Firmou roka 2017 po piatykrát stala spoločnosť Eset. Cenu pre najúspešnejšiu banku si po šiestich rokoch vyzdvihla VÚB banka. Pozíciu najúspešnejšieho poisťovateľa obhájila aj po zmene vzorca Poisťovňa Slovenskej sporiteľne. Daňovníkom roka sa stala jednoznačne bratislavská fabrika Volkswagen Slovakia. Rebríček zostavil odborný garant BMB Leitner.
Najúspešnejšiu firmu, banku a poisťovňu určil hodnotiaci model porovnávajúci ich dosiahnuté hospodárske výsledky. Inak je to pri Manažérovi roka, ktorého vybrali hlasovaním čitatelia TRENDU (váha 50 percent) a osobnosti ekonomiky Slovenska z TREND barometra (rovnako 50 percent).
V kategórii Investor roka rozhodovali o víťazovi rovnakým dielom hlasy čitateľov TRENDU, osobností ekonomiky Slovenska z TREND barometra a poradenskej spoločnosti KPMG. Manažérom roka 2017 sa stal Václav Mika, bývalý riaditeľ Rozhlasu a televízie Slovenska. Titul Investor roka 2017 získala skupina Matador.
Prestížne ocenenia prevzali šéfovia ocenených spoločností počas slávnostného večera v priestoroch budovy Slovenskej filharmónie v Bratislave.
Manažérom roka 2017 sa stal Václav Mika, bývalý riaditeľ Rozhlasu a televízie Slovenska. RTVS počas pôsobenia Václava Miku dokázala znovu nadobudnúť postavenie nezávislej inštitúcie, ktorá tiež dokázala rozvíjať svoje obsahové poslanie a v konkurencii súkromných médií ponúkla kvalitnú divácku alternatívu.
TREND TOP 2017 – Manažérom roka je Václav Mika Zdroj: Maňo Štrauch
Medzi ďalšími nominovanými boli: generálny riaditeľ Slovenskej sporiteľne Štefan Máj, generálny riaditeľ O2 Slovensko Peter Gažík, výkonný riaditeľ spoločnosti Sygic Michael Štencl a primátor mesta Hlohovec Miroslav Kollár.
Výročné ceny TRENDU za mimoriadne podnikateľské výsledky | |||
Firma roka 2017 | Banka roka 2017 | Poisťovňa roka 2017 | |
1. | Eset, s.r.o. | VÚB banka, a.s. | Poisťovňa Slovenskej sporiteľne, a.s. |
2. | SaarGummi Slovakia, s.r.o. | Slovenská sporiteľňa, a.s. | ČSOB Poisťovňa, a.s. |
3. | New Yorker Slovakia, s.r.o. | Tatra banka, a.s. | Allianz - Slovenská poisťovňa, a.s. |
Výhra pre Rosinovcov
Titul Investor roka 2017 získala skupina Matador. Firma patriaca rodine Rosinovcov postavila v Nitre nový závod na lisovanie a zváranie dielcov karosérií pre automobilky za viac ako 22 miliónov eur, kde vytvorí vyše 170 nových pracovných miest. Vďaka tejto investícii skupina zvýši svoje kapacity a pokryje tak rastúci dopyt zo strany automobiliek ako Volkswagen, Audi alebo Jaguar Land Rover.
Matador zároveň v Mladej Boleslavi stavia nové dizajnérske štúdio svojej dcérskej spoločnosti Aufeer Design. Rovnako v Česku buduje v spolupráci s českou rodinnou firmou Kovovýroba Hoffmann novú fabriku na produkciu prototypových dielcov, čo skupine Matador umožní postaviť vlastné auto.
TREND TOP 2017 – Investorom roka je skupina Matador Zdroj: Maňo Štrauch
Eset znova obhájil titul
Ocenenie firma roka si už po piatykrát odniesla softvérová spoločnosť Eset. Darí sa jej udržiavať vysoké tempo rastu tržieb a ziskov. Tržby jej vlani medziročne stúpli o viac ako osem percent a prekročili hranicu štyristo miliónov eur. Zisk po zdanení narástol o necelé štyri percentá na takmer 74 miliónov eur.
Hlavným faktorom rastu je pokračujúca penetrácia kľúčových trhov. Polovica príjmov pochádza z regiónu Európa, Stredný východ a Afrika, v ktorom vynikajú Nemecko a Spojené kráľovstvo. V nemecky hovoriacich krajinách zaznamenal Eset dvojciferný nárast tržieb. V októbri 2016 otvoril Eset nové regionálne centrum v Mníchove.
Ďalším silným trhom je Severná Amerika, ktorá firme vlani generovala 28 percent tržieb. Okrem predajných aktivít tam má aj časť vývojových kapacít. Začiatkom tohto roka v kanadskom Montreale otvorila nové R&D centrum.
