Japonský výrobca fotoaparátov a endoskopov Olympus dnes priznal, že už od 80. rokov používal akvizície rôznych firiem, aby maskoval straty z investícií do cenných papierov. Olympus priznaním podľahol tlaku na vysvetlenie záhadne vysokých platieb poradcom a série drahých akvizícií. Nový šéf firmy teraz zvažuje podanie trestného oznámenia na bývalé vedenie.
Olympus, ktorý po októbrovom prepuknutí škandálu dlho popieral, že by sa dopustil pochybenia, k dnešnej zmene postoja dospel až po prezentácii zistení nezávislého výboru. Odhalenie je satisfakciou pre bývalého generálneho riaditeľa Michaela Woodforda, ktorý bol 14. októbra odvolaný po tom, ako tlačil na vyšetrenie okolností spochybnených platieb v celkovej sume 1,3 miliardy dolárov.
Predseda správnej rady a prezident Olympusu Cujoši Kikukawa pred dvoma týždňami kvôli škandálu odstúpil z funkcie a firma teraz odvolala aj viceprezidenta Hisašiho Moriho a interného audítora Hidea Jamadu. Prezident firmy Suiči Takajama bývalých členov vedenia obvinil zo zakrývania účtovných podvodov a povedal, že proti nim zvažuje iniciovať trestné stíhanie.
„O skutočnostiach, o ktorých teraz hovorím, som absolútne nič nevedel," vyhlásil dnes S. Takajama na tlačovej konferencii. Po svojom nástupe pritom pochybné akvizície bránil a žiadne pochybenie nepripúšťal. "Moje predchádzajúce vystúpenia boli chybné," povedal S. Takajama.
Olympus v polovici októbra pripustil, že poradcom pri akvizícii britskej medicínskej spoločnosti Gyrus vyplatil 687 miliónov dolárov. Uviedol však, že veľká časť týchto peňazí bola určená na nákup preferenčných akcií. M. Woodford poukázal na to, že platba spojená s akvizíciou Gyrusu predstavovala tretinu hodnoty celej transakcie, a obvinil správnu radu Olympusu, že ho odvolala kvôli tomu, že neštandardné platby začal skúmať. Poplatky pre poradcov pri podobných akvizíciách bežne nepresahujú jedno až dve percentá z hodnoty celej transakcie.
Olympus po odvolaní M. Woodforda pod tlakom akcionárov vymenoval nezávislý šesťčlenný výbor. Ten zistil, že platby spojené s akvizíciou Gyrusu a ďalšie platby v celkovej sume 773 miliónov dolárov v súvislosti s prevzatím troch domácich firiem spoločnosť použila na zamaskovanie strát z investícií do cenných papierov. Vedenie firmy sa teraz môže stať terčom trestných stíhaní za účtovné podvody. Olympusu hrozia aj žaloby zo strany akcionárov.
Vyhliadky na postihy vyvolávajú otázky ohľadom ďalšej existencie spoločnosti, ktorá vznikla v roku 1919 ako výrobca mikroskopov a teraz je silným hráčom na trhu fotoaparátov a dominantným svetovým výrobcom endoskopov. Akcie Olympusu dnes spadli o 29 percent na minimum za 16 rokov a od polovice októbra sa trhová hodnota firmy znížila už o 70 percent.
Ilustračné foto na titulke - SITA / AP