je neatraktívna. Takmer tucet výrobných prevádzok, technológie, obchodné značky, vybavenie predajní, ale aj prostějovská tepláreň a barokový zámoček na Vysočine.
Bez šance na obrat
Sudca J. Kozák v uznesení o vyhlásení konkurzu konštatuje, že nemá význam, aby podniku ďalej bežala lehota na vypracovanie reorganizačného plánu, keďže na ňom nik nepracuje a firma navyše ďalej kumuluje stratu. Napriek zrezaniu výroby i predaja, prepúšťaniu a produkcii zhruba na 30 percent kapacít prostějovského závodu OP za niekoľko mesiacov tohto roku nabral prevádzkovú stratu vyše 110 miliónov korún.
Podnik riadi insolvenčný správca Jaroslav Svoboda, ktorý po vyhlásení konkurzu prepustil krízového manažéra Jiřího Tuvoru. Po tom, čo OP v piatok zavrel prevádzku v Jeseníku a prepustil 600 ľudí, má ešte deväť stoviek zamestnancov. Pre jediného zákazníka šije jedna dielňa prostějovského závodu, funguje ešte aj zákazková výroba na mieru šitých odevov, no prácu majú zhruba len do konca mesiaca.
Od pondelňajšieho vyhlásenia konkurzu má J. Svoboda spolu s osobitných správcom Jiřím Kocvrlichom desať dní na to, aby pripravili postup pri predaji majetku skrachovaného odevného výrobcu. Ich kroky ovplyvní aj zasadnutie veriteľského výboru 25. mája.
Problémy banky
Na insolvenčné konanie OP Prostějov, ktoré súd vyhlásil v januári, sa ešte pred vyhlásením konkurzu nabalili aj ďalšie problémy. Najvážnejší je postup sudcu J. Kozáka, ktorý pri formovaní veriteľských orgánov v insolvenčnom konaní výrazne znížil dosah najväčšieho veriteľa, Českej sporiteľne.
Hlavná financujúca banka operovala s pohľadávkou za vyše miliardu korún, no napriek výrazne majoritnému podielu na nárokoch voči OP sa do veriteľského výboru nedostala. Jej dosahy na OP dostali definitívnu ranu na schôdzi veriteľov 26. apríla, keď jej sudca J. Kozák odobral hlasovacie práva. S odôvodnením, že ako hlavná financujúca banka tvorí s OP „koncern“ a je ovládajúcim subjektom.
Podľa hovorkyne Českej sporiteľne Pavly Langovej ide o logické vyústenie toho, čo sa okolo podniku dialo už predtým. Banka sa okamžite ohradila a označila konanie sudcu za účelové a bez opory v insolvenčnom zákone. „Považujeme za úplne absurdné, že súd založil obmedzenie našich hlasovacích práv na vyhlásení, že sme s OP Prostějov v koncerne,“ vyhlásil riaditeľ odboru reštrukturalizácie a vymáhania Českej sporiteľne Daniel Hříbal.
Banka podľa neho od vstupu OP do insolvencie razila skôr cestu nelikvidačného riešenia. Vo februári podala namiesto manažmentu návrh na reorganizáciu. Samotný sudca J. Kozák v uznesení, ktorým vyhlásil konkurz, vyjadril nenaplnené očakávania, že banka sa mala podieľať na vypracovaní reštrukturalizačného plánu. No tá to, práve pre nemožnosť figurovať v orgánoch reorganizácie, už dávnejšie odmietla.
Objavil sa nový súper
Ťažkosti s klientom OP sa však Českej sporiteľni nezmenšia, skôr naopak. Kým dosiaľ sa oslabovanie jej pozície javilo skôr ako výsledok obavy zo silného hráča v konkurze, v ostatných dňoch získalo podobu konkrétneho protivníka. Ako dnes napísali české Hospodářské noviny, na úkor vplyvu Českej sporiteľne sa druhým najväčším veriteľom v konkurze stala firma Pyrghos Lefkos pražských lobistov a obchodníkov s pohľadávkami Petrosa Michopulosa a Filipa Rybína. Tí k malým pohľadávkam, ktorými v insolvenčnom konaní voči OP disponovali dosiaľ, tento týždeň dokúpili 290-miliónovú pohľadávku Raiffeisenbank.
Banka informáciu potvrdila, z čoho vyplývajú dve dôležité skutočnosti. Po prvé, že v konkurze sa objavil silný druhý najväčší veriteľ – Pyrghos Lefkos disponuje nárokom spolu za zhruba 400 miliónov korún. Navyše, priamoúmerne klesol vplyv Českej sporiteľne, ktorá dosiaľ konala v mene poskytovateľov syndikovaného úveru, no jej váha v konkurze bez časti Raiffeisenbank klesla na ekvivalent pohľadávky za 670 miliónov korún.
Pyrghos Lefkos podľa Hospodářských novín v konkurze spolupracuje s firmou Textil Invest, menším veriteľom, ktorý však intenzívne vystupoval proti Českej sporiteľni. Za Textil Investom, tiež známym aktívnou účasťou na insolvenčných konaniach, podľa špekulácie médií stojí kroměřížsky podnikateľ Karel Kuropata. Ten má voči OP pohľadávku aj cez svoj pivovar Holba.
Upozorňujú na sudcu
Česká sporiteľňa na základe vývoja v reorganizácii minulotýždňový útok na svoje práva očakávala. Ešte pred kritickou schôdzou požiadal jej právny zástupca brnianske Krajské štátne zastupiteľstvo o dozor a účasť na schôdzi. V žiadosti upozornil na niekoľko nezvyčajných javov v reorganizácii, ako aj postupy sudcu J. Kozáka.
Ten napríklad prijal a zverejnil námietky voči návrhu banky na reorganizáciu OP, ako aj jej kandidatúre do veriteľského výboru, ktoré poslal údajný veriteľ OP František Konopásek. Podľa právnika Českej sporiteľne ide o fiktívnu osobu s neexistujúcou adresou. Potom zverejnil sudca na stránke insolvenčného registra, vedenej pre prípad OP, aj list s insolvenciou nesúvisiacej osoby Jana Nováka, bývalého zamestnanca jednej poradenskej firmy. Ten obviňuje jedného z reštrukturalizačných manažérov banky z údajnej preferencie inej poradenskej firmy. Tento list označil právnik banky za súčasť ohováračskej kampane, ku ktorej sa sudca zverejnením v registri bez súvisu s prípadom OP pridal.
Právny zástupca banky v liste prokuratúre spolu so sťažnosťami na postup sudcu J. Kozáka upozorňuje aj na spôsob, akým mu bol prípad OP pridelený. Podotýka, že Kozákovo súdne oddelenie nemalo podľa číselnej postupnosti insolvenčné konanie OP vôbec riešiť.
Banka sa proti krokom sudcu v insolvenčnom konaní odvolala, o jej námietkach bude rozhodovať Vrchný súd.
Ako na blogu ešte v marci upozornil konkurzný právnik Juraj Alexander, sudca J. Kozák rieši v podstate všetky veľké reorganizačné prípady Krajského súdu v Brne, okrem OP napríklad aj Kordárnu.
Foto na titulke - Milan Illík