Eset sa dlhodobo drží na špičke ochrany proti kybernetickým hrozbám, snaží sa však rozširovať portfólio aj o ďalšie produkty v oblasti počítačovej bezpečnosti. Po kúpe spoločnosti Deslock (šifrovaná komunikácia) uzavrel vlani strategické partnerstvá s firmami Safetica (prevencia úniku dát) a Flexera (patch management). Medzi najnovšie vízie Esetu patrí aj vybudovanie vlastného kampusu a R&D centra pre kybernetickú bezpečnosť v Bratislave.
TREND TOP 2017 – Firmou roka je Eset Zdroj: Maňo Štrauch
Striebornou firmou je dolnovestenická dcéra nemeckého výrobcu gumovo-plastových tesnení do dvier, okien i batožinových priestorov automobilov SaarGummi Slovakia. Spoločnosť dodávajúca produkty hlavne pre nemecké automobilky Volkswagen, Mercedes i BMW rastie už dlhšie, no skutočný skok zaznamenala minulý rok. Jej tržby poskočili z 58 až na vyše 76 miliónov eur. Profit jej vlani medziročne vzrástol z vyše milióna až na 6,3 milióna eur.
Rentabilita firmy sa tak prvýkrát dostala tesne pod hranicu desiatich percent. Dopomohol tomu fakt, že firma sa čoraz viac venuje produkcii sofistikovanejších tesnení s vyššou pridanou hodnotou. Kvalita i efektívnosť slovenskej vetvy SaarGummi je na takej úrovni, že je už dnes kompetenčným centrom pre celú materskú skupinu.
Na vývoj ročne vynakladá okolo sedem miliónov eur a na vývoji nových tesnení v nej pracuje celkovo 30 vývojárov. Celkovo fabrika dnes zamestnáva už 1 400 ľudí – o takmer tisícku viac ako pred troma rokmi.
Reťazec s módou pre mladých New Yorker sa umiestnil na treťom mieste. Od vstupu na slovenský trh v roku 2004 sa rozšíril na dvadsaťdeväť maloobchodných prevádzok a stále rastie. Jeho predajne sú väčšinou v nákupných centrách. Sortiment tvoria iba vlastné značky oblečenia a doplnkov.
New Yorker založila v roku 1971 trojica nemeckých podnikateľov. Vo firme s centrálou v Braunschweigu z nich zostal iba Friedrich Knapp, ktorý patrí k najbohatším nemeckým biznismenom a je tiež jedným z konateľov slovenskej pobočky reťazca. New Yorker zotrváva pri obchodnom modeli postavenom výlučne na kamenných predajniach a osobnom kontakte so zákazníkmi. V 90. rokoch značka rozbehla zahraničnú expanziu. V súčasnosti má zastúpenie v 40 krajinách v Európe, Ázii a na Arabskom polostrove. Na Slovensku zamestnáva zhruba 250 zamestnancov. Tuzemský biznis riadi priamo z Nemecka.
Do hodnotenia Firma roka 2017 sú zaradené automaticky všetky nefinančné spoločnosti, ktoré odovzdali do registra svoju účtovnú závierku alebo poskytli týždenníku finančné údaje za uplynulý rok, nie je preto možné sa do nej prihlásiť.
V tomto roku sa kvalifikovalo 416 spoločností, ktoré splnili všetky kvalifikačné kritériá:
- majú za sebou najmenej tri kompletné roky činnosti,
- v roku 2016 ich tržby prevýšili hranicu 20 miliónov eur a EBITDA bola vyššia ako dva milióny eur,
- v ostatných troch rokoch hospodárili s kladným hospodárskym výsledkom,
- do polovice októbra zverejnili základné údaje o hospodárení za rok 2016 a predchádzajúce roky, s ktorými pracuje hodnotiaci model TRENDU.
Po dlhšom čase iný hráč
V hodnotení najúspešnejšej Banky roka TREND po dlhšom čase odovzdal cenu inému hráčovi. Titul Banka roka 2017 vyfúkla Slovenskej sporiteľni o vlások VÚB banka. Bolo to nielen vďaka jej agresívnemu zahryznutiu do úverového koláča v retaili. VÚB banke pomohla aj vysoká ziskovosť, ku ktorej prispeli aj jednorazové vplyvy. Vlani pred Vianocami prijala darček v podobe dividend od svojej dcérskej spoločnosti Consumer Finance Holding.
Slovenská sporiteľňa sa môže tešiť z druhého miesta. Medailu za svoju činnosť si zaslúži, najmä v úverovom boji obstála dobre, hoci mu ako najväčší úverový dom bola vystavená najtvrdšie.
Trojkou sa tento rok stala Tatra banka vďaka dlhodobo dobrej kondícii, ktorou neotriasli ani slabšie čísla v biznise.
