Sú akcie v bubline? Čaká nás recesia? Je private equity riešením pre časy neistoty? Ako získať dobrý wealth management? Aj to sú otázky, ktorým sa venuje prvý ročník konferencie Investičné TRENDY 2024.
1. Výhľad na posledný štvrťrok 2024
Analytici a portfólio manažéri sa rozprávali nielen o výhľade na makroekonomiku, akcie, dlhopisy a iné aktíva, ale aj spôsoby, ako si zostaviť odolné portfólio v čase neistoty a zvýšených rizík.
Michal Májek, CIO, Tatra Asset Management
Do desiatich rokov budú mať akcie nižší výnos ako mali porovnateľne historicky. Aj preto bude zásadné ako sa investori budú presúvať v rámci trhu, aby mali podchytené viaceré aktíva.
Portfólio nerobíme na desať rokov. Je potrebné vždy zohľadňovať čo sa na trhu deje a správne sa prispôsobovať. Vždy by mal mať investor primerané portfólio.
Investovať do zlata má zmysel, hoci má aj horšie obdobia, ktoré trvajú dlhšie. Výnosy, ktoré prinieslo v ostatných dvoch dekádach však potvrdzujú, že by malo byť v portfóliu investorov.
Čínske akcie naďalej nie sú z dlhodobého hľadiska rozumná investícia.
Richard Tóth, hlavný ekonóm, Privatbanka
Treba využívať volatilitu na trhu. Investori musia veriť vlastným rozhodnutiam a využívať cenové pohyby. Tieto výkyvy dnes prichádzajú oveľa častejšie ako kedysi a má zmysel kupovať za lacnejšie a predávať následne drahšie.
V súčasnosti je výhodné investovať do dlhopisov. Americký dlhopis je obrazom toho ako sa firmám darí. Je to priama súvislosť. Z dlhodobého hľadiska preferujeme a klientom odporúčame akcie.
Európa má väčší problém z investičného výhľadu než si myslí. A tento status jej zrejme zostane. Geopolitka začína v súčasnosti zohrávať oveľa väčšiu rolu, než doteraz. Hľadisko bezpečnosti investícií a stability reťazcov je oveľa zásadnejšie pre investorov, než výnosy.
Zlato nemá ochranný potenciál pred globálnymi krízami, ako si mnohí ľudia myslia. Číne sa z dlhodobého hľadiska vyhýbame. Osobne nevidím v tejto krajine žiadnu koreláciu medzi ekonomickým rastom a akciovým trhom.
Stanislav Pánis, Analytik, J&T Banka
Existuje veľa faktorov, ktoré ovplyvnia budúci vývoj akcií. Celkovo sa však bude v priemere výnos akcií do budúcna slabší a zrejme jednociferný.
Z makroekonomického hľadiska je Európa naučená len pýtať nie dávať.
Ceny energií sú násobne drahšie, než v Spojených štátoch. To ohrozuje budúci ekonomický vývoj, vygeneruje veľké dlhy, ktoré zle demograficky nastavená spoločnosť vytvorí.
Dominik Hapl, Analytik a portfólio manažér, Across Investments
Kľúčové bude, ako budú investori reagovať na rôzne scenáre vývoja ekonomiky.
Nové trendy naznačuje aj Warren Buffett, ktorý najnovšie zacielil na pokladničné poukážky. Nemusí to ale nutne znamenať, že sa pripravuje na prepad trhov.
Investori by sa dnes mali zamerať aj na nové trhy a nevnímať len Európu. Mnohé ázijské trhy alebo indický trh budú v budúcnosti pre investorov veľmi atraktívne.
Americké voľby môžu veľmi výrazne zamávať svetovými trhmi, ale ak by vyhral Trump nebude volatilita trhov väčšia, než tomu bolo pri jeho prvom zvolení.