Finančníci však väzby s Čínou úplne nepretrhli. V spoluprácach pokračujú s tamojšími bankami China Development Bank a Ping An Bank. Uzavreli ich počas predvlaňajšej návštevy čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga v Prahe.
Partnerstvá nezávislé od CEFC
JTFG vtedy podpísala dohodu o strategickom partnerstve a spolupráci s Ping An Bank s cieľom vytvoriť fond na investície do finančného sektora, energetiky a priemyslu v objeme päť miliárd eur. S China Development Bank, ktorá patrí medzi najväčšie banky na svete, zase JTFG uzavrela rámcovú dohodu o finančnej spolupráci zameranú na investície do vybraných odvetví v objeme 800 miliónov eur.
Hovorkyňa finančnej skupiny Monika Veselá pre TREND.sk potvrdila, že tieto partnerstvá naďalej platia, no zatiaľ sa nerealizovali žiadne spoločné projekty. „Partnerstvá s China Development Bank či Ping An Bank nie sú závislé na spolupráci či problémech CEFC,“ dodala M. Veselá.
China Development Bank však podľa medializovaných informácií poskytla skupine CEFC úvery v celkovej výške viac ako štyri miliardy eur, čo je štvrtina z celkového dlhu skupiny. Ten ku koncu júna uplynulého roku predstavoval 15 miliárd eur.
Finančné problémy minoritného akcionára
Skupina CEFC sa do problémov v domovskej krajine dostala v tomto roku. Jej predseda predstavenstva a zakladateľ Jie Ťien-Ming bol totiž v Číne zadržaný a je vyšetrovaný pre podozrenia z porušenia zákona. Skupinu zároveň trápia finančné problémy, keď si mala podľa agentúry Reuters od polovice minulého roka požičiavať na čínskom sivom bankovom trhu krátkodobé prostriedky za mimoriadne vysoké úroky, a to až 36 percent ročne.
Problémy skupiny CEFC vyvrcholili minulý týždeň, keď agentúra Reuters informovala, že do jej európskej dcéry vstúpi čínska štátna spoločnosť CITIC. Nad samotnou matkou CEFC China mala prevziať kontrolu štátna investičná agentúra šanghajskej regionálnej vlády Shanghai Guosheng. Zároveň sa Jie Ťien-Ming stiahol z vedenia skupiny a nebude pôsobiť ani ako akcionár CEFC.
Rozpredaj nehnuteľností
Podľa agentúry Bloomberg skupina CEFC oznámila, že plánuje predať celé svoje globálne portfólio nehnuteľností. Hodnota majetku by mala presahovať 2,5 miliardy eur. Celkovo má ísť o sto projektov, medzi ktorými sú kancelárske budovy, hotely, obytné domy či priemyselné objekty.
Predaj by sa podľa agentúry mal týkať aj hlavného sídla spoločnosti v Šanghaji a tiež nehnuteľností v Česku. Hovorca CEFC však pre Hospodářske noviny predaj budov v Česku poprel. Na Slovensku firma nehnuteľnosti nevlastní, cez JTFG má nepriamy podiel v Poštovej banke.
J&T: Najprv splaťte úver
CEFC vlastní pražské hotely Mandarin Oriental Prague a Le Palais Art Hotel Prague či bývalú budovu Živnobanky. Koncom minulého roka uspel v tendri na pražský administratívny komplex Florentinum, ako aj susediaci komplex s hotelom Motel One, ktoré predávala investičná skupina Penta.
CEFC si pritom na niektoré nákupy v Českej republike požičala od J&T Banky. Podľa informácií zo začiatku marca išlo až o 400 miliónov eur. „Ak by sa predaj týkal aj nehnuteľností v Česku, tak by nám CEFC musela najprv splatiť úver, za ktorý ručí nehnuteľnosťami. Až potom by ich mohla predať," povedala M. Veselá pre Hospodářske noviny.
Viac informácií o zmarenej transakcii medzi JTFG a CEFC si môžete prečítať v aktuálnom vydaní týždenníka TREND.