TREND pri hodnotení podobne ako v predchádzajúcich ročníkoch považoval za určujúce zmeny podielov na trhu v úverovaní i pri získavaní zdrojov. Tieto indikátory dopĺňali ukazovatele efektívnosti a ziskovosti. Podobne ako po iné roky zostala významným ukazovateľom kapitálová primeranosť banky, ktorá hovorí o jej vybavenosti vlastnými zdrojmi vo vzťahu k rizikovo váženým aktívam. Pripravenosť na zhoršenie úverového portfólia ukazuje Coverage NPL ratio – pomer opravných položiek k hrubým zlyhaným úverom. Do hodnotenia Banka roka vstúpili peňažné ústavy, ktoré v sledovanom období hospodárili so ziskom a banka alebo ich matka mali investičný rating aspoň od jednej z renomovaných ratingových agentúr.
TREND TOP 2017 – Bankou roka je VÚB banka Zdroj: Maňo Štrauch
Aj po zmene vzorca si ponechala titul
Prvé miesto tento rok získala Poisťovňa Slovenskej sporiteľne, pomohol jej hlavne rast trhového podielu a dobrá rentabilita.
Na druhom mieste skončila dlhodobá jednotka ČSOB Poisťovňa, ktorej tiež pomáha distribúcia cez bankovú sieť držať náklady na uzde.
Na treťom mieste sa po druhýkrát udržala Allianz - Slovenská poisťovňa. Na trhu mala stabilnejšie výsledky než jej konkurenti, čo stačilo na umiestnenie v prvej trojke. Pomáha jej hlavne schopnosť tvoriť výrazný hospodársky výsledok, vlani predstavoval polovicu zisku celého poistného sektora na Slovensku.
TREND TOP 2017 – Poisťovňou roka je Poisťovňa Slovenskej sporiteľne Zdroj: Maňo Štrauch
Jasný víťaz novej kategórie
Po prvýkrát sa TREND v spolupráci s odborným garantom konzultačnou spoločnosťou BMB Leitner rozhodol zverejniť Daňovníka roka 2017 (Taxparency®), rebríček najväčších platiteľov priamych daní a odvodov na Slovensku.
Základom pre hodnotenie bol rebríček TREND TOP 200 nefinančných podnikov, použili sa verejne dostupné finančné výsledky spoločností a kombinácia dát a odborného odhadu niektorých kategórií vychádzajúca zo zverejneného počtu zamestnancov.
Jasným víťazom sa stal bratislavský závod nemeckého koncernu Volkswagen. Sčítaním oboch sledovaných ukazovateľov sa jediný prehupol cez hranicu 200 miliónov eur. Najväčšia tunajšia automobilka zároveň odvádza štátu najviac peňazí cez odvody – takmer 130 miliónov eur.
Nemecké firmy platia celkovo podľa sledovaných kritérií najviac daní a odvodov na Slovensku. Na druhej strane, medzi prvou dvadsiatkou firiem sa objavili len štyri firmy s čisto slovenským kapitálom.
TREND TOP 2017 – Daňovníkom roka je Volkswagen Slovakia Zdroj: Maňo Štrauch
Hodnotiace kritériá
(zjednodušené, podrobnejší opis nájdete v ročenke TREND TOP 2016)
Systém hodnotenia Firmy roka 2017 | |||
Výsledky 2016 (váha v %) | Výsledky 2015 (váha v %) | Výsledky 2014 (váha v %) | |
Zmena tržieb | 10 | 5 | 1,67 |
Prevádzkový zisk + odpisy/tržby | 10 | 5 | 1,67 |
Tržby/majetok spolu | 10 | 5 | 1,67 |
Majetok/očistený majetok | 10 | 5 | 1,67 |
Očistený majetok/vlastné imanie | 10 | 5 | 1,67 |
Rentabilita kapitálu | 10 | 5 | 1,67 |
Spolu | 60 | 30 | 10 |
Systém hodnotenia Banky roka 2017 | ||
Výsledky 2016 (váha v %) | Výsledky 2015 (váha v %) | |
Zmena trhového podielu na úveroch | 10 | - |
Zmena trhového podielu na vkladoch | 10 | - |
Rentabilita kapitálu | 15 | 5 |
Prevádzkové náklady / prevádzkové výnosy | 15 | 5 |
Primeranosť vlastných zdrojov / kapitálová primeranosť | 15 | 5 |
Krytie zlyhaných úverov | 15 | 5 |
Spolu | 80 | 20 |
Systém hodnotenia Poisťovne roka 2016 | |
Výsledky 2016 (váha v %) | |
Zmena trhového podielu (2016) | 30 |
Rentabilita vlastného imania (2016) | 30 |
Rentabilita poistenia (2016) | 30 |
Solvency II Ratio (2016) | 10 |